Binlerce start up’a daha destek verecekler

Binlerce start up’a daha destek verecekler

Girişimci adaylarının büyümelerine katkı veren kuluçka merkezleri, açık ofis alanından melek yatırıma kadar birçok olanak sunuyor. Türkiye’nin önde gelen 15 kuluçka merkezi, 2020 yılının sonuna kadar 2 bin 647 start up’a daha ev sahipliği yapmayı planlıyor.

BURCU TUVAY
[email protected]

Girişimci adayları, çoğu zaman, iyi I olduğunu düşündükleri bir fikir bulmalar dahi ne yapacaklarını ya da bir yatırımcıya nasıl ulaşacaklarını tam olarak bilemiyor.

Girişim araştırma merkezleri, kuluçka merkezleri ve girişim hızlandırma merkezleri gibi çok sayıda nokta, bu iletişimsizlikleri ortadan kaldırmak üzere yeni fikirleri bekliyor.

Gelen fikirler merkezler tarafından değerlendirildikten sonra fikir sahiplerine yol gösteriliyor ve yatırımcılarla bağ kurmaları sağlanıyor.

Girişim fikirlerini birer ‘yumurta’ olarak düşünen kuluçka merkezleri, fikirlerin gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde yaşayarak kabuğunu kırmasını ve dünyaya açılmasını hedefliyor.

Fikirler merkeze kabul edildikten sonra networking, açık ofis alanı, atölye gibi alanlarda birçok destek sunuluyor. Türkiye’nin en büyük yatırımcılarının takip ettiği bu merkezlerde, start up’lar melek yatırım olanağına da kolayca ulaşabiliyor. Hızlandırma denilen işlem ile girişimciler için birçok yol haritası, hedefler ve olası yatırım imkanları belirleniyor.

Türkiye’deki kuluçka merkezleri bugüne kadar binlerce girişimciye bu yönde destek verdi. Bu destekleri vermeye de hala devam ediyorlar. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’nin önde gelen 15 kuluçka merkezi, 2020 yılının sonuna kadar 2 bin 647 start up’a daha ev sahipliği yapmayı planlıyor.

TÜBİTAK DESTEĞİ
ODTÜ Teknokent, hızlandırma programlarıyla her yıl 50’nin üzerinde teknoloji şirketinin doğuşuna katkıda bulunuyor. Kuluçka merkezlerinde herhangi bir zamanda 100’ün üzerinde yeni teknoloji şirketini destekliyor ve bugüne kadar bine yakın start up’a merkezlerinde yer verdi.

Teknokentte ATOM ve YFYİ’nin yanı sıra, öğrenciler için öğrenciler tarafından yürütülen kuluçka merkezi olan Z-Garaj, kuluçka merkezi, TÜBİTAK desteğiyle sürdürülen T-BİGG, uluslararası hızlandırma programı Growth Circuit ve akademik hızlandırma programı LabsOut yürütülüyor.

ODTÜ Teknokent Girişimcilik ve İş Geliştirme Direktörü Ece İdil Kasap, “Tüm bu programların toplamında 2019-2020 yıllarında binin üzerinde girişimci adayına çeşitli programlarda dokunmuş olacağız ve destek vereceğiz” diye konuşuyor.

KULUÇKAYA ÖZEL DURUM ANALİZİ
Bilkent CYBERPARK bünyesinde 250 AR-GE firması bulunuyor ve bu firmaların 60’ı kuluçka aşamasındaki start up’lardan oluşuyor.

Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin, “Erken aşama ve olgun aşama firmaların ihtiyaçlarına özel olarak, birçok yerel ve uluslararası programlarla ticarileşme süreçlerini hızlandırmak, pazar analizlerini gerçekleştirmek ve uluslararası pazara açılmak gibi konularda destekler sağlıyoruz” diyor.

Merkez, kuluçka ofislerinde ya da açık ofis ortak çalışma alanı olan atölyede çalışma olanağı sağlamakla kalmıyor, kuluçka firmalarına özel mevcut durum analizleri yaparak zayıf ve güçlü oldukları yönleri belirliyor ve kendilerini geliştirebilmeleri için öneriler ve destekler de sunuyor.

DERİN TEKNOLOJİYE DESTEK
Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi (KWORKS) 2014 yılından bu yana 100’ün üzerinde girişime destek verdi. Şu anda KWORKS Hızlandırma, Ön Hızlandırma ve FinTech programlarında toplam 28 start up aktif olarak yer alıyor.

Bunun dışında KWORKS BiGG programı kapsamında da 30 girişime destek veriliyor. 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 100150 girişime daha destek verilmesi planlanıyor. KWORKS Direktörü ve UNVEST İş Geliştirme Direktörü Dr. Mahmut Özdemir, “Önümüzdeki yıllarda KWORKS programlarında ağırlıklı olarak derin teknoloji tabanlı girişimlerin yer alması planlanıyor” diyor.

PATENT DANIŞMANLIĞI
Yıldız Teknopark içerisinde yer alan Yıldız Kuluçka Merkezi’nde 2009 yılından bu yana 259 start up’a destek verildi. Yıldız Kuluçka, 2020 sonuna kadar mevcut start up’lara ek olarak 30 yeni start up’a hizmet vermeyi planlıyor.

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “AR-GE içeren iş fikirleri Yıldız Kuluçka’nın önceliği ve olmazsa olmazı. Ticarileşme potansiyeli yüksek ve yenilikçi bir fikre sahip tüm girişimcilere Yıldız Kuluçka’nın kapıları sonuna kadar açık” diyor. Yıldız Kuluçka’da bulunan girişimcilere hukuki, mali ve patent konularında ihtiyaçları olan bütün danışmanlık hizmetleri sunuluyor.

61 MEZUN VERDİ
Sabancı Üniversitesi SUCOOL programlarında çoğunlukla şirketleşmemiş girişimlerle çalışılıyor ve program sonunda girişimlerin ilk müşterilerini bulmaları ve fon kaynaklarına erişebilmeleri hedefleniyor.

SUCOOL programlarında şu ana kadar 147 girişim ekibiyle çalışıldı ve bunlardan 61’i mezun oldu. Sabancı Üniversitesi SUCOOL Girişim Destek Programları Koordinatörü Naci Kahraman, “Yazılımın donanımla birleştiği sağlık, perakende, gıda, imalat ve eğitim teknolojisi alanlarından projelerle çalışıyoruz. Ş

u anda TÜBİTAK’ın girişimcilere 200 bin TL hibe verdiği BiGG programının ön eleme aşamalarını yürütüyoruz. 2019’da 25 girişim ekibiyle çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

65 MİLYON TL CİRO YAPTILAR
İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için çalışıyor. Merkezde bugüne kadar bin 797 girişime ve 4 bin 233 girişimciye destek verildi.

74 milyon TL’yi aşkın yatırım alan İTÜ Çekirdek girişimlerinin toplam değerlemesi 650 milyon TL’yi, toplam cirosu ise 65 milyon TL’yi aştı. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, “Sadece geçen yıl 10 bini aşkın başvuru aldık ve 624 girişime destek olduk.

Başvurularımız 54 ayrı ilden gerçekleşti. Türkiye’ye ek olarak 12 farklı ülkeden de girişimciler İTÜ Çekirdek’e başvurdu” diyor. İTÜ Çekirdek’te şirketleşen 400’den fazla firma bulunuyor. 2018’de 600’den fazla girişimi destekleyen merkez, 2020 yılına kadar daha fazla girişimi desteklemeyi hedefliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap