Satıştan çıkacak üretime devam edecek

Satıştan çıkacak üretime devam edecek

2014 yılında İtalyan Indesit Company’i satın aldıktan sonra Türkiye pazarına giren ABD’li Whirlpool Corporation, Türkiye satış operasyonundan çıkma kararı aldı. Manisa’daki soğutucu ve çamaşır makinesi fabrikası ise şimdilik üretime devam edecek.

AYŞEGÜL SAKARYA
asakarya@ekonomist.com.tr

Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool Corporation, 2014 yılında Indesit Company’i satın alarak girdiği Türkiye’de satış operasyonlarını bitirmeye hazırlanıyor.

Whirlpool Corporation, mevcut ticari faaliyeti üzerine yeniden odaklanmak ve doğru ölçekte tekrar konumlandırmak üzere, Türkiye yerel satış operasyonundan çıktığını açıkladı. Şirket tarafından dergimize yapılan açıklamada, “Manisa’daki fabrikamız üretim faaliyetlerini sürdürecek.

Süreç tamamlanana kadar, Whirlpool olarak iş akışını mevcut haliyle sürdürülmesi ve geçiş döneminde sürekliliği sağlayacağımız konusunda güvence veriyoruz. Henüz bu konuda kesin bir takvim belirlenmedi. Tüm ilgili taraflar nez-dindeki şeffaflık ve işbirliği taahhütümüz çerçevesinde güncel bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz” denildi.

MAĞAZALAŞARAK BÜYÜYORDU
Türkiye’de ana markası Hotpoint ve Indesit markalarıyla beyaz eşya, küçük ev aletleri ve klima sektöründe faaliyet gösteren şirket, yeni konsept Hotpoint mağazası yatırımlarıyla büyüyordu.

Whirlpool Corporation Türkiye Genel Müdürü Gabriele Esposito, geçen yıl yapılan basın toplantısında stratejik pazar olarak gördükleri Türkiye’de 160 olan Hotpoint konsept mağazalarının sayısını 2020’ye kadar iki katını çıkarmayı ve bin kişilik istihdam yaratmayı planladıklarını açıklamıştı.

Şirketin Türkiye pazarından çekilmesinin nedeninin ise pazardaki agresif rekabet olduğu ifade ediliyor. Arçelik, Vestel gibi yerli markalarla rekabette zorlanan Whirlpool Corporation, 2018’de pazarda yaşanan daralmadan da olumsuz etkilendi.

Beyaz eşya sektörü 2018’de ihracattaki yüzde 5 büyümeye karşın iç satışlarda yüzde 16 daraldı. Sektörde toplam yüzde 2 oranında küçülme oldu.

ÜRETİME DEVAM EDECEK
Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 30’dan fazla ülkenin olduğu Whirlpool EMEA’ya bağlı olarak çalışıyor. Şirketin, yedi ülkede üretim tesisleri bulunuyor. Bu yedi tesisten ikisi Türkiye’de yer alıyor. Şirket, Manisa’da bulunan soğutucu ve çamaşır makinesi fabrikalarında yılda 3 milyon soğutucu, 1 milyon 400 bin çamaşır makinesi üretiyor.

2015’de ABD’li Whirlpo-ol’un Manisa’daki üretimini İtalya’ya kaydırmayı planladığı haberleri çıkmıştı. O dönem de bu haberleri yalanlayan şirket, satış operasyonunu bitirse de önümüzdeki dönemde Manisa’daki fabrikalarında üretime devam edeceğini açıkladı. Ancak kulislerde, bu fabrikalarında satılabileceği yorumları yapılıyor.

TÜRKİYE EMEA’YA BAĞLI
Whirlpool Corporation, 2017 yılında elde ettiği yaklaşık 21 milyar dolarlık cirosu, 92 bin çalışanı ve toplam 70 üretim ve AR-GE merkeziyle bugün dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden biri.

Hotpoint, Indesit, KitchenAid, Whirlpool, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht ve Jenn-Air markaları başta olmak üzere nerdeyse her ülkede tüketicilerle buluşan Whirlpool Corporation’ın Avrupa operasyon merkezi olan Whirlpool EMEA İtalya, Pero (MI)’da yer alıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap