Körfez’den ‘İslami Sigorta’ girişimi

Körfez’den ‘İslami Sigorta’ girişimi

Katılım bankacılığının geçmişi 30 yılı aştı. Bugünkü koşullarda bankacılık sistemi içinde aldıkları pay yüzde 5 civarında.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki Katılım Sigorta’nın performansı, İslami sigortacılık girişimleri konusunda cesaret verdi. Edindiğimiz bilgiye göre, Kuveyt kökenli Aman Grubu, Aman Tekaful Sigorta’yı kurmak için Hazine Müsteşarlığı’na başvurdu.

Hükümetin de desteğini alan bu girişimin kısa sürede sonuçlanması bekleniyor. Bir sigortacı, “Şirket kuruluşu için gerekli başvuru yapıldı.

Şimdi Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden yanıt bekleniyor” diyor. Sigortacılık çevreleri, Kuveytli Aman Grubu’nun Islami sigortacılık konusunda Türkiye’de iyi bir potansiyel gördüğünü söylüyor. Bu nedenle şirketin kuruluş çalışmalarını hızlandırmak istediği bilgisine ulaştık.

Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki gündem yoğunluğu nedeniyle sürecin bir miktar ağır işlediği ifade ediliyor. Bir sigortacı, “Kuveytli yöneticiler süreci hızlandırmak için Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Ancak ortamın normalleşmesini bekliyorlar” bilgisini iletiyor.

Kuveytli kuruluş gibi, iki yeni sigorta şirketi başvurusu olduğu söyleniyor. Ancak bu başvurulara ilişkin ayrıntılı bilgi edinemedik. Edindikçe sizlerle paylaşacağız.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap