İleri teknolojiye yatırımımız sürecek

İleri teknolojiye yatırımımız sürecek

Denizlili elektrolitik bakır tel üreticisi Erbakır, bu yılki Anadolu 500 araştırmasında 5,5 milyar TL’lik cirosuyla üçüncülüğe oturdu. İleri teknolojiye yatırımlarının süreceğini belirten Erbakır Genel Müdürü Macit Taşkın, “Bu yıl 5,7 milyar TL ciro hedefliyoruz” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Temelleri bundan 38 yıl önce Denizli Kaleiçi Bakırcılar Çarşısı’nda atılan Erbakır, bugün Türkiye’nin elektrolitik bakır tel üreten iki büyük şirketinden biri.

Geçen yılı yaklaşık 5,5 milyar TL’lik ciro ve 663 milyon dolarlık ihracatla kapatan şirket, bu yıl ise 5,7 milyar TL ciro gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Şirket, gerçekleştirdiği yatırım ve üretim hamleleri ile Ekonomist Dergisinin düzenlemiş olduğu Anadolu 500 araştırmasında her yıl üst sıralarda yer alıyor.

2014 yılında üçüncü olan şirket, dört yıl aradan sonra son araştırmamızda tekrar üçüncülüğe yerleşti. Erbakır’ın genel müdürü Macit Taşkın ile şirketteki gelişmeleri konuştuk.

İhracat ayağı güçlü bir şirketsiniz. Üretiminiziniz ne kadarını, kaç ülkeye ihraç ediyorsunuz?
Üretimin yüzde 70’lik kısmını doğrudan veya dolaylı olarak ihraç ediyoruz. 1985 yılında ilk olarak Irak ve İran ile başladığımız ihracat serüvenini bugün teknolojik olarak gelişmiş beş kıtadaki 60’a yakın ülkeyle devam ettiriyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi ülkelere satış yapıyorsunuz?
Ağırlıklı olarak, özellikle ileri teknoloji gerektiren yüksek katma değerli ürünlerin talep edildiği Avrupa pazarına ihracat yapıyoruz.

1998 yılından beri ABD’de CN Wire isimli şirketimiz aracılığıyla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Uzun zamandır aktif olduğumuz ABD pazarında kalıcı olabilmek amacıyla New Mexico eyaletinin Santa Teresa şehrinde de yatırım yaptık.

CN Wire için ne kadarlık yatırım yaptınız? ABD yatırımınızın üretim kapasitesi, cirosu nedir?
Yüzde 100 sahibi olduğumuz CN Wire, 70 milyon dolarlık yatırımla, Türkiye’nin ABD’de yaptığı en büyük yatırımlardan biri. Üretim kapasitesi 27 bin ton olan bu tesisin geçen yılki cirosu ise 170 milyon dolardı. Bu yıl da ABD ciromuzun 190 milyon dolar olmasını bekliyoruz.

CN Wire şirketimizde 190 kişi çalışıyor. Bu tesis ağırlıklı olarak Erbakır’ın geçmişte ihracat yolu olan ABD’de servis verdiği müşterilerine ve global tedarikçisi olduğu uluslararası firmaların Meksika’daki tesislerine hitap ediyor.

Hedef pazarlarınız nereler?
Havacılık, savunma, denizcilik gibi pek çok önemli sektöre üstün teknoloji ürünü mamuller sunuyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi Avrupa ve ABD pazarında etkiniz. Son yıllarda ise Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da etkinliğimizi artırmış bulunuyoruz.

Erbakır doğduğu şehir olan Denizli’de de yatırımlarını sürdürüyor mu?
Evet. Bu yıl da katma değeri yüksek alaşımlı ürünlere yönelik kapasite artırımı gibi yatırımları devreye aldık. 2017 ve 2018 yılında yaptığımız bakır-magnesium, bakır-kalay ve bakır-gümüş alaşımlarının üretimine yönelik kapasitemizi arttırarak hem yurtdışı otomotiv sektöründe talep edilen hem de ülkemizdeki ve yurtdışındaki hızlı tren projelerinde ihtiyaç duyulan bu ürünlerde talebi karşılamış olduk. Böylelikle ülkemizdeki hızlı tren projeleri için bu konuda yapılan ithalatı da durdurduk.

Çalışan sayınız nedir?
Faaliyete geçtiği yıllarda 50 kişilik bir kadroya sahip olan Erbakır, bugün gelinen noktada 720 çalışanla yoluna devam ediyor.

Üretim faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Yıllık üretimimiz 170 bin ton. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda 190 bin tona çıkarılmasını planlıyoruz.

Denizli’deki 128 bin metrekarelik açık ve 77 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan entegre tesisimizde 4 bin civarında farklı ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ise 5,7 milyar TL ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

AR-GE’ye yönelik çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?
Geçen yıl 30’uncu sırada yer aldığımız İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 listesinde bu yıl 24’üncü sırada yer aldık.

Erbakır ulaştığı büyüklük ve teknoloji itibariyle global bir oyuncu. Bundan sonraki süreçte değişik lokasyonlarda üretim projelerini gerçekleştireceğiz. 2019 yılı başında AR-GE merkezimizi hayata geçirdik.

AR-GE merkezimizde tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle birlikte farklı ürünler üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni ve ileri teknolojilere yatırımlarımız sürecek.

38 YIL ÖNCE KURULDU
Erbakır, bundan 38 yıl önce Denizli Kaleiçi Bakırcılar Çarşısı’nda kuruldu. Evlerde kullanılan bakır eşyaların üretimini yapan Ahmet Nuri Erikoğlu, gelecekte bakırın kullanım alanının değişeceğini görerek bugün hayatımızın her yerinde bulunan elektrik kablolarında kullanılan bakır telleri üretmek amacıyla bu şirketi hayata geçirdi.

Denizli Birinci Sanayi Sitesi’nde kurulan şirket, ilk yıllarında bir KOBİ olarak faaliyetine devam etti.

1984 yılına gelindiğinde ise Ahmet Nuri Erikoğlu’nun yakın arkadaşı ve dünürü olan, Denizli sanayicileri arasında da önemli bir isim olarak tanınan Cafer Sadık Abalıoğlu Erbakır’a ortak oldu.

Denizli’nin büyük şirketlerinden olan Erbakır bugün ANE (Ahmet Nuri Erikoğlu) Holding ve Abalıoğlu Holding’in iştiraki olarak ticari faaliyetlerini sürdürüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap