Yükseliş bitti mi?

Yükseliş bitti mi?

Piyasalarda “Faiz süründürür, dolar ise öldürür” diye bir söz vardır. Geçen hafta içinde dolar/TL 4,92’yi görünce TC Merkez Bankası nihayet faizi 300 baz puan artırdı. Şimdi piyasalarda, “Yükseliş bitti mi? Bu artış yeterli mi?” konusu tartışılıyor.

TALİP YILMAZ                                            CEREN ORAL
tyilmaz@ekonomist.com.tr                    coral@ekonomist.com.tr

Bu süreçte, “Kur, yukarı hareketine devam edecek mi? Merkez Bankası ne yapacak?” soruları gündemde. Kapak haberinde bu sorulara yanıt aradık. Finans kesiminden 13 isimle yaptığımız küçük anketle piyasaların nabzını tuttuk.

piyasaların yaşanan gelişmelerle birlikte başı dönmüş durumda. Rakamlarla ifade edelim: 1 dolar 27 Nisan’da 4,04 TL, 4 Mayıs’ta 4,23 TL, 11 Mayıs’ta 4,31 TL, 18 Mayıs’ta 4,49 TL, 23 Mayıs’ta 4,92 TL oldu.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

 

 

 

 

 

Bu artıştan sonra TCMB’nin 300 baz puanlık faiz hamlesiyle 4,54’e inen kur, ardından 4,70 TL seviyelerine çıktı. TCMB, daha sonra iki hamle daha yaptı. Önce uzlaşmalı döviz satım ihale takvimini güncelledi, ardından reeskont kredi ödemelerinde kuru 4,20’de sabitledi.

Bundan sonra TCMB’nin TL’nin değerini koruma adına aktif rol üstlenmeye devam etmesi gerekiyor. Uzmanlara göre, TCMB’nin uygulayabileceği en iyi önlemlerden biri, bundan sonraki adımı sadeleşme şeklinde atmak olabilir.

Özetle, Geç Likidite Penceresi (GLP) ile politika faizi arasındaki makası daraltmak. Bunun hem sıkılaşma hem öngörülebilirlik hem de kredibilite açısından olumlu etki yapacağına inanılıyor. Piyasada ise 7 Haziran veya öncesinde yeni bir faiz artırımı hamlesinin gelebileceği yorumları da yapılıyor.

Çünkü 4,92’yi gören kurda yaşanan gevşeme sonrası, şirketlerin döviz ihtiyacı nedeniyle alıma devam edebileceği ve TCMB’nin kurda artışa izin vermemek adına yeni artırım yapabileceği ifade ediliyor. Bunun yanında kurdaki aşağı hareketlerin ise sınırlı olduğu ve 4,50’nin altına sarkmalarda yeni alımların artabileceği yorumları yapılıyor.

ANKET YAPTIK
Peki, dolar kuruna ne oldu da freni kopmuş kamyon gibi gitti? Yine TCMB’nin bankalara GLP’den borç verme faizini yüzde 13,5’den yüzde 16,5’e yükseltmesiyle kur için şimdilik sular duruldu mu? Yatırımcı parasını ne yapmalı? İşte bu kritik süreçte bu sorulara yanıt aradık, uzmanlara danıştık.

13 finansçı uzmanıyla yaptığımız küçük anketle Merkez’in olası hamlelerini ve piyasanın tepkisini araştırdık. Haberimizin detaylarında bu anketin sonuçlarını görebilirsiniz.

Ancak kısaca bu anketin sonuçlarına bakıldığında, TCMB’nin 300 baz puanlık hamlesinin yetersiz kaldığı, seçimlere kadarki süreçte belki de 7 Haziran’daki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından önce yeni bir faiz artırımı daha yapabileceği sonucu ortaya çıkıyor. TCMB’nin bu hamlesinde 500 baz puanlık bir artırım yap masının daha doğru olduğu yönünde görüşler hakim.

Yine uzmanlar 4,00 TL desteğinin ancak seçimlerden sonra görülmesinin mümkün olabileceğini, yine TCMB’nin yeni faiz artırımı ve para politikasında sadeleşme adımlarının kurun dengelenmesinde etkili olacağını belirtiyorlar.

1- Dolar/TL 1,50’den 1,89’a çıktı. 5 Ağustos’ta başlatılan döviz satım ihaleleri 24 Ocak’a kadar sürdürüldü ve 12,7 milyar dolar satıldı. 20 Ekim’de gecelik borç verme faizi yüzde 9’dan yüzde 12,5’e yükseltildi.

2- Dolar/TL 1,79’dan 2,34’e çıktı. Gezi Parkı eylemleri ve FED’in faiz artırım sinyali kurda hareketlenme başlattı.

11 Haziran’da başlatılan döviz satım ihaleleriyle ocak ayı sonuna kadar 20,2 milyar dolar satıldı. 23 Ocak’ta 3,2 milyar dolarlık döviz satım müdahalesi yapıldı. 28 Ocak’ta ise Merkez Bankası faiz silahını kullandı ve politika faizini yüzde 4,5’ten radikal bir şekilde yüzde 10’a çıkardı.

3- Dolar/TL 2,95’ten 3,88’e çıktı. ABD’de Trump’ın başkanlık görevini devralmasının yanı sıra içeride Anayasa refrandumu gündemi, OHAL ve terör olayları kuru yukarı taşıdı. Merkez Bankası, gecelik borç verme faizini yüzde 8,50’den yüzde 9,25’e ve geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizini yüzde 10’dan yüzde 11’e çıkardı.

4– Dolar/TL 2,28’den 3,06’ya çıktı. FED fiyatlamaları, 7 Haziran seçimleri, hükümetin bir türlü kurulamaması gibi faktörler kurun ateşini yükseltti. 24 Ağustos’ta tekrar erken seçim kararı alındı. FED’in faiz artırım beklentileri ötelenince kurdaki yükseliş durdu.

5- Dolar/TL 3,40’tan 3,96’ya çıktı. ABD’de devam eden Halkbank davası, FED’in faizleri daha hızlı artırabileceği gibi endişeler kuru yukarı taşıdı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in “TCMB, hedeflerinin şaşacağına inanıyorsa adım atar” sözü piyasaları rahatlattı. 14 Aralık’taki toplantıda faiz artışı yapılabileceği beklentisi oluştu. Nitekim bu toplantıdan GLP faizinde 50 baz puanlık artış kararı çıktı.

6– Dolar/TL 8 Mart’ta 3,8’den başladığı hareketle geçen hafta çarşamba günü 4,92’yi gördü. Özellikle son iki haftada yaşanan yükseliş çok sert oldu. Grafiğe bakıldığında da günlük ortalama artışta yüzde 0,32’yle bu dönemde yaşanan yükseliş, son sekiz yılın en serti oldu. Merkez Bankası faiz silahını kullandı ve 300 baz puan artırım yaptı. Ancak yapılan yorumlarda MB’nin bunda geç kaldığı ifade edildi.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap