Bist 100
9530,47
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,5259
0,4394%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7507
0,5416%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0683
0,0932%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2489,45
1,07%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Mustafa Koç’a veda ederken

24 Ocak 2016
Mustafa Koç’a veda ederken
tyesıl
Hakikaten, zamansız ve ani bir ‘erken veda’ oldu...
Sağlık sorunları erkenden başlamıştı ama ‘komple sporcu’ kategorisinin üst sıralarında yer alıyordu. At biniyor, golf oynuyor, tüple dalıyordu.

TALAT YEŞİLOĞLU
tyesil@ekonomist.com.tr

Havacılığa ilgisi eskiydi. Vahşi kedilerin fotoğrafını çekmek ise en yeni hobisiydi.  Bu hobisini dünyaca ünlü vahşi kedi fotoğrafçısı Süha Derbent ile gerçekleştiriyordu. Sergisini de açtı ve Süha ile çektiği fotoğraflarını iş dünyası ve kamuoyuyla paylaştı. Midesini küçültmüş, 40 kilodan kurtulmuştu. Ama yoğun iş temposu ve spor yapmasına rağmen acı kaderden kaçamadı maalesef.

Defalarca holding veya çeşitli şirketlerin gezi ve etkinliklerinde bulunduğum için gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Spora, sanata, hobilerine çok düşkündü ama Mustafa Koç, herşeyden önce çok iyi bir iletişimciydi.

Sorularımıza büyük bir açıklık ve netlikte yanıtlar verir, sözü dolandırmazdı. Yanıtlarında yeri geldikçe müthiş espriler yapar, pozitif enerjisiyle başka bir hava oluştururdu. ‘One man show’ olmazdı sohbet toplantıları. ‘CEO’ başta olmak üzere yanındaki yöneticilere söz bırakmaya özen gösterirdi.

Paylaşımcıydı. Kendisini Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığına götüren süreci, bu sürecin ince detaylarını, iş insanlarıyla paylaşmaktan çekinmedi. Bizz Consulting’in düzenlediği bir toplantıda, sürecin danışmanı ve halen Capital yazarı olan David Bork ile birlikte Anadolu’dan gelen 150 civarında iş insanına önemli deneyimler aktardı. Gürültü patırtı olmadan, Türkiye’nin en büyük holdinginde yönetimin nasıl değiştiğini anlattı.

Konuklardan gelen kritik ve iş dünyasından pek çok patronun, başkanın konuşmak istemediği, savuşturduğu türden soruları, içten bir şekilde yanıtladı. Ben de 150 iş insanı, girişimci, kurucu, ikinci ve üçüncü nesil patronla birlikte dinledim. İlk etapta “Soru almayalım” denmişti ama katılımcılardan gelen bütün soruları yanıtladı. Sonuçta yarım saat için gelmişti ama 1,5 saatte çıkabildi.

İş dünyasındaki yeri, perşembe gününden itibaren yayınlanan mesajlarla kendini gösterdi. Bir bölümü nezaket mesajları olsa da büyük bir bölümü duygu yüklüydü. Çok yazıldı, çizildi. Hakikaten seveni çokmuş... Ekonomist’in ‘Yılın İş İnsanları’ anketinde iki kez kürsüye çıktı. Biz de fotoğraf ağırlıklı sayfalarla kendisine veda ediyoruz.

Tabii ki Türkiye’nin en kurumsal kuruluşu başsız kalmayacak. Ama ailesiyle, eşiyle, iki genç kızıyla geçirecek zaman kalmayınca, üzüntü daha fazla oluyor. Kendisine rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.
0

EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL