Referandum hesapları - Ekonomist

Referandum hesapları

Referandum hesapları

Türk Lirası, ABD Doları karşısında değer yitirmeye devam ediyor. Tahvil faizinin ateşi düşmüyor. Altın, ons/dolar olarak düşüş eğiliminde ancak doların yükselmesi nedeniyle gram/TL bazında yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Borsa, dolar bazında iskontolu olmasının etkisiyle 84.000 seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

TALİP YILMAZ                                               GÖZDE YENİOVA
[email protected]                       [email protected]

Peki bundan sonra ne olacak? Dış gündem yoğun. İçerde de jeopolitik, makro, siyasi birçok başlık var. En önemlisi de nisan ayında yapılması beklenen Anayasa değişikliği referandumu.

İşte bu süreçte piyasaların yol haritasını, yatırım stratejilerini, aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle yaptığımız anketle belirlemeye çalıştık.

Piyasalar gündemi yoğun bir dönemden geçiyor. ABD’de yeni başkan Donald Trump’ın ekonomi politikaları ve FED’in ne yapacağı konusu yakından izleniyor. AB tarafında seçimler ve Brexit süreci bir diğer önemli başlık. Bölgesel riskler ve terör eylemleri, Merkez Bankası’nın faiz politikası, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin haberler de yakından izleniyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Piyasaların son dönemde masasındaki ana gündem maddesi ise nisan ayının ilk yarısında yapılması beklenen Anayasa değişikliği referandumu. İşte böyle bir süreçte piyasaların yönünü ve yatırım stratejilerini aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin CEO’ları ile yaptığımız anketle araştırdık.

Yaptığımız çalışmanın detaylarını haberimizde bulacaksanız. Ancak şunu söyleyebiliriz. Bu yılın en azından ilk yarısı o kadar da kolay geçmeyecek. Dolar kurunda yaşanacak hareketler, gram altın, borsa endeksi ve faiz piyasalarında da etkisini hissettirecek.

Birinci çeyrek sonlarına kadar uzayabilecek bir düzeltme ve ikinci çeyrek başlarında yaşanacak bir dip ardından riskli varlıklarda olumlu trendlerin devam etmesini bekleyen Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Çipli, “Bu yükselişlerin, şu an içinde bulunduğumuz piyasa atmosferine benzer şekilde temelde reflasyonist beklentilerle kol kola şekilleneceğini düşünüyoruz” diyor.

Çipli, ABD dolarının 2017 yılında da piyasaları şekillendirmeye devam edeceğini söylüyor. Ocak ayı rallisinde yabancı yatırımcı oranının yüzde 63’den yüzde 64,5’e yaklaştığını gördük. Gülsevin Çipli, son yükselişteki yabancı ilgisinin referandum tarihi yaklaştıkça bekle/gör olarak şekillenmesini bekliyor.

PORTFÖY NASIL ŞEKİLLENİYOR?
Piyasaları etkileyebilecek olumlu ve olumsuz faktörler dikkate alındığında, 2016 yılı kadar sert olmasa bile yüksek dalgalanmanın devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. İşte nisan ayının ilk haftalarında yapılması beklenen Anayasa değişikliği referandumuna kadar olan dönemde yatırımcının portföylerini nasıl şekillendirmesi gerektiğini araştırdık.

Anketimize yanıt veren 13 aracı kurumun üst düzey yöneticisinden aldığımız yanıtlar, ağırlıklı olarak, mevduat, dolar ve hisse senedi ekseninde şekilleniyor. Bu üç yatırım aracı da haberimizin tablolarında göreceğiniz üzere portföylerde ortalama yüzde 20 civarında yer alıyor.

Yine yüzde 8,5 pay ile Euro’nun da son dönemde Euro/dolar paritesinde yaşanan sert düşüşler sonrasında önerilerde ağırlığının artmaya başladığını görüyoruz. Son dönemin öne çıkan bir diğer yatırım aracı ise altın.

Portföylerde yüzde 13 pay alan altın, 2016 yılındaki yüksek getirinin ardından bu performansını 2017’nin ilk ayında da sürdürüyor. Anketimize katılan tüm katılımcılar portföyde dolar önerirken, hisse, mevduat ve altın da hemen hemen tüm portföylerde yer bulmuş durumda.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap