100 milyon TL'ye fabrika kuracak - Ekonomist

100 milyon TL’ye fabrika kuracak

100 milyon TL’ye fabrika kuracak

Migiboy Tekstil, Çorlu, Kahramanmaraş ve Kırklareli fabrikalarının ardından yeni fabrika yatırımı için kolları sıvadı. Yeni fabrika 100 milyon TL’ye mal olacak ve bu fabrikada Türkiye’de bulunmayan tekstil hammaddeleri üretilecek.

ARAM EKİN DURAN
[email protected]

Yaklaşık 50 yıl önce Elazığ ve çevresinde konfeksiyon perakendeciliğiyle tekstil sektörüne giriş yapan Canpolat Ailesi, bugün üç fabrikası ve yaklaşık 300 milyon TL cirosuyla örme ve dokuma kumaş üretiminde Türkiye’nin önde gelen tekstilcilerinden biri haline geldi. İSO İkinci 500 listesinde 149’uncu sırada yer alan şirket beş yılda 3 kat büyümeyi hedefliyor.

Bunun için de yeni yatırımlara hazırlanıyor. Şirket, 100 milyon TL yatırımla, Türkiye’de bulunmayan tekstil hammaddelerinin üretileceği bir fabrika kuracak. Bu yatırımla çalışan sayısı da 750’den 2 bine çıkacak.

İHRACATA ODAKLANACAK
İplik, örme kumaş ve boya-baskı alanlarında faaliyet gösteren ve 2017 yılında 270 milyon TL ciroya ulaşan Migiboy markası, yakın gelecek için hedef büyütmüş durumda.

Yeni dönem planlarını Ekonomist’e anlatan Migiboy Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, hem kendi şirketi hem de tekstil sektörü adına gelecekten çok umutlu olduğunu vurguluyor. Canpolat, Migiboy markasıyla şu anda 15 milyon dolar olan ihracatlarını artırmak için önümüzdeki beş yıl içinde önemli bir yatırıma imza atacaklarını söylüyor.

Vehbi Canpolat, “Şu an üç fabrikamız var. Dördüncü fabrikamızı en az 100 milyon TL’lik bir yatırımla açacağız. Bu fabrikada bugüne kadar Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı tekstil hammaddelerini üreteceğiz” diye konuşuyor.

CİRO 3 KAT ARTACAK
Vehbi Canpolat, yeni fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte çalışan sayılarını 2 bine çıkaracaklarını, cirolarını ise 3 kat artıracaklarını kaydediyor. Canpolat, “Bu yıl yeni fabrikamızda üreteceğimiz ürünlerin altyapısı için AR-GE merkezimizi de faaliyete geçirdik” diyor.

Vehbi Canpolat, Türkiye’nin özellikle tekstil terbiye sektörü açısından ciddi bir potansiyeli olduğunu belirtiyor. Canpolat’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü tekstil terbiye sektörüne sahip. Canpolat, “Tekstil terbiye, kumaşa can veren bir alan olarak çok önemli. Tekstil terbiye için mutlaka bir stratejik plan hazırlanmalı” diyor.

İŞ ÖRGÜTLERİNDE AKTİF
Vehbi Canpolat, iş dünyasının önemli sivil toplum örgütlerinde pek çok görevi bulunan bir isim. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi olan Canpolat, bunun yanı sıra Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Başkanlığı, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor. Ayrıca Fenerbahçe’de de kongre üyesi. Canpolat, “Tekstil ve tekstil terbiye sektörünü elimizden geldiğince tanıtmak ve geliştirmek bizim görevimiz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap