Odaklandığı üç alanda satın almayla büyüyecek

Odaklandığı üç alanda satın almayla büyüyecek

İsveç merkezli kurumsal yazılım şirketi IFS, büyüme alanlarını mobil, saha hizmetleri ve ülke bazında globalleşme olarak belirledi.

Bu alanlarda büyümek için satın almalara devam edeceğini açıklayan IFS, yatırımlarda nesnelerin interneti alanını da odağına aldı.

GÖZDE YENİOVA / İSVEÇ-GÖTEBORG
gyeniova@ekonomist.com.tr

IFS, şu anda istikrarlı bir süreç olmasa da, Türkiye’yi de uzun vadede cazip bir pazar olarak görüyor ve büyümeyi hedefliyor.

İsveç merkezli global kurumsal yazılım şirketi IFS’nin her yıl gerçekleştirdiği IFS World Conference, şirketlerin strateji ve yatırım kararlarına dair bilgilerin paylaşıldığı bir platform olmasının yanı sıra sektörün gelecek trendlerinin de konuşulduğu bir etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Bu yıl İsveç’in Göteborg şehrinde düzenlenen etkinliğe 50 ülkeden bin 200 kişi katıldı. Ekonomist Dergisi olarak biz de Türkiye’den tek katılan yayın olarak konferansı takip ettik.

BÜYÜME ALANLARI
IFS, önümüzdeki dönemde büyüme için üç alan belirledi. Bunlar, mobil, saha hizmetleri ve ülke bazında globalleşme olarak açıklandı. Mobil alanda yatırım yapmaya devam edeceklerini ve satın almalar olacağını ifade eden IFS Group CEO’su Alstair Sorbie, saha hizmetlerini de bir diğer yatırım alanı olarak görüyor.

Ülke bazında lokalleşme yapıp onları global hale getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Sorbie, birleşme ve satın almalara ilgilerinin sürdüğünü ve buna devam edeceklerini kaydediyor. Sorbie, “Yeni ürünler geliştiriyoruz. Partnerlerimizle iş ortaklıkları yapıyoruz. Bu iş şeklimize devam edeceğiz. Büyüme sürecek” diyor.

IoT yani nesnelerin interneti, konferansın ana teması olarak öne çıktı. Nesnelerin interneti, sektörde ivme yaratması beklenen bir trend olarak görülüyor. Accenture’ın konferans sırasında paylaştığı araştırmaya göre, endüstüriyel IoT’nin önümüzdeki dönemde önem kazanacağı düşünülüyor.

2020 itibariyle dünyada 212 milyar sensör, 50 milyar cihaz, 2,5 milyar 4G/LTE network’ü olması bekleniyor. 2017 itibariyle de 4,4 milyar uygulama kullanıcısı olacağı beklentisi var.

7088

IoT ÖNEMLİ TREND
Yine Accenture’ın araştırmasına göre, IoT sadece bütçe verimliliği sağlamıyor, yeni iş modeli ve ciro kazanımı da sağlayarak işleri dönüştürüyor. IDC araştırmasına göre de şirketlerin yaptığı IoT yatırımları, yüzde 39 daha düşük operasyon maliyeti sağladığı için, yüzde 26 ise optimizasyon ve kontrolü artırdığı için tercih ediliyor.

IFS de özellikle bu konudaki yatırımlarını sürdürüyor. Nesnelerin internetinin yatırım için ilgi alanlarından biri olduğunu söyleyen Alstair Sorbie, yaptığı açılış konuşmasında da bu konuya dikkat çekti.

Sorbie, “IoT ilgilendiğimiz alanlardan biri. İşlerde IoT kullanımını sağlayan IFS IoT business connector ürününün lansmanını yapıyoruz. Bu ürün şirketlerin dijital dönüşümünü gerçekleştirmesinde yardımcı olacak” diyor.

Alstair Sorbie, şöyle konuşuyor: “IFS Lab bölümümüz AR-GE çalışmaları yapıyor. Endüstrinin ihtiyaçlarını takip ediyoruz. Buna göre yatırımlarımızı yapıyoruz. Dijital dönüşüm de bu konulardan biri. Dijital teknolojiler şirketleri dönüştürüyor.

Dijital dönüşüm için bütçe, strateji, yeniden yapılanma, şirket kültürü, gidilmesi gereken önemli adımlar arasında yer alıyor. Şirketlerin hepsi bu dönüşüme bir an önce başlamalı. Ne kadar erken yatırım yapılırsa, geri dönüşleri almak o kadar çabuk olur.”

YENİ ÜRÜNLER
Yeni ürünler geliştirmek için çalışan IFS Lab’ın yeni teknolojilerle entegre çözümleri de fuardaki ino-vasyon alanında tanıtıldı. Burada öne çıkan çözümlerden biri drone oldu.

Drone teknolojisinin şirketlerin işlerinde yeni inovasyonlar yaratması ve dijital dönüşümü tamamlamaları için önemli bir araç olduğu ifade ediliyor. Özellikle enerji ve petrol sektöründe sahada drone kullanımının artması bekleniyor ve buna göre çözümler sunuluyor.

Üzerinde durulan nesnelerin interneti teknolojisi dışında sanal gerçeklik, giyilebilir teknolojiler, beacon teknolojisi ve 3D yazıcı teknolojisi de farklı sektörlerdeki şirketlerin işlerinde inovasyon getirecek çözümler olarak öne çıktı. Saha hizmet ekibinin akıllı gözlüklerle iş yapmasını sağlayacak çözümler üzerinde çalışan IFS Labs, bu yolla işleri yürütme ve kontrolü sağlamaya yardımcı olacak.

7089

AR-GE HEDEFİ
IFS Labs, farklı endüstrilere inovatif çözümler sunarken, şirketlerin gelecekteki işlerini daha verimli, üretken ve ilham verici hale getirmek için bugünden konseptleri sağlama amacını taşıyor.

Nesnelerin interneti ve bulut alanlarında ürün ve çözüm geliştirme üzerine odaklandıklarını söyleyen AR-GE’den sorumlu Başkan Yardımcısı Thomas Sald, cirolarının yüzde 10’unu AR-GE’ye ayırdıklarını, önümüzdeki yıllarda bunun artmasını planladıklarını ifade ediyor.

Çalışanların yüzde 25’i AR-GE personeli olan IFS’de bu oran da artacak. Önümüzdeki dönemde, Thomas Sald’un aktardığına göre, ses tanıma, akıllı saat, el bağlantısız teknolojiler de pazarda öne çıkacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap