Siparişler Çin'den Türkiye'ye kaydı, firmalar tam kapasite çalışmaya başladı - Ekonomist

Siparişler Çin’den Türkiye’ye kaydı, firmalar tam kapasite çalışmaya başladı

Siparişler Çin’den Türkiye’ye kaydı, firmalar tam kapasite çalışmaya başladı

Koronavirüs, promosyon ürünlerine 15 milyar liralık ek satış getirecek
PROMOTÜRK Derneği Başkanı Gürz, promosyon ürünlerinde koronavirüs nedeniyle Çin’den iptal edilen siparişlerin Türkiye’ye yöneldiğini belirtti.

Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (PROMOTÜRK) Derneği Başkanı Abdullah Gürz, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu ülkeden promosyon ürünü temin eden ithalatçıların tüm siparişlerini dondurduğunu, yeni siparişlerini iptal ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri promosyon ürünü temin etme noktasında şu anda deli gibi arayış içerisinde” diye konuşan Gürz, acil promosyon ürünü almak veya yaptırmak isteyen şirketlerin ve ithalatçıların rotayı Türkiye’ye kırdığını kaydetti. Gürz, “Çin’deki koronavirüs nedeniyle oradan vazgeçip Türkiye’den ürün almak isteyenlerden siparişler gelmeye başladı. Burada başı tekstil ürünleri çekerken, sektörümüzün elektronik ve matbaa gibi diğer tüm alt kollarında siparişler arttı.” diye konuştu.

Sektörün geçen yıl 40 milyar liralık dış satış hacmine ulaştığının bilgisini veren Gürz, “Sektörümüz her yıl ortalama yüzde 5-10 aralığında büyüyor. Yani bu yıl normalde 45 milyar liralık ihracat bekliyorduk. Ancak Çin’den Türkiye’ye kayacak siparişlerle 2020’de ihracatın en az yüzde 50 artmasını ve 60 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz. Yani ek 15 milyar liralık dış satış gerçekleştireceğiz. Geçen yıla göre miktar ve değer bazında çok yüksek rakamlara ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

“İSTEMEDİĞİMİZ BU OLAY TÜRKİYE İÇİN ŞANS OLDU”

Abdullah Gürz, “Çin’de yaşanmasını istemediğimiz bu gelişme promosyon sektöründe Türkiye için bir şans oldu. Artık firmalar 2-3 vardiya çalışmaya başladı, satışlarımız arttı. Mart sonuna doğru tüm sektör işletmelerinin tam kapasite çalışmaya başlamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin müşterilerinin kaliteyi beğendiği için sonraki siparişlerde talep miktarını artırdıklarını dile getiren Gürz, bu alıcıların ertesi yıl yeni müşteri getirdiklerini söyledi. Gürz, “Şu anda sektörün hareketlenmesinin ana sebebi koronavirüs nedeniyle Çin’den Türkiye’ye kayan siparişler. Ancak mevcut müşterilerimizin sipariş artırmasının da etkisi var.” dedi.

ÇİN’DEN MİLYONLARCA ADET SİPARİŞ GELMEYE BAŞLADIİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap