Hedefimiz en büyük altıncı şirket olmak

Hedefimiz en büyük altıncı şirket olmak

Türkiye portföy yönetim sektörü, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Mart 2019 verilerine göre 200,7 milyar TL büyüklüğe sahip.

Geçen haftanın son günü yönettiği 5,5 milyar TL’lik büyüklükle sektörün en büyük dokuzuncu şirketi olan TEB Portföy, yönettiği 1,2 milyar TL ile sektörün en büyük 16’ncı şirketi olan ING Bank’ın iştiraki ING Portföy’ü satın almak için anlaştığını duyurdu. Yine anlaşma ile TEB ve ING grupları yatırım fonu dağıtımı konusunda uzun süreli işbirliğine de imza attılar.

Haber müdürümüz Talip Yılmaz, TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Selim Yazıcı ile konuştu. Yazıcı, satın alma işlemiyle ortaya çıkacak şirket için şunları söyledi: “Halihazırda yerli ve yabancı yatırım fonları ve başta BNP Paribas Cardif Emeklilik’in kurucusu olduğu fonlar olmak üzere birçok BES ve OKS fonu yönetiyoruz.

Satın alma sonrası yaratılacak sinerji ve işbirliğiyle beraber 2019’un ilk çeyreğinde iki şirketin toplam 9 milyar TL olan ortalama varlık büyüklüğünün daha da artmasını bekliyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar sektörde altıncılığa yükselmek.”

ING Bank tarafından satış işlemiyle ilgili yapılan açıklamada, ING Portföy Yönetimi’nin faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğü, bununla birlikte portföy yönetimi işinin ING Grubu’nun global vizyonu kapsamındaki stratejik işler arasında yer almadığı belirtildi.

Bu strateji çerçevesinde yatırım fonları dağıtım işine daha fazla odaklanılacağının belirtildiği açıklamada, TEB Portföy Yönetimi ile yapılacak işbirliğiyle ING Bank müşterilerine değer yaratmaya ve Türk ekonomisine yatırım yapmaya devam edileceği ifade edildi.

Bu satın almanın yanında 2019 yılı içinde sektörde önemli birleşmeler de söz konusu oldu. Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklanırken kamu bankaları olan Halkbank ile Vakıfbank’ın portföy yönetim şirketleri Halk Portföy ve Vakıf Portföy’ün Ziraat Portföy çatısı altında birleşeceği açıklanmıştı.

Bu süreç 2019’un ilk çeyreğinde tamamlandı. Bu işlemle birlikte sektörün en büyük oyuncusu olan İş Portföy, liderliği şimdilik Ziraat Portföy’e kaptırmış görünüyor. Şöyle ki mart sonu itibarıyla Ziraat Portföy 38,8 milyar TL, İş Portföy ise 38,7 milyar TL büyüklüğü sahip.

Burada Ziraat Portföy ile ilgili küçük bir hatırlatma yapmakta da fayda var. TEB Portföy’ün satın aldığı ING Portföy’ün 2003 yılından bu yana genel müdürlüğünü yürüten Tankut Çelik, önceki hafta Ziraat Portföy’e genel müdür olarak transfer oldu. Geçen sayımızda da bu transferi okuyucularımıza duyurmuştuk.

Burada sektörle ilgili önemli bir haberi daha duyduğumuzu belirtelim. Henüz bunu doğrulatamadığımız için detayları paylaşamıyoruz. Aldığımız duyumlara göre banka sermayeli olmayan iki portföy yönetim şirketi önemli bir işbirliğine gidebilir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap