Kredileri skorluyor - Ekonomist

Kredileri skorluyor

Kredileri skorluyor

Mihriban Ersin Tekmen tarafından kurulan Colendi, blockchain teknolojisine sahip yenilikçi bir kredi skorlama ve mikro kredi protokolü. 2017’de kurulan Colendi, şu ana kadar 1 milyondan fazla kişiyi skorladı. Şirket, 2,5 milyon dolarlık ilk yatırım turunu tamamladı.

BURCU TUVAY
[email protected]

Bugün dünya nüfusunun yüzde 53’ünün finansal hizmetlere erişimi bulunmuyor. Dünya Bankası verilerine göre, dünya üzerinde 2,5 milyar kişi bankacılık sistemi dışında kalıyor. Bugün eğer bir banka hesabınız yoksa kredi skorunuzu hesaplatamıyor, finansmana erişemiyorsunuz.

Az gelişmiş ülkelerin yüzde 70’den fazlası krediye erişemezken, dünya nüfusunun yüzde 60’ı ise kredi kullanmak istiyor. Şu anki kredi skorlama sistemleri toplam nüfusun sadece yüzde 27’sini skorlayabiliyor.

Bunu yaparken yalnızca geçmiş kredi ödemelerini dikkate aldığı için de banka hesabı olmayan ya da kredi kullanım geçmişi olmayan insanları doğru değerlendiremiyor. Türkiye nüfusunun ise yüzde 27’si krediye ulaşamıyor.

Kadın girişimci Mihriban Ersin Tekmen, sistemdeki bu sorunları gördükten sonra, kredi skorlama yöntemlerinin herkes için daha erişilebilir olmasını sağlayarak, finansal araçlara ulaşımda katılımcı ve eşitlikçi çözümler sunmak amacıyla Colendi’yi hayata geçirdi.

2017 yılında kurulan Colendi, blockchain teknolojisi altyapısına sahip, merkezi olmayan yenilikçi bir kredi skorlama ve mikro kredi protokolü. Finansal sisteme erişimi olmayan veya mikro ölçekte borçlanan kitle için evrensel bir finansal pasaport görevini yerine getirecek yeni nesil bir ekonomi aracı da denilebilir.

Kullanıcının günlük hayatta ürettiği finansal olmayan verilerden finansal bir kredi skoru çıkarılıyor. Akıllı telefon verileri, sosyal medya hesapları, alışveriş geçmişi gibi alanlarda binin üzerinde veri noktası oluşturuluyor.

Bu noktalar Colendi’nin machine learning algoritmaları tarafından değerlendirilerek kullanıcıya özel bir Colendi Skoru ortaya çıkarılıyor. Bunu yapabilmek için de teknoloji blockchain ve IPFS sistemi üzerinde çalıştırılıyor.

155 ÜLKEDEN KULLANICI VAR
Colendi Skoru’nu hesaplatan kişiler Colendi Card ile mikro kredilerini kredi veren kurumdan kolaylıkla alabilecek. Colendi Card, hızla büyümekte olan Colendi ekosistemindeki kurumlarda ve dünya çapında MasterCard ve Troy kabul edilen her yerde kullanılabilecek.

Platform, 2019’un üçüncü çeyreğinde açılacak. Telekomdan perakendeye, bankalardan dijital varlık şirketlerine kadar 40 farklı sektörden kurumlarla görüştüklerini ifade eden Mihriban Ersin Tekmen, şöyle devam ediyor: “Şu ana dek partnerlerimiz aracılığıyla 1 milyonun üzerinde kişiyi skorladık.

Blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan mobil uygulamalarımızda ise 155’in üzerinde ülkeden kullanıcı var. Böylesi bir operasyonu yönetebilmek için AR-GE ofisimiz Türkiye’de, merkezimiz İsviçre Zug’da, iş geliştirme ofislerimiz ise Çin ve ABD’de bulunuyor. Hedefimiz her ülkede partnerlerimiz ve ofislerimiz olması.”

2,5 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDI
Colendi, 2,5 milyon dolarlık ilk yatırım turunu tamamladı. Şirketin yatırımcıları arasında Boğaziçi Ventures, Next Ventures, Celebrus Capital gibi kuruluşlar, Hasan Aslanoba, MasterCard MEA eski CEO’su Ram Chari, Predera Kurucusu Vamshi Ambati, NetMarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal gibi isimler bulunuyor.

Mihriban Ersin Tekmen, bir sonraki yatırım turlarını haziran ayında, yine çok önemli isimlerin katılımıyla tamamlamayı planladıklarını belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap