Akıllı cihazlar artık her yerde!

Akıllı cihazlar artık her yerde!

İnternet bağlantılı cihazların artmasıyla birlikte neredeyse tüm nesneler ‘akıllanıyor’. Uyku ve hareketinizi takip eden akıllı banttan kaybolunca bulabildiğiniz akıllı kaleme, çocukları tanıyıp onlarla konuşabilen akıllı oyuncağa kadar birçok yeni ürün bunlar arasında yer alıyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bu hafta tanıtmak için derlediğimiz sekiz yeni teknolojik üründe de internet bağlantısı öne çıkıyor.

1- SADECE KONUŞTURAN TELEFON
Akıllı telefonların yanında taşınabilen ikinci bir telefon olarak düşünülen Light Phone, sadece telefon görüşmeleri yapılabilmesini mümkün kılıyor. Kısa mesaj bile gönderemeyen telefon, sadeliğe önem verenler tarafından tercih ediliyor. MicroUSB üzerinden şarj edilebilen telefonda, hoparlör ve mikrofon da yer alıyor. Dokuza kadar numarayı saklayabilen telefon, saat hakkında da bilgi sunuyor. 38,5 gram ağırlığındaki telefon 2-4 güne kadar bekleme ve 45-90 dakikaya kadar konuşma süresi vaat ediyor. Yurtdışı satış fiyatı 150 dolar olan Light Phone’un, beyaz ve siyah renk seçenekleri bulunuyor.

2- KABLOSUZ KULAKLIK
Telefon üreticileri artık kulaklık girişini kullanmayı bırakıyor. Kulaklık üreticileri de kablosuz kulaklık üretimine hız veriyor. Ünlü kulaklık üreticisi Beyerdynamic, yeni geliştirdiği Xelento Wireless isimli kablosuz kulaklıklarla üst segmenti hedef alıyor. Kablo üzerinde yer alan küçük bir bölümde kulaklığın bluetooth bağlantısını yapmayı sağlayan ekipmanlar, pil ve bir de 3,5 milimetrelik kulaklık çıkışı bulunuyor. Böylece kulaklığın pili bitse bile kabloyla bağlayarak müzik keyfine kaldığınız yerden devam etmek mümkün oluyor. Kulaklık, tek şarjla yaklaşık 5,5 saat kullanım sunuyor. Xelento Wireless’ın fiyatı bin 199 dolar.

3- SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN AKILLI BANT
Uyku, hareket ve beslenmeyi ölçen ve takip eden UA HealthBox UA Record uygulamasıyla çalışan UA HealthBox, içinden çıkan UA Band, UA Heart Rate ve UA Scale cihazlarıyla, sağlığını korumak ve formunu iyileştirmek isteyenlere kişisel bilgiler sağlayarak performanslarını yükseltmelerine olanak tanıdığı iddiasında. Cihazın tüm gün aktivite kayıt özelliği, günlük performansı anında kontrol etme olanağı sunuyor. UA Band’ın dış yüzeyinde bulunan ekran, kullanılmadığı zaman uyku modunda gizlenebiliyor. Egzersiz anındaki ihtiyaçlar düşünülerek tasarlanan bant, egzersiz sırasında UA Heart Rate ile eşleşerek kalp atım hızını gösteren bir LED ekranın da yer aldığı gelişmiş egzersiz moduna geçiyor. Fiyatı 220 dolar.

4- TEKNOLOJİ DONANIMLI SEHPA
Teknoloji her alana yaptığı gibi mobilyaların gelişimine de katkı sağlamaya başladı. Sobro isimli sehpa, teknolojik donanımları sayesinde kullanıcılarına farklı özellikler sunuyor. Üzerinde bluetooth hoparlör, soğutucu çekmeceler ve prizleri bulunan sehpa, LED ışıklandırmaları sayesinde gece ortam aydınlatması yaparak odayı ışıklandırıyor. Sehpa üzerinde prizler de barındırıyor ve bu sayede dizüstü bilgisayar ya da telefon gibi aletlerinizi şarj etmenize de olanak sağlıyor. Dokunmatik tuşlarla kontrol edebildiğiniz akıllı sehpa Sobro’nun belirlenen satış fiyatı ise şu an için 699 dolar.

5- GİYİLEBİLİR CİHAZLARI ŞARJ EDEN CİHAZ
TP-Link, yeni çoklu şarj ünitesi modeli olan UP525’i satışa sundu. Yuvarlak, küçük yapısı ile her yere taşınabilen ürün, beş adet akıllı şarj özellikli USB girişine sahip. Ürüne akıllı telefondan giyilebilir cihazlara kadar farklı cihazlar bağlanıp şarj edilebiliyor. Akıllı şarj özelliği L sayesinde yüzde 65 daha hızlı şarj yapabilen ürün, şarj süresinden yüzde 40 tasarruf sağladığı iddiasında. Beş adet USB girişi arasında geniş boşluk bulunuyor. Bu sayede UP525’e farklı boyuttaki cihazlar aynı anda bağlanabiliyor. Büyük hava akımı kanatları sayesinde aşırı ısınmaya karşı korunan üründe, aynı zamanda kısa devre, aşırı güç, elektrostatik deşarj, güç dalgalanması ve yüksek gerilim gibi risklere karşı koruma sağlanmış durumda. Türkiye’de satış fiyatı 119 TL.

6- ARTIK KALEMİNİZİ KAYBETMEYECEKSİNİZ!
Ünlü kalem üreticisi Cross, akıllı kalemini tanıttı. Dünyanın ilk takip özellikli kalemi olma özelliğini taşıdığı iddia edilen Cross Peerless TrackR, akıllı telefonlarda yer alan TrackR uygulaması ve bluetooth bağlantısıyla izlenebilme özelliğine sahip. Bluetooth bağlantısıyla yaklaşık 30 metrelik bir alanda telefona bağlı kalan Cross Peerless TrackR’yi bir yerde unuttuğunuz veya düşürdüğünüzde, en son bağlantıda olduğu konumu akıllı telefonunuza gelen bir bildirimle haritada işaretleniyor. Kullanıcılar belirtilen konuma giderek kalemlerini kolayca bulabiliyor. Cross’un akıllı kaleminin Türkiye’deki satış fiyatı 990 TL.

7- AKILLI OYUNCAK
Tüm cihazlar gibi oyuncaklar da internete bağlanmasıyla birlikte ‘akıllı’ hale geliyor. Bu gördüğünüz plastik dinozor oyuncak da akıllı. Beş yaşından dokuz yaşına kadar olan çocukların kullanabileceği bu akıllı oyuncak, wi-fi bağlantısıyla birlikte bulut tabanlı. IBM Watson teknolojisini oyuncaklarla buluşturan CogniToys oyuncakları, çocuklarla çok farklı konular hakkında, onların yaşına uygun şekilde konuşabiliyor ve onları tanıyor. internete bağlı olması sayesinde çocuklardan öğrenerek kişiselleştiriliyor ve sahibiyle birlikte büyüyor. Çocuklardan gelen soruları da ayırt edebilen oyuncak, anne babaların izni, kontrolü gereken konularda soruları yanıtlamak yerine, çocuğu anne-babasına yönlendiriyor. Ürünün fiyatı ise 100 dolar.

8- AKILLI EV CİHAZLARINI KORUYOR
Geçen yıl, evdeki 4 milyar cihaz internet ağlarına bağlandı. Akıllı ev cihazları artıkça bu bağlantı da daha fazla oluyor. Burada güvenlik konusu önem kazanıyor. Tüm aletlerin ev sistemine bağlandığı ağın herhangi bir saldırı altında kalması, tüm cihazları hasara uğratabilir. O nedenle artık bu alana yönelik güvenlik çözümleri de geliştiriliyor. Bunlardan biri de Dojo. BullGuard tarafından satılan Dojo adlı cihaz, eve bağlanan cihazlarınızı hacker saldırılarından koruyor. Ev ağınıza bağlı cihazların güvenliğini üstlenen Dojo adlı bir aygıtın 6 inç büyüklüğündeki kutusu trafiği izliyor ve şüpheli bir hareket gördüğünde faaliyeti kesiyor. Fiyatı 199 dolar.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap