Eleman Kavram’dan ücreti İşkur’dan

Eleman Kavram’dan ücreti İşkur’dan

Burcu Tuvay

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

İşkur’u eğitim dünyası ile yakınlaştıran bir proje daha yaşama geçirildi. İşkur’un Kavram Meslek Yüksekokulu öğrencisi veya mezunlarının bir yıllık iş ücretlerini karşılamasına yönelik bir protokol imzalandı. Dünya genelinde yükseköğrenim ihtiyacının karşılanmasında, üniversiteler kadar meslek yüksekokullarının da devrede olduğu çok sayıda ülke bulunuyor.

Ülkemizde dört yıllık eğitim veren üniversitelerin ağırlığı fazla olsa da meslek yüksekokulları da günden güne daha fazla devreye giriyor. Kavram Meslek Yüksekokulu da Türkiye’de etkin hizmet veren yüksekokullardan biri. 2007 yılında faaliyete geçti.

Uzun yıllar Şişli Gayrettepe’de sürdürdüğü faaliyetlerini bu öğrenim yılının başından itibaren Üsküdar Çengelköy’deki yeni yerleşkesinde sürdürüyor. 30’a yakın bölümünde 2 bin 500’e yakın öğrenci öğrenim görüyor.

Kavram Meslek Yüksekokulu yönetimi ile İşkur arasında önemli bir protokol imzalandı. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu ile İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında ‘Gençler İşte, Türkiye Yükselişte’ programı çerçevesinde ‘Kariyer ve Hizmet Noktası İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Bu protokolle, İşkur, Kavram Meslek Yüksekokulu öğrencilerine, iş arama, işe yerleşme, kendi işini kurma ve meslek değiştirme konularında destek verecek. İmzalanan protokol ile meslek elemanı ve teknisyeni yetiştirilmesi hedefleniyor.

Kavram Meslek Yüksekokulu öğrencilerine iş deneyimi ve işe yerleşme imkanları sunan protokol, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü adına İl Müdürü Muammer Coşkun, İşkur Kadıköy Hizmet Merkezi Şube Müdürü Türkan Polat ile İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu adına Mütevelli Heyeti Başkanı Bora Gündüzyeli, Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Kamil Uslu ve Yüksekokul İşkur Koordinatörü Serkan Koçalp arasında imzalandı.

Protokole göre Kavram Meslek Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerin yerleştirildikleri işte bir yıl süre ile ücretleri ve sigortaları İşkur bünyesinden karşılanacak.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK
İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muammer Coşkun, “Bu protokolle Kavram MYO öğrencilerine ve mezunlarına, deneyim kazanmaları için ücreti ve sigortası kurumumuzca karşılanmak üzere ‘İşbaşı Eğitim Programı’ çerçevesinde işyerlerinde istihdam edilmeleri sağlanacaktır. İstenirse ücretsiz ‘Girişimcilik Eğitim Programı’ndan yararlanmaları sağlanacaktır” diyor.

Muammer Coşkun, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bireysel ve grup halinde öğrencilere yüz yüze iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri, mesleki bilgi ve danışmanlık hizmetleri verilecek. İşgücü piyasası, kurum faaliyetleri, iş arama becerileri, işverenle mülakat/görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama, Avrupa Birliği düzleminde iş arama gibi konularda bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.”

“Okurken iş sahibi olmalarını istiyoruz”
Kavram MYO Mütevelli Heyeti Başkanı Bora Gündüzyeli, Kavram MYO öğrencilerinin bu protokol çerçevesinde alacakları eğitim ve hizmetle iş bulma ve yerleştirme konularında büyük imkanlara sahip olacaklarını ve bir farkındalık yaratacaklarını belirtti. Gündüzyeli, “Amacımız, öğrencilerimizin okulumuzdan mezun olmadan bir iş sahibi olmaları.

İşkur yönetimi ile önemli bir işbirliğine imza attık. İşkur’un büyük gayretleri ile öğrencilerimize çok önemli bir olanak sunuyoruz.

Amacımız, eğitim kurumumuzu temalı yüksekokul sınıfına sokmak” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap