İlk kez Ekonomist yazdı

İlk kez Ekonomist yazdı

2725 yıl boyunca pek çok haberi ilk kez Ekonomist yazdı. Özellikle satış, birleşme, atama haberlerini önceden yazan Ekonomist, farklı yayınlara da kaynak oluşturdu. Ayrıca göreve gelen birçok yönetici de ilk mesajlarını yine Ekonomist aracılığıyla verdi. Hemen hepsine yer vermemiz gayet tabi mümkün olamazdı. İlk kez Ekonomist’te okuduğunuz kimi haberlerimizi sizin için derledik.

Fatoş Bozkuş / fbozkus@ekonomist.com.tr

ilk-kez-ekonomist-yazdi-1-1Biz yazdık, onlar duyurdu
Perakende dünyasındaMigros’un 2011 yılında temettü dağıtmaması konuşulurken, 22Mayıs 2011’de yayınlanan sayımızda ilk defaMigros’un Şok’u elden çıkarmak istediğini ve bu yönde çalışmalara başladığını yazdık. Daha o günlerde alacak olan grubun ise Ülker Ailesi’nin kontrol ettiği Yıldız Holding olacağının altını çizmiştik. Haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra Şok Marketler’in 600 milyon lira bedelle Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Finansal’a ve Bizim Toptan’a satıldığı açıklandı. 2012 yılında ise Şok’tan sonra Migros’un satışa çıkarılacağına yönelik haberi Türk basınında ilk kez Ekonomist verdi. 19 Şubat 2012’de yayınlanan haberde, Migros ile Yıldız Holding yanında Anadolu Grubu’nun da ilgilendiğini, hatta bir adım önde olduğunu duyurmuştuk. Dediğimiz oldu. 2014 yılında satın alma duyuruldu. Carrefoursa’nın önümüzdeki dönemde organik büyümenin yanı sıra yeni satın almalar yapacağını 10 Nisan 2011’de sayfalarımıza taşıdık. Carrefoursa önce 26 marketli Kiler’i, ardından ise 29 marketi bulunan Antalyalı 1e1 marketi satın alarak bünyesine kattı. Ardından ise Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret’in yüzde 85 hissesini 429,6 milyon liraya satın almak için hisse devir anlaşması imzaladı. Beğendik Marketler Zinciri’nin Alman Real’i satın aldığı haberi de ilk olarak Ekonomist’te yer aldı.

ilk-kez-ekonomist-yazdi-2-1İl kmesajlarını Ekonomist’ten verdiler
Ekonomist tarihi boyunca pek çok yöneticinin ilk mesajlarını verdiği yayın oldu. Örneğin, 2013 yılında göreve gelen İstanbul Ticaret Odası (İSO) ve İstanbul Sanayi Odası (İTO) başkanları ilk mesajlarını Ekonomist aracılığıyla verdi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan seçim sürecine ilişkin stratejilerini Ekonomist’e anlattı. İTO Başkanı İbrahim Çağlar ise teknoparktan, Dünya Ticaret Merkezi’nin modernizasyonu konusundaki planlarından ve üniversite kampüsünü daha da büyütmeye yönelik çalışmalarından bahsetti.

 

ilk-kez-ekonomist-yazdi-3-1Bizden habersiz yalı satılmaz
Yalı alan iş adamlarını ilk Ekonomist duyurdu. Örneğin, petrol sektörünün duayeni Güntekin Köksal’ın İstanbul Büyükdere’de yeni aldığı yalıyı (Aşk-ıMemnu dizisinin çekildiği yalı) ilk biz yazdık. Boğaz’ın en görkemli yalılarından olan Clifton Yalısı Torunlar Grubu Başkanı Aziz Torun tarafından satın alınırken, Koza-İpek Holding Başkanı Akın İpek Bebek’te bir yol yalısının, Bursalı tekstilci Erol Türkün de Anadoluhisarı’nda bir yalının sahibi oldu. Bu satın alma haberleri de ilk kez Ekonomist’te çıktı. Ayrıca “Tarabya’da ‘Garanti’li yalı satışı” başlığıyla, Garanti Bankası eski genel müdürlerinden Akın Öngör ile Ergun Özen’in Tarabya’da ortaklaşa aldıkları yol yalısı satışını da ilk kez Ekonomist duyurdu.

ilk-kez-ekonomist-yazdi-67 yaşındaki Sabri Ülker
Türkiye’nin en önemli sanayicilerinden Sabri Ülker, 12 Haziran 2012’de vefat etti. Tüm medya kuruluşları gibi Ekonomist de Ülker’in vefatını geniş şekilde haber yaptı. Haberde, 92 yaşında vefat eden Ülker’in yaşamına ilişkin ilk kez yayınlanan kesitler yer aldı. Çocukluk yaşlarında ailesiyle birlikte Kırım’dan İstanbul’a göç ettiklerinde babasının cebinde yalnızca 4 doların olduğunu Türkiye kamuoyu Ekonomist’ten öğrendi. Yine Sabri Ülker’in henüz 7 yaşında iken ailesi ile çekilmiş fotoğrafı da ilk kez dergimizde yayınlandı.

ilk-kez-ekonomist-yazdi-5Yönetici değişimleri bizden sorulur
Şirketlerin genel müdür ve CEO atamaları heyecanla beklenir. Kulaktan kulağa pek çok söylenti dolaşır. Ekonomist bu anlamda da yaptığı haberlerle öne geçti. Garanti Bankası, Turkcell gibi büyük kurumlarda yönetim koltuğuna kimin oturacağını ilk Ekonomist duyurdu.

ilk-kez-ekonomist-yazdi-4-1Türkiye’den çıkıyorlar mı?
İşte bu soru sorulmaya başladığında cevabı; Ekonomist yazdıysa çıkıyorlardır oluyor… Örneğin, Bimeks’in Electro World’ü satın alması ve EnPLus’ın Darty’ye talip olmasıyla dikkatleri üzerine toplayan elektronik perakendeciliği sektöründe, Saturn’ün tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekileceği, bu haberlerimizden sadece biriydi.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap