20 milyon dolarlık yatırım yapacağız - Ekonomist

20 milyon dolarlık yatırım yapacağız

20 milyon dolarlık yatırım yapacağız

Olmuksan International Paper, 2019’a temkinli giriyor. 2019’da 20 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlayan şirket yüzde 6 büyüme hedefliyor. Olmuksan IP Genel Müdürü Ergun Hepvar, “2019, temkinli olunması gereken bir fırsat yılı” diyor.

SİBEL ATİK
[email protected]

Türkiye’de 50’nci yılını kutlayan Olmuksan International Paper (IP), zorlu geçen 2018 yılını yaklaşık 1,2 milyar TL ciro ile kapatmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi sıralamasında 175’inci basamakta yer alan Olmuksan IP, altı fabrikada, 300 bin ton kutu, 330 bin ton da oluklu mukavva levha üretim kapasitesine sahip.

Şirket, 2019 yılına yüzde 6 büyüme hedefi ve 20 milyon dolarlık yatırım planıyla giriyor. Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar, 2019’u temkinli olunması gereken bir fırsat yılı olarak değerlendiriyor.

Bu doğrultuda yatırımlara devam edeceklerini belirten Hepvar ile şirketin önümüzdeki dönem hedeflerini konuştuk.

Kağıt sektöründe yaşanan fiyat baskısı ve gelen ek vergilerle şirket olarak 2018 yılını nasıl kapatıyorsunuz?
Olmuksan IP olarak oluklu mukavva ambalaj sektöründe 50 yılı başarıyla geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İstanbul Sanayi Oda-sı’nın Türkiye’nin en büyük 500 şirketi sıralamasında 175’inci sırada yer alıyoruz. Şirketimiz bugün altı fabrikası, bin 200’e varan çalışanı ve 1 milyar TL seviyesindeki cirosuyla ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Sözünü ettiğiniz zorluklara rağmen bu yılı büyümeyle kapatacağız.

Ciroda hangi noktaya geleceksiniz?
2017 yılında üretim kapasitemizin yüzde 90’ını kullanarak limite dayanmıştık. 2017 yılında önceki yıla göre satış hacminde yüzde 6 ve hasılatta yüzde 43 büyüme gösterdik. 2018 ise özellikle ikinci yarıdaki öngörülemez seyir karşısında tam istediğimiz gibi olmadı. Enflasyon beklentimiz yüzde 9 iken yüzde 20 olunca bütçeler şaştı. Enerjide yüzde 78 artışı tabii öngöremezdik. 2018 yılının ilk altı ayında hasılatta yüzde 35 artış elde ettik. 2018 yılını yaklaşık 1,2 milyar TL civarında ciro ile kapatacağız.

2019 bütçenizi yaptınız mı? Yeni yıla büyüme ve ciroda nasıl bir hedefle giriyorsunuz?
2019 yılı için bütçeler eylül ayında tamamlandı. Zaman zaman revizeler yapılıyor tabii. Buna göre yüzde 6 büyüme hedefliyoruz. 2019 temkinli olunması gereken bir fırsat yılı. Bu kadar belirsizliğin olduğu noktada mutlaka bir yerlerde denge değişiyordun Bu yüzden fırsatları görüp yeni alanlarda temkinli adımlar atılabilir. Bu nedenle yatırımların süreceğini söyleyebilirim.

Sektörde üretime dönük sıkıntılar varken sizin yatırım gündeminizde neler var?
Önümüzde gerçekleştirilmeyi bekleyen pek çok hedef ve proje bulunuyor. Bu ihtiyaçlara yanıt verebilmek üzere özellikle Marmara Bölgesi’nde yüksek baskı kalitesi ve hızlı hizmet olanaklarına yönelik yeni yatırımlar yapacağız. 15 milyon doları yeni makine yatırımı olmak üzere toplamda 20 milyon doların üzerinde olan bu yatırımları 2019 yılının ilk aylarında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Öte yandan sektörümüzde de ciddi bir büyüme trendi var. Bu trend, yeni müşteri ve tüketici ihtiyaçlarından ve ihracattaki artıştan ortaya çıkıyor. Oluklu mukavva tüketimi geçmiş 10 yıllık dönemde yaklaşık yüzde 110 civarında büyürken ekonomi yüzde 50 civarında büyüdü. Dolayısıyla bizim de bu yönde yatırımlarımız sürecek.

Yüksek talep nedeniyle kağıt üretimine de geçer misiniz?
Sektörde zaten üretim yatırımları yapılıyor. Avusturyalı Prinzhorn yatırım yapıyor, Kipaş ve Modern Karton üretim için yeni yatırım yaptılar. Dolayısıyla bunların hammadde talebi de düşünülürse Türkiye’nin önümüzdeki dönemde hurdayı ithal etmesi gerekebilir. Bu noktada da yerinde ayrıştırma ve dönüştürme çok önemli. Biz şu an kağıt tedarikçisi olan şirketlere kağıt toplayıp satıyoruz. Günün birinde kağıt işine girebiliriz ve o durumda zaten hazır operasyonumuz ve altyapımız var.

Sözünü ettiğiniz yeni yatırım üretim kapasitenizi ne kadar artıracak?
330 bin ton oluklu mukavva ve 300 bin ton da kutu üretim kapasitesine sahibiz. Kapasite ile birlikte üretim kabiliyetlerimizi artıracak yatırımlarımız sürecek. Sektörü büyüten yatırımlarımızın yanı sıra inovatif ürün ve hizmetler sunmak üzere AR-GE çalışmalarına da büyük önem veriyoruz. Bu amaçla yıl içinde Gebze fabrika kampüsünde yeni AR-GE merkezimizi hayata geçirdik. AR-GE merkezimiz 22 kişilik bir ekiple çalışmalarına başladı ve buradan çıkan ilk projemizi müşterilerin hizmetine sunduk. Henüz çok yeni olan AR-GE merkezimizin ilk inovatif ürünü ise dökme sıvı taşıyan kasa oldu.

Bu ürün nasıl bir katma değer yaratacak?
Bu teneke ve plastik kasaya ikame olarak geliyor. Bu çözüm, ithal girdinin ve ihracatta yükü azaltarak maliyetlerin düşürülmesine katkı sunuyor. Doğada çözündüğü için de çevreci bir ürün olarak öne çıkıyor. Metal varil ile 275 kg taşımak mümkünken, geliştirdiğimiz ürünümüzle bin 300 kg’a kadar taşıma yapılabiliyor. Metal varile kıyasla yaklaşık yüzde 45 maliyet avantajı sağlıyor.

AR-GE yatırımlarının ciro içindeki payı nedir?
Şu anda yüzde 1 değil. Fakat beş yıl içinde AR-GE kapsamında yaratılan projelerden sağlanan satış hasılatının, şirket hasılatının yüzde 5’ine ulaşacağını öngörüyoruz.

Sektör temsilcileri antidamping vergisinden yana şikayetçi iken üstüne yüzde 20 ek vergiyle karşı karşıya kaldınız. Bu vergiler konusunda bir girişiminiz olacak mı?
Bildiğiniz gibi kraft fiyatı sektörde genelde tavanı oluşturur. Kraft daha dayanıklı bir kağıt. Burada 350 milyon dolarlık bir ithalat söz konusu. Belli bir oranda kraft ithal etmek zorundasınız. O nedenle çok yüksek vergi almak doğru değil. Rekabet gücünüzü kırar. Antidamping vergisinde sektör hukuki olarak başvurusunu yaptı ve hukuk vergi kararını onayladı. Fakat yüzde 20 Trump vergisi bizi direkt etkiliyor. En azından yüzde 20 oranı yüzde 5’e düşürebilir. Konuyu anlatmak üzere Ticaret Bakanı’ndan gün talep edeceğiz. Oturup konuşmak ve anlatmak gerekiyor. Keşke hiçbir şeyi ithal etmesek. Fakat bir kraft tesisi yatırımı 1 milyar doları aşıyor. Bunlar ağır sanayi ve ciddi bir yatırım gerekiyor. O nedenle iyi hesaplanmalı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap