Mobilya AVM’leri yeni trend oluyor

Mobilya AVM’leri yeni trend oluyor

Rekabetin giderek arttığı AVM pazarında yatırımcıların yeni gözdesi mobilya AVM’leri oldu. 2015’te İnegöl’de açılan Mobiliyum AVM’nin ardından bu alana yönelik yeni yatırımlar başladı. İnegöl’de bu yıl dört yeni mobilya AVM’si daha açılması için çalışmalar sürüyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
[email protected]

JLL’nin MOSDER ile ortak geliştirdiği Homecity projesinin yanında Eroğlu ve Nobis İnşaat da mobilya AVM’si açmaya hazırlanıyor. Yatırım değeri 53,5 milyar dolara ulaşan AVM pazarında giderek artan rekabetle birlikte yeni konseptler ortaya çıkmaya başladı.

Otomotiv, evlilik, yeme içme derken yeni trend mobilya AVM’leri oldu. Hem yatırımcıların yenilik arayışları hem de konut sektöründeki hızlı büyüme, mobilya ve ev dekorasyon AVM’lerini öne çıkarmaya başladı. Önümüzdeki birkaç yılda 6,5 milyonu kentsel dönüşümden olmak üzere 15 milyon yeni konut yapılması planlanıyor.

Konut projeleri de elbette mobilyadan beyaz eşyaya kadar pek çok sektörün gelişmesini sağlıyor. Bu potansiyeli fark eden yatırımcılar, mobilya ve dekorasyon AVM’leri açmak için harekete geçti. JLL MOSDER ile ortak Homecity projesini geliştirirken, Eroğlu gibi gruplar da mobilya AVM’lerine yatırım yapmaya başladı.

‘İHTİSAS’TA SON HALKA
Aslında ihtisas AVM’leri Türkiye için yeni sayılmaz. AVM tanımına uyan ilk ihtisas AVM’si 2005 yılında Şişli’de açılan Addres İstanbul oldu. Ardından 2007 yılında Yenibosna’da Eskidji Bazaar açıldı. 2010 yılında ise Automall’un açılmasıyla otomotiv AVM’leri gündeme geldi. Şehir içindeki galerilerin şehir dışına taşınacağı beklentisiyle pek çok otomotiv AVM’sinin temeli atıldı.

Ancak galerilerin taşınması konusunda ciddi bir adım atılmayınca bu AVM’ler atıl kaldı. Bu noktada otomotiv AVM’lerine özel bir durum olduğuna dikkat çeken KDM Danışmanlık’ın kurucusu Murat İzci, “Otomotiv AVM’lerinin tutmaması siyasi iradeyle ilgili bir durumdu. Bunun dışında yatırımcılar özellikle bir ihtisas AVM’si kurmaya karar verdiklerinde pazara yakınlığına çok dikkat etmeli.Ulaşım konusu çözülmüş olmalı” diyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Uzmanı Emir Sezgin ise geliştiricilerin ihtisaslaşmış AVM yatırımı yapmadan önce fizibilitesini ve pazar araştırmasını mutlaka yaptırması ve ihtiyacı tespit ettirmesi gerektiğini söylüyor.

2015 yılında İnegöl’de açılan Mobiliyum AVM bu alana yönelikdoğru yatırımların başarılı olabileceğini gösteren önemli bir adım oldu. İki etaptan oluşan projenin ilk etabı Mayıs 2015’te açıldı. Bu yılın kasım ayında ikinci etabın tamamlanmasının ardından projenin toplam maliyeti 350 milyon TL’yi bulacak. Mobiliyum tamamlandığında burada 200 şirket faaliyet gösterecek.

İNEGÖL’E DÖRT AVM
Türkiye’nin mobilya üretiminin yüzde 50’sini yapan İnegöl’de önümüzdeki dönemde dört yeni AVM daha açılması planlanıyor. Bunlardan biri Mobilipark olacak. 50 milyon TL yatırım yapılan Mobilipark’ın önümüzdeki mart ayında açılması planlanıyor. 40 bin metrekarelik kapalı alana kurulan projede, 155 civarında mağaza bulunacak.

Mobilipark Proje Koordinatörü Gülen Temelli, “İnegöl mobilyada perakende ve toptan satışın yanı sıra ciddi bir ihracat potansiyeline de sahip. Bu nedenle bölgede bu gibi yatırımlar devam edecek” diyor.

İnegöl’de yürüyen projelerden biri de Mobilimo. Çelebiler İnşaat ve Nettel Grup ortaklığıyla hayata geçirilen proje için 120 milyon lira civarında yatırım yapılıyor. 105 bin metrekare alan üzerine kurulu AVM’de 61 farklı mobilya dükkânı ve yiyecek içecek sektöründen sekiz şirketin yer alması planlanıyor. Diğer taraftan Kırcalı AŞ tarafından yaptırılan Mobilya Center AVM ile mobilyacıların ortak projesi olan Beyaz Saray AVM’nin de yapımları devam ediyor.

10 HOMECİTY AÇILACAK
Mobilya AVM’lerine yönelik önemli bir atak da Jones Lang LaSal-le’den (JLL) geldi. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) işbirliğiyle Homecity projesini geliştiren JLL, ilk AVM’yi 400 milyon TL yatırımla Pendik’te açmaya hazırlanıyor.

2-3 yıl içerisinde 8-10 merkeze ulaşmayı öngördüklerini söyleyen JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Daha önce açılmış ama arzu edilen ziyaretçilere ulaşmamış, ancak lokasyon ve büyüklükleriyle bu merkezlere dönüşmeye uygun olan projeleri de bu sayede ekonomiye kazandıracağız” diyor.

Eroğlu Gayrimenkul’ün ev ve ofis tasarımına yönelik özel konseptli yeni alışveriş merkezi Hom Design Center ise Skyland İstanbul projesi kapsamında hayata geçirilecek.

Hom Design Center, 40 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Projede mobilyadan dekorasyon aksesuarlarına, perdeden zemin kaplamaya, beyaz eşyadan aydınlatmaya kadar, ev ve ofis tasarımına yönelik 100’e yakın mağaza yer alacak. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, projeyi 2017’nin ilk yarısında açacaklarını söylüyor.

ANADOLU’DA BÜYÜYECEK
İstanbul Dudullu’da açılacak olan bir diğer mobilya ve dekorasyon merkezi ise interia. İnşaat şirketi Nobis’in geliştirdiği interia için 100 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.

110 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek olan interia, sektörün öncü markalarını tek çatı altında toplayan bir AVM konseptinde tasarlandı.

İnteria’nın farkı mobilyacıları potansiyel satın alma gruplarıyla bir araya getirerek aktif bir iş modeli üzerine kurulmuş olması.

Böylece şirketlerin yurtdışına açılması için ortam sağlanması hedefleniyor. Nobis İnşaat, önümüzdeki dönemde interia’nın Anadolu’da ve yurtdışında da örneklerini açmayı hedefliyor.İlgili Haberler
2 Yorum
  1. atilla demirel Şubat 07, at 23:19

    bu yorumlar sadece malumat seviyesindeki gelişmeler, projerin ozgun gorselleri , acilis tarihleri , icerikleri, konsept magaza duzenleri, bu gelismeleri vermelisiniz, bunun dısındaki gelişmeler sadece piyasada ihityac var mi havasindaki sabun kopugu tartismalardan ileri gidemeyecek havadisler.

    Reply
  2. büro mobilyaları modelleri Mayıs 21, at 01:02

    Bu tarz avm ler gayet mantıklı. Çünkü cadde cadde dolaşmak yerine ihtiyacımız olan mobilyaları tek bir yerden almak daha mantıklı olur. Tabiki bütçede çok önemli.

    Reply
Yorum yap