Riva’dan Galatasaray’a gelir akmaya başladı

Riva’dan Galatasaray’a gelir akmaya başladı

Galatasaray’ın Riva’daki arazisinde Yılmaz İnşaat tarafından yapılan Düşler Vadisi Riva projesinin ilk etabında satışlar yüzde 30’u buldu. Bu satışlardan kulübün geliri ise 72 milyon TL oldu. Altı yılda tamamlanacak projeyle kulübün kasasına 761 milyon TL girecek.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Emlak Konut GYO’nun açtığı ihaleyle Galatasaray Kulübü’nün Riva arazisindeki konut projesinin yapımını üstlenen ve Düşler Vadisi Riva adıyla projeye eylül ayında başlayan Yılmaz İnşaat, ilk etabın yüzde 30’unu sattı. Toplamda 2,8 milyar TL’lik gelir beklenen Düşler Vadisi Riva projesinin altı yılda tamamlanması hedefleniyor.

Bin 500 adet villa olarak planlanan projenin ilk etabı 509 villadan oluşuyor. Bu 509 villanın yüzde 30’unun satışından Galatasaray’ın kasasına giden rakamsa yaklaşık 72 milyon TL. Proje tamamlandığında kulüp yak- HAKAN YILMAZ laşık 761 milyon TL’lik gelir elde edecek.

İLK ETAPTAN 1,2 MİLYAR TL
Mali dar boğazı aşmak için gayrimenkullerini değerlendirmeye yönelen kulüplerden Galatasaray bundan iki yıl önce Riva’daki arazisini Emlak Konut GYO güvencesiyle ihaleye açtı. Geçen yıl yapılan ihaleyi Fema İnşaat Ticaret ve KLV İnşaat İş Ortaklığı almıştı.

Fakat Fema ve KLV ortaklığı belirlenen sürede sözleşme imzalamayınca ihale en yüksek ikinci teklifi veren Yılmaz İnşaat’a verildi. Eylül ayında projenin ilk duyurusunu yapan şirket, geçen süreçte 509 villalık ilk etabın yüzde 30’unun satışını gerçekleştirdi.

Yıl sonuna kadar bu ilk etabın tamamını satmayı planlayan şirket, bu satıştan 1,2 milyar TL’lik gelir hedefliyor. Bu hedef tutarsa ilk etabın satışından Galatasaray Kulübü’ne gidecek para ise 240 milyon TL olacak. Yılmaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz, ihale sürecinden bugüne projenin üzerinde titizlikle çalıştıklarını ve bölgenin doğal karakterine bağlı kalmayı esas aldıklarını anlatıyor.

BİN 500 VİLLA OLACAK
Projede villalar 152 metrekareden başlıyor. Ortalama metrekare fiyatı ise 7 bin 500 ile 12 bin TL arasında değişiyor. Hakan Yılmaz, bin 500 villayı arazinin doğal vadi yapısına uygun şekilde konumlandırdıklarını ve yatay düzlemde tasarladıklarını ifade ediyor.

Yılmaz, “Riva projemizin esası ekolojik olması. Bin 157 dönüm alanın içerisinde 70 dönüm park ve 207 dönüm özel ormanımız olacak” diyor. Hakan Yılmaz, inşaat sektöründe yaşanan zorlu sürece rağmen uzun vadeli bir plan yaptıklarını, birkaç yıl sonra piyasanın normale döneceğini söylüyor. Yılmaz sektörde doğal bir eleme süreci yaşandığını, toparlamanın da peşi sıra geleceğini dile getiriyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap