Yenilenebilir enerjiye yönelim devam edecek

Yenilenebilir enerjiye yönelim devam edecek

Türkiye’nin enerji kurulu gücünün 2017 yılında 83 bin 500 MW’a çıktığı tahmin ediliyor. 2018’de ise kurulu gücün 89 bin MW’a ulaşması hedefleniyor. Yenilenebilir enerji ve özelleştirme işlemlerinde Türk yatırımcıların ön plana çıkması bekleniyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

Enerji sektöründe büyüme eğilimi sürüyor. Kasım 2017 itibariyle 83 bin 139 MW olan kurulu gücün 2017 sonunda 83 bin 500 MW’a çıktığı tahmin ediliyor. 2018’de ise kurulu gücün 89 bin MW’a ulaşması hedefleniyor.

Enerji sektöründe büyümeyle birlikte el değiştirmelerin yaşandığını ve yeni yatırımcıların geldiğini görüyoruz. 2017’de 23 satın alma ve birleşme işlemi gerçekleşti. Yapılan işlemler içerisinde Türk yatırımcıların ağırlıkta olduğu görüldü. 2018’de gerçekleşecek olan yenilenebilir enerji ve özelleştirme işlemlerinde de Türk yatırımcıların ön plana çıkması bekleniyor.

YEKA İHALELERİ SÜRECEK
2017’de hem güneş hem de rüzgar enerjisi için 1000’er MW’lık YEKA ihaleleri gerçekleştirildi. Güneş ve rüzgarda YEKA ihalelerinin 2018’de de yapılması söz konusu.

Yerli ve yenilenebilir enerjiye öncelik verilmesi kapsamında 2018 yılında Eskişehir-Alpu linyit rezerv alanı için ihale tarihi de belirlenmiş durumda.

2018’de öne çıkacak konulardan biri de sözleşme süresi biten yap-işlet ve yap-işlet-devret modelli santraller olacak. Toplamda 4 bin 633 MW kurulu gücün TETAŞ ile imzaladığı mevcut kontratı bitecek. İlgili santrallerin bir kısmı EÜAŞ’a devredilecek, bir kısmı da serbest piyasa koşullarına geçecek.

Doğalgaz piyasası için de 2018 yılı kritik bir öneme sahip. Nisan ayında EPİAŞ’ın kontrolünde bir doğalgaz piyasasının devreye girmesi bekleniyor. Doğalgaz altyapısında da önümüzdeki dönemde oldukça önemli projeler öne çıkacak. Türkiye’nin üçüncü FSRU (yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali) tesisinin 2018 yılında Çanakkale-Saros’da devreye alınması öngörülüyor.

YENİ BORU HATLARI
Öte yandan 2018 yılında yeni bir boru hattının da gaz arzına destek olması hedefleniyor. Azerbaycan’ın Şah Deniz-2 sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye’ye taşıyacak olan TANAP Boru Hattı’nın birinci fazının 2018’de tamamlanması bekleniyor.

Doğalgaz dağıtımında ise 2017’de arz sağlanamayan illere gazın iletimi için ihaleler tamamlanmıştı. 2018’de 81 il merkezinin tamamına doğalgaz dağıtımı yapılması bekleniyor.

ELİF DÜŞMEZ TEK
DELOİTTE TÜRKİYE, ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR ENDÜSTRİSİ LİDERİ
“2018 TEKNOLOJİYE UYUM YILI OLACAK”
“2018 yılının, sektörün teknolojiye uyum sağlamaya çalıştığı bir yıl olarak değerlendirilmesi mümkün. Özellikle dijitalleşme çağı ile birlikte, sektörün farklı değer zincirlerinde teknolojinin daha yoğun bir şekilde kullanılacağını söyleyebiliriz.

İlk kullanım alanlarının özellikle dağıtım ve ticaret tarafında olacağı düşünülmekle birlikte, akıllı şehir, akıllı şebeke, dağıtık enerji, blockchain, big data, veri analitiği gibi kavramların daha yoğun olarak duyulacağından emin olabiliriz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap