Yatırımlar teknoloji hisselerine yarıyor

Yatırımlar teknoloji hisselerine yarıyor

FED’in geçen hafta faizi yüzde 0,25-0,50 aralığında bırakması ve 2016 için ortalama faiz oranı beklentisini yüzde 1,4’ten yüzde 0,875’e indirmesi BİST’i coşturdu.

MUSTAFA GÜNDOĞDU
mgundogdu@ekonomist.com.tr

Son dönemde bilişim ve teknoloji hisselerindeki alımlar dikkat çekiyor. Bu sektör son iki yılda yatırımcısına önemli kazanç sağladı. Yeni yatırımlar doğrultusunda, daha muhafazakâr da olsa bu yıl da kazandırma beklentisi yüksek.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
2017FED’in yavaş bir faiz artırımı yapacağını işaret etmesinin ardından Borsa İstanbul’da (BİST) alıcılı seyir devam ediyor. Geçen haftaki kısa vadeli satışlara rağmen BİST, 26 Şubat’tan beri dolar bazında yüzde 9’lar seviyesinde yükseldi. Dolar endeksi şubat ortasından beri gördüğü en düşük seviyeye gerilerken, ortaya dünya borsalarının ve tahvil piyasalarının eş zamanlı olarak yükseldiği güçlü bir tablo çıktı. Bileşik Endeks 17 Kasım 2015’te test ettiği 81.858 seviyesini yaklaşık dört ay sonra ilk defa kırarak 82.000’e atak yaparken, son bir aylık süreçte de yüzde 15’lik yüksek bir prim yaptı.

Piyasalarda son dönemde bunlar yaşanırken, borsada 2014 yılında yüzde 72, 2015 yılında da yüzde 46 kazandıran bilişim ve teknoloji şirketlerinde son dönemde yine alımların hızlandığı görülüyor. İki yıldır önemli kazanç sağlayan bu hisselerin 2016 yılında da daha muhafazakâr da olsa kazandırması bekleniyor.

Yeni dönemdeki yatırımlar bu sektörde olumlu beklentiler yaratıyor. Yabancıların portföylerinde bilişim ve ya-zılım hisselerini bulundurmaya devam etmesinin ise olumlu görüntünün sürmesinde etkili olabileceği ifade ediliyor.

‘UCUZ DEĞERLEME’ KALKIYOR
FED, geçen hafta faizlerde beklentilere paralel olarak bir değişime gitmezken, 2016 yılındaki faiz artırımlarına ilişkin tahminlerini dörtten ikiye indirince, gelişen piyasa para birimlerine paralel dolar/TL kuru da geriledi.
İş Yatırım, Borsa İstanbul’un 26 Şubat’tan beri dolar bazında yüzde 8’in üzerinde yükselerek, gelişmekte olan piyasaların yüzde 1, gelişmiş piyasaların yüzde 4 üzerine çıktığını belirtiyor.

İş Yatırım uzmanları, “BİST’in 80.000 seviyesindeki psikolojik direncini kırması beklentilerimiz dahilindeydi. TL’ye karşı 2,85’ler seviyesine gerileyen dolar da borsada-ki yükselişi destekliyor. Ancak yükselişin devam etmesi ve borsanın 80.000 seviyesinin üzerine çıkması durumunda yılbaşında BİST için ‘al’ tavsiyesi vermemize neden olan ‘ucuz değerleme’ argümanımız ortadan kalkacak” diyor. Kurum, bu nedenle borsadaki hızlı yükselişlerde taktiksel olarak satış yönünde olmayı tercih edeceğini belirtirken yükselişin kalıcı olduğuna inanıyor.

PD/DD ORANLARI DÜŞÜK
Piyasalarda bu gelişmeler yaşanırken, bilişim ve yazılım sektörünün, Türkiye’nin yanı sıra diğer gelişmekte olan ülkelerde en çok yatırım yapılan sektörlerin başında geldiğini görüyoruz. Destek Menkul analistleri, aynı zamanda BİST-100 içinde yer alan sektörlerin PP/DD oranına göre en uygun sektörün bilişim olmasının da yükselişlerde etkili olduğunu söylüyor.

Kurumun analistleri, “Başlangıçta Kron Telekom, Alcatel, Netaş gibi hisseler iskontolu görünüyordu. 2015 yılı finansallarına ve borsa performanslarına bakıldığında da Kron Telekom, Alcatel, Netaş, Datagate Bilgisayar ve Logo Yazılım hisseleri ön plana çıkıyor” diyor. Kuruma göre, kârlılık, ciro ve yatırım planlarına dair beklentilerle yükselen bu hisselerde uygun seviyelerden alımlar yapılabilir.

Yine Arena Bilgisayar, İndeks Bilgisayar, Armada Bilgisayar ve Despec Bilgisayar hisseleri de düzenli temettü ödemesiyle diğer sektör hisselerinden ayrışıyor. Bilişim sektörünün yabancı takas oranına baktığımızda geçtiğimiz yıl itibariyle 384,4 milyon TL’lik yabancı alımı gerçekleşirken, yeni yılın ilk iki ayında da yabancı alımlarının 192,4 milyon TL ile yüksek oranda olduğu görülüyor.

TALEP BELİRLEYİCİ OLACAK
Halk Yatırım Başekonomisti Ba-nu Kıvcı Tokalı, bilişim ve teknoloji sektörünün borsada iki yıl üst üste yatırımcısına kazandırmasını, bu iki sektörün büyümeye devam etmesine, ayrıca büyüme potansiyelinin halen daha yüksek seviyelerde iken bu durumun kârlılıklara da yansımasına bağlıyor.

Tokalı, bu konuda şunları söylüyor: “Sektörün büyüme potansiyelinin olduğunu düşünürken, bu anlamda kârlı büyüme hikâyesinin devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun geçtiğimiz yıllarda olduğu kadar agresif oranlarda olmayacağını tahmin ediyoruz. Bu şirketlerde en önemli beklentilerin başında talep unsuru geliyor. Güçlü talep koşullarının devam etmesi, bilişim ve teknoloji hisselerine olan ilginin canlı kalmasını sağlayabilir.”

Banu Kıvcı Tokalı, iç talebe yönelik iyimser beklentilerin tüketici güveninde iyileşmenin yaşanmasını sağlayarak uygun talep koşullarının oluşmasını destekleyebileceğini ifade ediyor.

BEKLENTİLER YÜKSEK
Bu yıl sektör için önemli beklentiler söz konusu. İhalesi 2015’te gerçekleştirilen 4.5G teknolojisi ve büyük veri, bulut bilişim, mobil çözümler, kurumsal sosyal ağlar, M2M, veri merkezleri altyapılarına ilişkin yatırımlara bu yıl devam edilecek. Bu yatırımlar ile sektörün ithalata dönük yapısından oldukça uzaklaşabileceği yorumları yapılıyor.

Bunun yanında yazılım pazarını büyütmek amacıyla 2016-2019 yıllarını kapsayacak biçimde hazır hale getirilen strateji ve eylem planıyla yazılım ve bilgi teknolojileri alanlarında uluslararası standartlarda ürün ve hizmetler üretilmesi hedefleniyor.

Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, 2016’da bilişim sektörünün pazar hacmi büyüklüğünün yüzde 2 büyüyerek 25,9 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini aktarıyor. Ürkün, “Yabancı ortaklık haberleri ve buna dair beklentiler, yapılacak yeni teknoloji yatırımları, yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisinin devam etmesi, bilişim ve teknoloji hisselerini hareketlendirecek gelişmeler arasında” diyor. Barış Ür-kün, Despec, İndeks Bilgisayar ve Logo’yu önerdiklerini de söylüyor.

2016Erol Bilecik
Index Grup CEO’su
“2014 ve 2015 yıllarında hem bilişim sektörü hem de şirketlerimiz yatırımcılarına kazandırmayı bildi. 2016 yılında da gerek 4,5G, gerek nesnelerin interneti, gerekse makineler arası iletişim ve 3D yazıcılar gibi büyük beklentilerle birlikte hem sektörün hem de grup şirketlerimizin kazandırmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Sektörde dolarla borçlanmayan şirketler ön planda olacaktır. Bu bağlamda biz de TL ile ticaret yapıyoruz. Index Grup olarak 2015 yılında net satışlarımız 2,7 milyar TL’den 4 milyar TL’ye çıktı. Böylelikle 2015 yılında yüzde 49 büyüme gerçekleştirdik.

Grubumuzun 2016 yılı hedefini ise 4,6 milyar TL olarak belirliyoruz. 27 yıllık tarihimizin en fazla kârı da yine 2015 yılında gerçekleşti. İndeks Bilgisayar, 2015 yılında net kârını bir önceki yıla kıyasla yüzde 78’lik artışla 44,9 milyon TL’ye çıkardı. Datagate Bilgisayar’da ise kârımız 2014’e göre yüzde 161 oranında artarak 22,1 milyon TL’ye çıktı. 2015’te yaptığımız yatırımların meyvesini bu yıl daha fazla alacağız.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap