Holdingler

Özyeğin: İnsana ve dünyaya odaklanan kazanacak

“Fiba Grubu, finans, bankacılık, enerji ve perakendeye yatırım yapıyor. Hüsnü Özyeğin’den bayrağı devralan Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “İnsana ve dünyaya odaklanan kurumlar, gelecek 30 yıla damga vuracak” diyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Yatırım portföyünün çeşitliliği ve faaliyet coğrafyasının genişliği ile FİBA Grubu, son derece dinamik, girişimci ve yeniliklere açık bir grup.

Fırsat gördüğü zaman yeni sektörlere girmekten çekinmeyen, yenilikçi projelere yatırım yapan, faaliyet alanlarında deneyim kazanan ve doğru şartlar oluşup bu sektörlerden çıkış yaptığında farklı alanlarda yatırımlar yaparak ülkemizin gelişimine katkı sunan, insan odaklı bir yapı.

Bu yapının başındaki isim olan Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, Ekonomist dergisine özel değerlendirmelerde bulundu.

KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDİK

Grubumuzun kurucusu ve Onursal Başkanı Hüsnü Bey’den devraldığım yönetim kurulu başkanlığı görevinde bir yıldan fazla zamanı geride bıraktım.

2003 yılından bu yana çalıştığım ve Finansbank’ın satışı sonrası stratejik ve mali dönüşümünde güçlü bir sorumluluk üstlendiğim grubumuzdaki görevimin ilk yılında, 21’inci yüzyılın ilk küresel felaketi ile karşılaştım.

FİBA Grubu olarak, bizim pandemi sürecinde ilk önceliğimiz, salgınla mücadeleye destek vermek ve kamu sağlığı açısından stratejik gördüğümüz konularda acil tedbirler geliştirmek oldu.

Çalışma ortamındaki riskleri en aza indirmek ve istihdamımızı korumak üzere sıkı önlemler aldık. Geleneksel iş yapış biçimleri değişirken hizmet kalitemizden de ödün vermemek için çalıştık.

DÖNÜŞÜME KAYITSIZ KALINMAYACAK

Yılın son çeyreğinde, aşı çalışmalarında sağlanan gelişmeler, gelecek dönem için hepimize ümit verdi. Toplumsal bağışıklığın nasıl sağlanabileceği konusundaki farklı senaryolar, hem salgının seyrini hem de ekonomik faaliyetlerin gidişini doğrudan etkileyecektir.

Türkiye’de yatırım ortamını geliştiren düzenlemelerin hayata geçmesiyle birlikte, ekonomideki hareketlilik yeni yılda artarak devam edecektir.

Küresel değer zinciri ve uluslararası ticarette yeni dengelerin oluşacağı bu süreci, rekabetçi şirketlerin çok iyi değerlendireceğine inanıyorum. Pek çok alanda yaşanan değişimlerin etkisiyle yeni girişim fırsatları doğarken, girişimcilerimizin bu dönüşüme kayıtsız kalamayacaklarını düşünüyorum.

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini yakından izliyorum ve farklı sivil toplum örgütleri çatısı altında bu konuda uzun süredir çalışıyorum. Ülkemizde kabuğunu kırmaya hazırlanan birçok yeni girişimin ve büyük bir atılım yapmak üzere yatırımcılarını bekleyen birçok girişimcinin olduğunu görüyorum.

DENGELİ BÜYÜYORUZ

Faaliyet gösterdiği tüm alanlarda, geleneksel yaklaşımların ötesine geçmeyi hedeflemiş bir grup olarak biz bu dönüşüme çoktan başladık.

“EKONOMİST DERGİSİNİ KUTLUYORUM”

“30 yıldır Türkiye’de ekonominin nabzını tutan ve bizim için gündemin en önemli başlıklarını bir araya getiren Ekonomist dergisinin yeni yaşını kutluyorum. 2021’in tüm dünyaya güzellikler getirmesi umuduyla, herkese mutlu yıllar diliyorum.”

Güçlü altyapımız sayesinde finans, bankacılık, enerji ve perakende gibi yatırım yaptığımız tüm alanlarda yılı en verimli şekilde kapatıyoruz. İstihdama verdiğimiz büyük önemle, bu zor yılı, iş gücü kaybı yaşamadan geride bırakmanın memnuniyetini yaşıyoruz.

Hollanda’da 25’inci kuruluş yıldönümü kutladığımız Credit Europe Bank, bu yıl Rusya’da en iyi 10 bankadan biri seçildi. Türkiye finans sektöründe 10’uncu yaşını kutlayan Fibabanka ise müşteri odaklı yaklaşımıyla kurumsal, ticari, KOBİ, tarım, bireysel ve özel bankacılık alanında büyümeye devam etti. Bankamız bünyesinde Fintech’lere yatırım yapan kurumsal girişim sermayesi şirketimiz Finberg de bu süreçte yeni iş birlikleri geliştirdi.

Pandeminin sebep olduğu ekonomik konjonktörün, yatırım kararlarımızı etkilemesini istemedik. Yenilenebilir enerji alanındaki uzmanlığımızla, yılın son çeyreğinde 220 milyon dolar yatırımla hayata geçen dört santral projemizi aynı anda devreye aldık. Van’da kurduğumuz santral, Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve en doğusundaki rüzgar enerjisi santrali oldu. Grubumuz çatısı altındaki perakende, varlık yönetimi, ticari gayrimenkul gibi yatırımlarımızda da verimliği ön planda tutarak, dengeli bir büyüme sağladık.

TOPLUMSAL DEĞER YARATMAK

Yeni yılda da paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. En önemli paydaşımız olan çalışanımıza yatırım, verimlilik, dijitalleşme ve sosyal yatırımlarımız en çok önem verdiğimiz başlıklar olacak. Faaliyetlerimizin merkezine yine toplumsal değer yaratma önceliğini koyacağız.

İş dünyasının; üretimine, hizmetine kısacası her faaliyetine sürdürülebilirlik odağından bakması ve bu odağa göre işlerini şekillendirmesi, günümüz dünyasında artık olmazsa olmaz. İstihdam yaratırken, üretirken, tüm etki alanımızı düşünerek fayda yaratmaya çalışıyor, bunu bir değer olarak benimsiyoruz. Bizimle bu değerleri paylaşarak insana ve dünyaya odaklanan tüm kurumlar, inanıyorum ki gelecek 30 yıla damgasını vuracak.

Bizler her koşulda, yaratıcı düşünceyi teşvik etmek ve girişimcilik konusunda genç zihinlerin ufkunu açmak zorundayız. Girişimcilik ekosistemi içinde cesaret, güven ve iş birliğini merkeze alan bir çalışma ortamı oluşturmalıyız. Bu yapıya katkı vermek üzere çalışırken de iş dünyası ile ekonomi basını arasındaki bağı da korumalıyız.

“İŞ SÜREÇLERİNİ DİJİTALE ENTEGRE EDEBİLEN ŞİRKETLERİN ÖNÜ AÇIK”

“Salgının oluşturduğu deneyim ortamı ile 2020, tüm şirketler için teknolojik altyapılarının, başta çalışanları olmak üzere paydaşlarıyla ilişkilerinin ve mali dayanıklılıklarının test edildiği bir yıl oldu. Müşteri beklentileri ve çalışma alışkanlıklarında köklü değişiklikler yaratan bu deneyimin FİBA Grubu gibi iş süreçlerini dijital dünyaya entegre edebilen tüm şirketlerin de önünü açtığını düşünüyorum.”

Güncel

Ve Twitter Elon Musk’a dava açtı: “Bahane…”

Sosyal medya şirketi Twitter, yaklaşık 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını feshettiğini için Tesla ve…

2 saat önce

TOKİ 24 ilde konut satıyor: İşte il il ev fiyatları ve başvuru şartları

TOKİ Türkiye genelinde 24 ilde dar ve orta gelirli vatandaşlar için toplam 3 bin 151…

12 saat önce

İlk 6 ayda Türkiye’den en çok Karadeniz somonu alan 3 ülke

Karadeniz'den yapılan Türk somonu ihracatı ocak-haziran döneminde yıllık bazda yüzde 77 artarak 41 milyon 992…

13 saat önce

İngiliz turistte Antalya ilgisi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Antalya genelindeki otellerde doluluk…

14 saat önce

Reklam Kurulu, sosyal medya fenomenlerinin reklamlarını yakından inceliyor

 Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 6 ayında 22,8 milyon…

14 saat önce

Hava yastığı ve ABS olmadan üretilen Lada Granta’nın fiyatı açıklandı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası Rusya'da otomobil endüstrisinde önemli değişiklikler yaşanmıştı. Avtovaz, kamulaştırma sonrası Lada üretimi…

15 saat önce