Kadınlar ‘cam tavan’ı yurtdışında da kırıyor

Kadınlar ‘cam tavan’ı yurtdışında da kırıyor

Son yıllarda Türkiye’den yurtdışına giden tepe yönetici sayısında artış var. Son birkaç yıldır bunların arasında kadınlar da dikkat çekmeye başladı. 2018’in başından beri 13 Türk kadın yönetici, global şirketlerin üst yönetimlerinde önemli pozisyonlara getirildi. Son yıllarda Türkiye’den yurtdışına giden yönetici sayısında ciddi bir artış var.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Yurtdışındaki başarılarıyla kendini kanıtlayan yöneticiler artık global şirketlerin üst yönetimlerinde yer alıyor. Son birkaç yıldır Türkiye’den çıkan kadın yöneticiler de global şirketlerdeki yükselişleriyle dikkat çekmeye başladı. 2018’in başından bu yana 13 Türk kadın yönetici, PepsiCo, Nielsen, SAP, Sodexho gibi global şirketlerde önemli pozisyonlara getirildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın’a göre, Türkiye’deki kadın yöneticilerin global pozisyonlarda başarılı olmasının birkaç önemli nedeni var. Bunlardan biri yaşanan ekonomik krizlere karşı deneyim sahibi olmaları.

Diğer taraftan çok kültürlü yapıları yönetmek konusunda başarılı olmaları da fark yaratmalarını sağlıyor. Korn Ferry Türkiye Genel Müdürü Banu Beste Başol ise kadın yöneticilerin artık yurtdışına gitmek konusunda daha esnek olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle de daha fazla başarılı kadın yöneticinin yurtdışına transfer olduğunu belirtiyor.

Başol, “Belirsizliğin olduğu ortamlarda cesaretle hareket edebilme, işe olan tutku, değişim yönetimi becerisi, takımın gücüne inanarak ekibini sahiplenmek, paylaşımcılık, hedefle motive olmak ve çalışkanlık başarılı kadın yöneticilerde en ön plana çıkan özellikler arasında” diyor.

İNGİLTERE’NİN BAŞINA GEÇTİ
Bu kapsamda son dönemdeki en önemli atamalardan biri Sodexo’da gerçekleşti. 2012 yılından bu yana Sodexo Türkiye’nin icra kurulu başkanlığı görevini yürüten Burçin Ressamoğlu, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri İngiltere organizasyonunun icra kurulu başkanı olarak atandı.

Ressamoğlu, aynı zamanda Sodexo Grubu İngiltere ve İrlanda Liderlik Komitesi’nde görev alacak. Türkiye’deki başarısıyla dikkat çeken Ressa-moğlu’nun liderliğinde Sodexo 20 binden fazla müşteri, 1 milyondan fazla kullanıcı, 45 binden fazla üye işyerine ulaştı.

Burçin Ressamoğlu’na göre, başarının önemli noktaları arasında insanları dinlemek, anlamak ve onların kültürünün gerekliliklerine göre kendini adapte etmek var. Ressamoğlu, kariyeri boyunca farklı kültürler, farklı sorumluluklar ve farklı dinamikleri deneyimleme şansı olduğunu söylüyor. Burçin Ressamoğlu, bu konuda şunları anlatıyor: “Tüm bu deneyimler yeni pozisyonumda bana ve kariyerime olumlu katkı yapacak.

2017 yılında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzaladım ve genç kadınlara şunları tavsiye ediyorum: Kendinizi birey olarak konumlandırın ve yaşadığınız zorlukları kişisel algılamayın. Önyargılarınızdan kurtulun ve kendinize güvenin. Doğruluğuna inandığınız her şey için sonuna kadar savaşın. Networking ve dayanışmaya öncelik verin.”

KİŞİSEL GELİŞİM ÖNEMLİ
2012-2017 yılları arasında SAP Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yürüten Zeynep Kes-kin’in bu şirketteki yükselişi devam ediyor. Geçtiğimiz yıl global bir atamayla İngiltere’ye giden ve SAP Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Satış, Pazarlama ve E-ticaret çözümlerini kapsayan Customer Engagement and Commerce (CEC) iş kolunun yöneticiliğini üstlenen Keskin, yeni bir atamayla SAP Kuzey EMEA bölgesinin operasyonlardan sorumlu başkanı (Chief Operating Officer) oldu. Keskin, bu rolünde İngiltere/İrlanda, Fransa, Hollanda, Nordik ülkeleri, Belçika ve Lüksemburg pazarları ile çalışacak.

Zeynep Keskin, yeni görevinde önceliğinin bu pazarlarda SAP’ın büyümesine katkı sağlamak ve işletme ve kurumların satış operasyonlarının etkinliğini ve verimliliğini artırarak giderek sadeleşmesini sağlamak olduğunu söylüyor. Keskin, başarılı olmak isteyen yöneticilerin kişisel gelişimlerini sürdürmesi gerektiğini ifade ediyor.

Zeynep Keskin, “Kadınların çok yönlü ve titiz bakış açılarının çalıştıkları her alana çeşitlilik ve yaratıcılık kattığına inanıyorum. Hem kişisel özelliklerini hem de bir kadın olarak sahip oldukları empati ve yaratıcılık gibi yeteneklerini iyi değerlendirmelerini tavsiye ederim. Sürekli öğrenmeye ve değişmeye açık olmak, başarı ve güncel kalmak için çok önemli” diyor.

4 KAT BÜYÜMEYLE YÜKSELDİ
Bir diğer önemli atama da ilaç şirketi Takeda’da gerçekleşti. Nisan 2015 tarihinden bu yana Takeda Türkiye’nin genel müdürü olan Gamze Yüceland, kısa bir süre önce Takeda Kanada’ya ülke başkanı olarak atandı.

Yüceland aynı zamanda EUCAN (Avrupa-Kanada) Bölgesi’nin yönetim kurulu üyesi olacak. Yüceland’ın bu yükselişinin arkasında Türkiye pazarında gösterdiği başarı var. Yüceland’ın Türkiye’deki genel müdürlüğü döneminde insan kaynakları 120 kişiden 300 kişiye çıkarken, Takeda Türk ilaç pazarında 4 kat büyüme sağladı. Bu dönemde Takeda Türkiye’den başarılı iki kadın yönetici NEMEA bölgesine üst düzey yönetici olarak atandı.

PepsiCo’daki başarılı yükselişiyle dikkat çeken Ümran Beba da kısa bir süre önce yeni bir atamayla ‘Global Yetenek Yönetimi, Çeşitlilik ve Dahil Etme Kıdemli Başkan Yardımcılığı’ görevine getirildi.

İtalyan İlaç Firması Chiesi Group da yeni bölge yapılanması sonucunda yeni oluşturulan Avrupa-Benelux & CEE Bölge (Hollanda, Belçika, Polonya ve Yunanistan) Başkanı pozisyonuna, beş yıldır Chiesi Türkiye’nin genel müdürlüğünü yürüten Filiz Balçay’ı getirdi. Balçay, yeni görevinde 14 ülkeyi yönetecek.

100 KİŞİLİK EKİBİ YÖNETECEK
Önemli atamalardan biri de kısa bir süre önce dünyanın lider otel zincirlerinden Wyn-dham Grubu’nda oldu. Deniz Dorbek Koçak, bu şirkette gelirler yönetimi başkan yardımcısı olarak atandı.

Koçak’ın bu yükselişinde yeni geliştirilen hizmet modelleri etkili oldu. Koçak’ın liderliğinde EMEA bölgesinde kurulan departman, geliştirdiği hizmet modelleriyle kısa süre içinde ölçülebilir kârlılık sağlayan önemli bir stratejik birime dönüştü. İki yıl içinde radikal büyüme oranlarıyla dört ayrı bölge ofisinde yapılanma sağladı.

Başarıya ulaşmak için ekip çalışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Koçak, “İletişim gücü yüksek ve yenilikçi bir ekiple ölçülebilir riskler alarak hedeflerimize ilerledik ve yakaladığımız grafik departmanımızda istihdam ve terfi olanakları yarattı” diyor. Yeni atamayla birlikte Koçak, grubun Amerika’da bulunan merkez ofisinde gelirler yönetimi başkan yardımcılığı görevini üstlenirken, 9 bini aşan otel sayısıyla dünyanın en büyük zincirlerinden Wyndham Otel Grubu’nda yaklaşık 100 kişilik ekibi yönetecek.

Lilly’de ABD, Kanada, Çin ve Japonya’dan sorumlu strateji ve operasyon biomedicines kıdemli direktörü olarak görev yapan Huzur Devletşah ise nisan ayında Diyabet Uluslararası Terapötik Alan Lideri oldu. Devletşah, yeni görevinde uluslararası pazarlarda Lilly’nin tüm diyabet portföyünden sorumlu olacak.

MARSH’DA İKİ ATAMA BİRDEN
Dünyanın önemli sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh’da da önemli atamalar yapıldı. Risk Danışmanlığı Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın bölge yöneticiliği görevine Hande Bilgisu getirildi. 15 yıldır Marsh Türkiye içerisinde çeşitli görevlerde bulunan Bilgisu, Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Umman, Kuveyt, Ürdün, Mısır başta olmak üzere 10’dan fazla ülkeden sorumlu olacak.

Bilgisu’ya göre, bu süreçte ekonomik dalgalanmalara rağmen sürdürülebilir ciddi bir büyüme yakalamak, risk danışmanlığı alanında birçok yenilikçi hizmeti Türkiye’de ilk defa yapılandırmak Marsh bölgesel yönetiminin dikkatini çekti.

Başarılı iş hayatının arkasındaki en önemli etmenin kişilerin hem iş hem özel hayatlarında katma değer yaratacakları işlerin veya fikirlerin peşinde koşmaları olduğunu belirten Bilgisu, sözlerine şöyle devam ediyor: “İşe veya fikre duyulan heyecan ve tutku, kişiyi başarılı kılarken aynı zamanda işin zevkle uzun soluklu sürdürülmesini sağlıyor.

Network yani iyi ilişkiler kurmanın kişilerin profesyonel gelişimine çok önemli katkılar sağladığını düşünüyorum. Bunların yanı sıra herkesin profesyonel yaşamlarını destekleyecek yeni bilgilere açık olması gerekiyor. Hızla dijitalleşen çağı yakalamak için düzenli olarak uzmanlık alanlarının desteklendiği yeni eğitimlerle kişilerin bilgi donanımı güçlendirilmeli.”

Marsh’ın Orta ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi Plasman Liderliği görevine ise Ebru Yüksekbilgili getirildi. Uzmanlık alanı birçok iş kolu için lokal ve uluslararası plasman yönetimi olan Yüksekbilgili, Türkiye’nin de içinde bulunduğu toplam 17 ülkenin plasman faaliyetlerinden sorumlu olacak.

MURAT YEŞİLDERE
EGON ZEHNDER INTERNATIONAL YÖNETİCİ ORTAĞI
“KADIN YÖNETİCİLER PERFORMANS ODAKLI’
“Kadın yöneticilerin orta ve üst kademede daha fazla rol alması, özellikle çok uluslu şirketlerde daha fazla kadın yöneticinin Türkiye dışına atanmasına yol açmış olabilir.

Bir de Türkiye’nin içinden geçtiği istikrarsız ekonomik ve politik dönemin kadınları Türkiye dışında rol üstlenmeye daha fazla motive etmiş olabileceğini iddia edebilirim. Türk kadın yöneticiler özellikle sonuç/ performans odaklı çalışmalarıyla öne çıkıyorlar.

Eş zamanlı olarak farklı sorumlulukları hem işte hem de evde üstlenmeleri beklendiğinden, ‘multi tasking’ konusunda son derece deneyimli oluyorlar. Bu özellikleri eminim Türkiye dışında üstlendikleri rollerde de ön plana çıkıyordur.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap