Mado’nun Avrupa hamlesi

Mado’nun Avrupa hamlesi

383Mado, Avrupa’ya açılıyor. Mado’nun sahibi olan Yaşar Gıda Dondurma’nın yönetim kurulu başkanı Mehmet Kanbur’un önderliğindeki yeni proje için M-Europe adı altında bir şirket kuruluyor.

MUSTAFA KEMAL ÇOLAK
mcolak@ekonomist.com.tr

Şirketin kurucuları arasında TUGIAD eski başkanı Ali Yücelen de var. Diğer yatırımcılar ise Cem Kurt, Fatih Ozdemir ve Tanyel Yılmaz olacak. Hedef beş yıl içinde 10 ülkede 50 mağazaya ulaşmak.

Türkiye’nin Kahramanmaraş merkezli cafe-dondurma zinciri Mado, Avrupa’ya dönük önemli bir yatırım projesi geliştirdi. Mado’nun önderliğinde kurulacak M-Europe adı verilen şirket ile yürütülecek Avrupa yatırımlarında ilk durak Yunanistan olacak.

Beş yılda 10 Avrupa ülkesinde 50 Mado mağazasının açılmasını sağlayacak M-Europe ile toplamda 25 milyon Euro’luk yatırım yapılacak.

Mado, söz konusu hamlesini bir grup işadamı ile birlikte yapacak. Kuruluş hazırlıkları başlayan M-Europe şirketinin yönetiminde Mado’nun kurucusu Mehmet Kanbur’un yanı sıra Türkiye Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜGİAD) eski başkanı Ali Yücelen de bulunacak. M-Europe’un diğer yatırımcıları ise Cem Kurt, Fatih Özdemir ve Tanyel Yılmaz olacak.

M-EUROPE YOLDA
Mado’nun sahibi Yaşar Gıda Dondurma Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sait Kanbur, Avrupa’nın çok önemli bir pazar olduğunu söylüyor. Kanbur, “Bu nedenle uzun zamandır çalışmalar yapıyorduk. Nihayet heyecanlı bir ekip ile bir araya geldik. İlk adım Balkanlar olacak. Sonrasında hedefimiz daha büyük” diyor.
Kuruluş işlemleri sürmekte olan M-Europe’da yönetim kurulu başkanlığı görevini Mehmet Sait Kanbur üstlenirken, TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen de yönetim kurulu başkan yardımcısı olacak.

Yücelen, “Mado, Türkiye’nin dünyada en iyi bilinen markalarından biri. Bir Türk markası dünya çapında büyüyecekse, bunun için altyapısıyla ve kültürel donanımıyla en iyi adayın Mado olduğu bir gerçek” diye konuşuyor.

İLK DURAK SELANİK
M-Europe, ilk etapta Balkanlar’da şubeleşecek. Balkanlar durağında ilk adım da Yunanistan olacak. Yunanistan’ın Atina ve Selanik kentlerinde Mado konseptine uygun büyüklükte ve lokasyonda gayrimenkuller tespit edildi. Yatırım ekibi alternatif gayrimenkuller üzerinden kısa süre içerisinde tercihini yapacak.

Yatırımcılar, iki hafta önce Yunanistan’a inceleme gezisi düzenledi. Seyahat sonrası görüşlerini açıklayan Mehmet Kanbur, şunları söylüyor: “İlk şubemizi Selanik’te açıyoruz. Amacımız Türkiye’ye hizmet etmek, Türkiye’nin yakın coğrafyası ile ilişkilerini geliştirmek ve ülkemize yüksek katma değer kazandırmak.”

5 YILDA 50 MADO
M-Europe bünyesinde Balkanlar’da Bosna Hersek, Makedonya ve Romanya’da da yeni şubeler açılacak. Ardından Almanya’da yatırım gerçekleştirilecek. Beş yıl içinde 10 Avrupa ülkesinde 50 Mado şubesinin açılması hedefleniyor.

Avrupa açılımında Mado’nun yanı sıra grubun ikinci markası olan Icemar da kullanılacak. Kanbur, amaçlarının yüksek katma değerli ürünlerin servis edilmesi olduğunu belirterek, “Dondurmanın yanı sıra Türk lezzetlerini de Avrupa-lı’nın gündemine getireceğiz” diyor.

İlk yıl beş ülkede Mado açılacak
TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen, akaryakıt, deniz ve kara taşımacılığı ile otomasyon alanında faaliyet yürütüyor. Gıda alanında Mado’nun çok önemli mesafeler kat ettiğini belirten Yücelen, “Amacımız çok iyi altyapısı ve kurgusu olan Mado’yu dünya markası haline getirmek” diyor.

Yunanistan ile çok köklü bir ilişkilerinin bulunduğunu belirten Yücelen, “Bu açıdan ilk Avrupa hamlemizi Selanik’ten başlatıyoruz. Ardından Atina başta olmak üzere ülkenin turizm bölgelerinde var olacağız” diye konuşuyor. M-Europe, bir yıl içinde Yunanistan’ın yanı sıra beş Balkan ülkesinde Mado şubesi açacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap