Girişimci yetiştiren 25 program

Girişimci yetiştiren 25 program

Istanbul Startup Angels ise Nexus Ventures ile ‘IOT Telco Labs’ programı düzenliyor. Özellikle IOT, telekomünikasyon ve teknoloji girişimlerini destekleyen dikey bir hızlandırma programı olan IOT Telco Labs, üç aylık bir süreçten oluşuyor.

İstanbul Startup Angels Kurucu Ortağı Gülsüm Çıracı, program ile tohum yatırım, ofis alanı, mentor desteği, hukuksal ve mali danışmanlık, sektörde işbirliği yapılabilecek şirketlere erişim, özel toplantılar ile melek yatırımcılara erişim gibi destekler sunduklarını belirtiyor. Çıracı, ilk yıl 5, sonraki yıllarda da yılda 10 girişimin bu programdan faydalanmasını hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

SİLİKON VADİSİ’NE GÖTÜRÜYOR
Hızlandırma programlarını düzenleyen kurum ve kuruluşlar geniş yelpazeye yayılmış durumda. Örneğin TeknoGirişim Okulu, iş fikrinden pazara kadar her bir aşamadaki girişimciye göre düzenlenen çeşitli eğitim programları veren bir kuruluş. Teknoloji tabanlı fikir aşamasındaki yeni girişimcilerden başlayarak, belli bir aşamaya gelmiş işini hızlandırmak isteyen girişimcilere ve yurtdışına uluslararası pazarlara açılma hedefi işletmelere yönelik olarak oluşturulmuş kapsamlı programlarla eğitim veriyor.

Liderlik ve yetkinlik geliştirme, temel girişimcilik, kurum içi girişimcilik, iş modeli oluşturma, iş planı hazırlama, kitle kaynak, tasarımsal düşünme gibi eğitimler ve iş rehberliği imkânları bulunduruyor. Silikon Vadisi’nde uluslararası hızlandırıcı, eğitim ve mentorluk programlarının da bulunduğunu söyleyen TeknoGirişim Okulu Yöneticisi Taner Aktaş, böylece paydaşlar, girişimciler, tasarımcılar, mentorlar, melek yatırımcılar, risk sermayedarları, müşteriler ve büyük şirketlerin buluşabildiğini ifade ediyor.

GLOBAL FİKİRLERE DESTEK
Türkiye’deki girişim hızlandırma programları arasına sekiz ay önce katılan Hackquarters, iyi fikirlerin ticari-leşebilmesine katkı sağlamak, onların pazarda yer edinmesini sağlamayı hedefliyor. Programa katılmakta aranan en önemli şart, iş fikrinin global çapta ölçeklenebilir olması…

Girişimlere 10 bin TL çekirdek sermaye, ofis ortamı, hukuk ve muhasebe danışmanlığı sağlanıyor. Hackquarters’ın anlaşmalı olduğu Amazon, Facebook, Google gibi dünya markalarının girişim destekleme programlarına da girişimciler dahil oluyorlar. Hackquarters Kurucusu Kaan Akın, “Programı başarıyla bitiren girişimcilerimizi Türkiye’deki neredeyse tüm yatırım gruplarına iletiyoruz. Bir yandan da SXSW, Websummit, Next Media Accelerator, International Accelerator gibi uluslararası girişim merkezleriyle yaptığımız anlaşmalar ile birlikte global destek almalarını sağlamaya çalışıyoruz” diyor.

MOBİL OYUNA YATIRIM
StartersHub, erken aşama teknoloji girişimlerini hızla büyüyen, başarılı ve global şirketler olmaları için destekleyen bir girişimcilik platformu. StartersHub bünyesinde farklı hızlandırma programlan bulunuyor. Bunlardan ikisi teknoloji girişimlerine yönelik Startupbootcamp İstanbul ve Net-marble ortaklığı ile mobil oyunların potansiyelini ortaya çıkarmak için düzenlenen Game Garage.

Startupbootcamp İstanbul’a seçilen takımlar, üç ay boyunca yoğun eğitimler ve mentor görüşmeleriyle girişimlerini adım adım geliştiriyor ve 220’den fazla üst düzey yönetici, kurumsal iş ortağı ve yatırımcıyla tanışma fırsatı buluyor.

Game Garage hızlandırma programında ise altı aylık bir eğitim kampından geçen girişimciler, oyun sektöründe deneyim sahibi 50’den fazla mentor ile çalışabiliyor; atölyeler, eğitimler, danışmanlık, oyun test ve kalite kontrol imkanlarıyla girişimlerini başarılı bir şekilde geliştirebiliyor.

StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, “Girişimcilere en önemli program sonrası desteğimiz, StartersHub’ın 250 bin dolara kadar yaptığı yatırım. Melek ağları veya girişim sermayesi fonlarının ortak yatırımcı olarak katılımı ile bizim yatırdığımız miktarın 2-3 katı bir fonlama sağlanabiliyor” diyor.

İHRACATÇILARLA İŞBİRLİĞİ
Bankalar da girişimcilere sunduğu destekleri hızlandırma programlarıyla genişletiyorlar. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye ihracatçılar Meclisi’nin (TİM) projesi TİM-TEB Girişim Evleri’nde TEB Tekno Set Up Programı oluşturuldu. Öğrencilerden başlayarak girişimcilik sürecini tamamlamış tüm teknoloji firmalarına geniş yelpazede destekler sunuluyor. Programın dördüncü aşaması olan Level Up ile cirosu 500 bin ile 5 milyon arasındaki teknoloji firmaları hızlandırmadan yararlanabiliyorlar. Program ortalama 6 ay sürüyor.

Program ile beraber ilerleyen etkinlikler de düzenleniyor. Bu kapsamda İldeki Devlet Desteğini Artırma Programı, Girişimciliği Geliştirmeye Yönelik Sürekli Eğitim Programı, İhracatçı Teknolojik Firmaları Geliştirmeye Yönelik Sürekli Eğitimler gibi konularda etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Tüm programlar kapsamında 440 girişimciye destek verildiğini vurgulayan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, programa her il için 5’er girişimci seçilmesi planlandığını belirtiyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap