'Çin'den milyonlarca adet sipariş gelmeye başladı' - Ekonomist

‘Çin’den milyonlarca adet sipariş gelmeye başladı’

‘Çin’den milyonlarca adet sipariş gelmeye başladı’

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Çin ve Çin’den ikmalini yapan Avrupa piyasasının Türkiye’ye yöneldiğini, büyük miktarda sipariş talepleri geldiğini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Keçeci, Çin’den büyük miktarlı siparişler geldiğini belirterek, “Hiç beklemediğimiz şekilde Çin’den milyonlarca adet sipariş gelmeye başladı. Kendi ihtiyaçlarını gidermek için Türk tekstilinden yardım ister duruma geldiler. Çin’den ikmalini yapan Avrupa piyasası da bildiği ve kalitesi uygun olan ürünleri almak için Türkiye’ye yöneldi. Büyük miktarda ve hızlı şekilde sipariş talepleri geliyor.” diye konuştu.

Gerek aylık, gerek de yıllık sanayi üretiminde önemli artışlar olduğunu belirten Keçeci “Bu artış, sanayinin kapasite kullanma oranlarında da görülüyor. Sanayide üretim artışını hissediyoruz. Bunun daha çok ihracata dayalı olduğunu görüyoruz. İç piyasada çok büyük bir hareketlenme yok. Faizlerin düşüşü ve Avrupa’da geçen seneye göre hareketlenme olması Türk sanayisini hızlandırıyor.” diye konuştu.

Keçeci önümüzde aylarda özellikle kapasite kullanma oranlarında ve ihracat kapasitesinde önemli bir artış beklediğini, bunun istihdama da yansıyacağını ifade etti.

ÇİNLİLER TÜRKİYE’DE YATIRIM PEŞİNDE

PERAKENDE SEKTÖRÜ ÇİN’E ALTERNATİF ARIYOR

KORONAVİRÜS AYAKKABI SİPARİŞLERİNİ ARTIRDIİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap