Afrika’ya ikinci adımı Senegal’den atacak

Afrika’ya ikinci adımı Senegal’den atacak

Afrika pazarına 2013’te Cezayir’den giren Tosyalı Holding, bölgedeki ikinci yatırımını Senegal’de yapacak. Holding, bunun için Senegal hükümetı ile iyi niyet anlaşması imzaladı. Tosyalı, bu ülkede 200 milyon dolara inşaat demiri üretım tesisi kuracak.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Tosyalı Holding’in İskenderun ile başlayan yatırım hamlesi, Osmaniye, Karadağ ve Cezayir’in ardından Batı Afrika ülkesi Senegal ile devam ediyor. Tosyalı Holding Afrika’ya 2013’te Cezayir yatırımıyla açılmış ve bu ülkede toplamda 6 milyar doları bulacak yatırımı devreye almıştı.

Şirket şimdi de 200 milyon dolarlık yatırımla inşaat demiri üretmek için Senegal hükümetiyle iyi niyet anlaşması imzaladı. Demir-çelik ve inşaat alanında dışa bağımlı bir ülke olan Senegal’de kurulacak tesisin ihtiyacı olan kütük hammaddesi Türkiye’den gönderilecek. Senegal’deki pazarın büyümesiyle eş zamanlı olarak Cezayir’deki gibi yeni yatırınların aşamalı olarak devreye alınması planlanıyor.

SENEGAL ÜS OLACAK
Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika turu kapsamında gittiği Senegal’de hükümet yetkilileriyle görüşmeye başladıklarını söylüyor. Afrika kıtasında Senegal’i tek başına düşünmediklerini de ifade ediyor.

Tosyalı, Senegal’in bölgede ciddi bir etkinliği olduğunu, bu ülkedeki pazarın büyümesiyle eş zamanlı olarak diğer yatırımları da aşamalı olarak devreye almayı hedeflediklerini belirtiyor. Tosyalı, “Senegal’in dışında Afrika’nın batı kıyılarında radarımızda olan farklı ülkeler de var” diyor.

4 MİLYAR TL CİRO
Dünyanın üç kıtasında, 20’nin üzerinde tesisle üretim yapan Tosyalı Holding, geçen yıl 3,6 milyar dolarlık ciro elde etti. 2019’da ise bu rakamı 4 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyor. Fuat Tosyalı, yeni yatırımlarla grubun 2020 için istihdam hedefinin ise 15 bin olduğunu dile getiriyor.

Varlık Fonu’nda iş dünyasını temsil eden Fuat Tosyalı, sadece Türkiye’de değil dünyadaki yeni yatırım fırsatlarını da doğru okuduklarını söylüyor. Türk yatırımcı olarak gittikleri her ülkenin ekonomik ve sosyal hayatına dokunmayı başardıklarını da ifade ediyor.

Tosyalı, sosyal fayda yaratmayı iş modellerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini söylüyor. Tosyalı, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “En doğudan en batıya iş yapma kabiliyetimiz var. Dünyadaki yeni yatırım fırsatlarını doğru okuyoruz.

AR-GE merkezimizle de çok ciddi şekilde yeni yatırımlarımızın dizaynlarını yapabiliyoruz. Kurduğumuz Tosyalı Akademi ile faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde istihdam edilmek üzere nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştiriyoruz. İstihdam yaratmak bizim önceliklerimiz arasında yer alıyor.”

CEZAYİR’DE ÜRETİM 8 MİLYON TONU AŞACAK
Tosyalı Holding’in yurtdışındaki en önemli projelerinin başında Cezayir’deki Tosyalı Algerie şirketi geliyor. Toplam dört faz olarak planlanan ve son faz yatırımının başladığı projenin yatırım tutarı 6 milyar dolar olarak öngörülüyor.

Tüm fazların tamamlanmasıyla birlikte, beş yıl içinde toplam kapasite yıllık 8 milyon tonu aşacak. Tüm fazlar bittiğinde, Tosyalı Algerie’nin yıllık cirosunun 5 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap