Kaz Dağları Türkiye’nin termal bölgesi oluyor

Kaz Dağları Türkiye’nin termal bölgesi oluyor

Geniş bir coğrafyayı bünyesinde barındıran Kaz Dağları, termal turizmin yeni merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bölgenin bu alanda en çok yatırım çeken bölgesi de Güre ve civarı. En son Ramada’nın yatırım yaptığı Güre’ye yılda 300 bin termal turist geliyor.

LEVENT GÖKMEN
Igokmen @ekonomist.com.tr

Bölgenin önümüzdeki yıllarda otel işletmelerinin yanı sıra termale dönük devre mülkler ile de öne çıkması bekleniyor. Rusya ile yaşanan son kriz bir kez daha gösterdi ki, Türkiye’nin turizmini deniz-kum-güneş ekseninden çıkarıp farklı alanlara da kaydırması şart. Sektörün dinamiklerini, termal, inanç, kültür gibi farklı alanlara taşıyıp çeşitlendirmesi gerekiyor.

Bunlar arasında özellikle termal turizm önemli bir potansiyel taşıyor. Dünyanın en zengin termal kaynaklarına sahip ilk yedi ülkesi arasında yer alan Türkiye’de 46 kentte 190 kaplıca tesisi bulunuyor. Kür merkezlerine olan talebin artması ile birlikte Bolu’dan Afyon’a, Balıkesir’den Eskişehir’e kadar Türkiye’nin hemen her kentinde termal yatırımlar devreye alınıyor.

Bu açıdan öne çıkan bölgelerden biri de Kaz Dağları’nın eteklerinde konumlanan Güre. Ramada’nın tesis açma konusunda gün saydığı bölgede son beş yılda ciddi bir yatırım sürecine girilirken, Royal West, Maxx Marine, Elaia Termal olmak üzere üç yeni tesisin de yapımı için düğmeye basıldı.

Hattuşa Astrya Termal Resort ve Adramis Termal Otel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda tesisin faaliyet gösterdiği bölge, günübirlikçilerle birlikte yılda 300 bin termal turist ağırlıyor. Dünyada Alp Dağları’ndan sonra ikinci temiz havaya sahip açık hava sanatoryumu olarak anılan Kaz Dağları’nın eteklerindeki bölge, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu alandaki merkezi olmaya aday.

Bölgede yerli turistin yanı sıra Kuzey Avrupa ve Ortadoğu bölgesinden turistlerin ağırlanmasına yönelik çalışmalara odaklanılmış durumda. Edremit Havalimanı’na haftanın iki günü Düseldorf ve Köln’den uçuş olması da bölgenin yurtdışı potansiyeline destek verecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

BAKANLIK DESTEKLİYOR
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 hedefleri doğrultusunda turizmi çeşitlendirme stratejisi kapsamında termal turizme yönelik verdiği desteklerin bu yatırımların hızlanmasını sağladığını vurguluyor.

Kuzey Ege’nin tarihi ve doğal güzellikleri ve eşsiz havasıyla dünyaca ünlü olduğuna dikkat çeken İşler, şunları söylüyor: “Rusya ile yaşanan son krizde turizmin çeşitlenmesinin zorunluluğu bir kez daha ortaya çıktı. 40 milyon turist alan Türkiye artık deniz-kum-güneş yatırımları ile turist sayısını arttıramaz.

Bu nedenle bakanlık kültür turizmi, yayla turizmi, inanç turizmi ve termal turizm gibi farklı turizm çeşitlerinin gelişmesi için harekete geçti. Güre, hem kaplıca turizmi, doğa turizmi hem de deniz turizmi ile birçok çeşidi bir arada barındırmasıyla yeni yatırım alanı haline geldi.”

Mehmet İşler, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin pek çok yeni bölgesinde böyle yeni turizm bölgelerinin oluşacağını da vurguluyor.

Sayfa: 1 2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap