Afrika’ya yatırım atağı

Afrika’ya yatırım atağı

GIDACILARIN ATAĞI
Yüzyıllar boyunca açlıkla boğuşan Afrika kıtasında son dönemde yapılan gıda yatırımları içerisinde Türk şirketlerin payı giderek artıyor. Küresel ölçekte yatırımları bulunan Ülker Grubu’nun yanı sıra Körfez ve Ortadoğu’daki başarıları ile dikkat çeken Elvan Gıda da Afrika kıtasına ilişkin ciddi planlar yapmış durumda.

Elvan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2014 yılından beri doğrudan üretime başladıkları Mısır’a bugüne kadar 15 milyon Euro yatırım yaptıklarını kaydediyor. Bu yıldan itibaren ikinci fabrika için 15 milyon Euro’luk ek yatırımı devreye alacaklarını ifade Afrika’nın dış ticareti hızla artıyor (Afrika’nın dış ticareti, milyar dolar) eden Kadiroğlu, “Güney Afrika’da doğrudan yatırım imkanlarını değerlendiriyoruz.

Batı Afrika’da ise Nijerya radarımızda. Bununla birlikte Afrika’da hammadde tedarik yatırımını da inceliyoruz. Özellikle Batı Afrika’dan kakao tedariki konusunu sektör aktörleriyle de birlikte araştırıyoruz” diyor.

Yeni yapılanan ve Ülker, UB gibi markaları Pladis çatısı altında toplayan Yıldız Holding’in de bölgeye yönelik yeni yatırım planları var. Pladis ile 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye, İngiltere ve ABD’de kapasite artışına dönük yatırım planlayan grup, Afrika’ya da büyük yatırımlar yapmayı hedefliyor.

Organizasyon şemasını baştan aşağıya yenileyecek olan holding, kıtadaki operasyonları Batı Afrika ve Doğu Afrika olmak üzere ikiye ayıracak. Grup, Nijerya’nın yanı sıra Doğu Afrika’da da fabrika yatırımını gündemine almış durumda.

AFRİKA’YA YATIRIMDA 5 GÖZDE ÜLKE

1- NİJERYA: 150 milyonu aşan nüfusuyla Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya, tarım ürünlerinde net ithalatçı bir ülke. Nijerya’da 16 milyon konut açığı olduğu tahmin ediliyor Bu durum ülke geliştikçe başta inşaat, mobilya, beyaz eşya ve demir-çelik olmak üzere pek çok sektörde yatırım fırsatları yaratıyor. Son iki yılda cep telefonu satışları iki kat arttı. Gıdada ise hamur mayaları, meyve suyu, domates salçası, şekerli ve çikolatalı mamuller ve dondurulmuş su ürünleri alanlarında talep yüksek.

2- GANA: Son dönemde özellikle Kazancı Holding’in ve Karadeniz Holding’in enerji yatırımları Türkiye ile Gana arasındaki yakınlaşmayı artırdı. Türk firmaları, doğrudan bankacılık ilişkilerinin olmaması, teminat mektubu
temini ve gümrük mevzuatında sık değişiklikler gibi sorunlarla karşılaşabilir.

3- MOZAMBİK: Türk firmalarının son dönemde enerji, çimento ve tekstil gibi alanlarda yatırım yaptığı, Afrika kıtasının yükselen pazarlarından biri. DEİK/Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu, Mozambik’te yatırım yapacak firmaların mutlaka yerleşik hukuk firmaları ve mali müşavirlerle irtibat kurmaları gerektiğini söylüyor. Mozambik’te yerel piyasada bulunan ürünlerin büyük çoğunluğunun ithal olduğuna işaret eden Barutoğlu, “Enerji, gıda, tarım, turizm ve ulaşım ile ilgili sektörlerde yatırım akıllıca olacaktır” diyor.

4- NİJER: Altyapı, yol, havaalanı, kongre merkezi, 4-5 yıldızlı otel, baraj, tarım ve sosyal konut inşası öncelikli projeler olarak öne çıkıyor. DEİK/Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer, bu ülkedeki Türk firması sayısının sekiz olduğunu belirtiyor. Ataer, “Bankacılık sistemi kötü. Ülkenin her şeyini ithal etmesi ve Türkleri sevmesi bir avantaj” diyor.

5- GÜNEYAFRİKA: Kıtada toplam sınai üretimin yüzde 40’ını ve toplam elektrik üretiminin yüzde 50’sini gerçekleştiriyor. Gıda ve lokanta zincirleri, deri tabaklama, makina ve ekipmanlar ile mineral yakıtlar ve sanayi kimyasalları alanlarında fırsatlar var. Ayrıca mücevherat, tekstil, bağcılık, kurutulmuş meyve, devekuşu yetiştiriciliği, turizm, ahşap ürünler, sağlık ürünleri ve ev aletleri alanlarında üretim ve ihracat potansiyeli yüksek.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap