Avrupa’ya ihracatta ‘Brexit’ endişesi var

Avrupa’ya ihracatta ‘Brexit’ endişesi var

Otomotivde 1,6 milyon adet üretim ve 28 milyar dolar ihracatla 2017’de rekor kırıldı. 2018’de AB pazarında büyümenin sınırlı da olsa süreceği öngörülüyor. Ancak Brexit süreci nedeniyle önümüzdeki birkaç yılda ihracatta kayıp olabileceği endişesi var.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Otomotiv sektörü 2017’yi üretim ve ihracatta rekorlarla geçirdi. 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 16, otomobil üretimi ise yüzde 24 arttı. Bu dönemde toplam üretim 1 milyon 544 bin adet, otomobil üretimi 1 milyon 48 bin adet oldu. 2018 için önüne temkinli hedefler koyan sektör, özellikle ana pazar olan AB’de Brexit süreci nedeniyle bir miktar gerileme olabileceği endişesi taşıyor.

İHRACATLA BÜYÜDÜ
Ticari araç grubunda üretim 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde yüzde 2 arttı. Üretim artışı hafif ticari araçlarda yüzde 1, ağır ticari araçlarda ise baz etkisi kaynaklı olarak yüzde 18 oldu.

Aynı dönemde toplam ticari araç pazarı yüzde 1 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 2 artarken, ağır ticari araç grubunda ise pazar yüzde 7 geriledi. Öte yandan 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 19, otomobil ihracatı ise yüzde 28 artış gösterdi.

Bu dönemde toplam ihracat 1 milyon 216 bin adet, otomobil ihracatı 844 bin adet oldu. Söz konusu dönemde toplam otomotiv ihracatı 26,5 milyar dolar olurken, otomobil ihracatı yüzde 49 artarak 10,8 milyar dolara ulaştı.

Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, 2018’de üretim ve ihracatta temel belirleyicinin yine AB pazarı olacağını vurguluyor. Sabuncu, “IHS Automotive, LMC gibi kuruluşlar AB pazarındaki büyümenin 2018’de sınırlı da olsa sürmesini bekliyor. Brexit süreci AB pazarı için önümüzdeki birkaç yılda risk faktörü olarak öne çıkıyor” diye konuşuyor.

TEMKİNLİ HEDEFLER
Orhan Sabuncu, buna karşılık Rusya, İran gibi alternatif pazarlara yönelik ihracat artışının devam etmesini beklediklerini ifade ediyor. Sabuncu, “Tüm bu verileri değerlendirerek otomotiv endüstrisi için 2018 yılı ihracat hedefini 29 milyar dolar olarak belirledik.

2017’nin 28 milyar dolar civarında bir ihracatla kapatılacağını öngörürsek, 2018’de bu rakamın biraz daha üzerine çıkmayı hedefliyoruz” diyor. Orhan Sabuncu, 2017 yılında özellikle binek otomobiller ihracatında fazlasıyla hissedilen yeni modellerin pozitif etkisinin 2018 yılında daha sınırlı olacağını da kaydediyor.

ÖMER BURHANOĞLU TİM OTOMOTİV SEKTÖR KURULU BAŞKANI
“YERLİ OTOMOBİL PROJESİ NETLEŞECEK”
“2018’de otomotiv sektöründe gerçekleştirilecek toplu sözleşmeler üretim ve ihracat açısından büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ülkemizde üretilen bazı modellerin proje ömürleri sona yaklaşıyor. Bu nedenle satışlarda bir miktar düşüş yaşanması olası. Üretimde 2017’ye kıyasla yüzde 10’luk artış beklentisi hakim.

2018 yılında en önemli gündem maddelerinden biri elektrikli araç üretimine ilişkin atılacak adımlar olmalı. Ayrıca 2017’de açıklanan yerli otomobil projesinin 2018’de somut hale gelmesi de sektör açısından motive edici bir etken olacaktır.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap