Rüzgar enerjisinde Doğu Avrupa’ya açıldı - Ekonomist

Rüzgar enerjisinde Doğu Avrupa’ya açıldı

Rüzgar enerjisinde Doğu Avrupa’ya açıldı

Güriş Holding, yurtdışındaki rüzgar enerjisi yatırımlarına hız verdi. Kosova’dan sonra Ukrayna pazarına giren Güriş, bu ülkede 120 megavatlık yatırım için 180 milyon Euro harcayacak. Sırada ise Beyaz Rusya, Arnavutluk, Yunanistan, Moldova ve Karadağ var.

ARAM EKİN DURAN
[email protected]

Geçen yıl 60’ncı yaşını kutlayan Ankara merkezli Güriş Holding, bugün inşaat, enerji, madencilik ve turizm alanlarında faaliyet gösteriyor. Kurucusu İdris Yamantürk’ün halen onursal başkanlığı yürüttüğü holdingin yönetim kurulu başkanlığını ise Müşfik Hamdi Yamantürk yapıyor.

2018 yılını yaklaşık 7 milyar TL ciro ile tamamlayan holding, özellikle enerji alanında atağa kalkmış durumda. Enerji alanındaki yatırımlarda da daha çok Doğu Avrupa ülkelerine yoğunlaşmış bulunuyor.

Geçen yıl Kosova’da bir rüzgar enerjisi santralı kuran Güriş, bu yıl da Ukrayna’da bir yatırımı hayata geçirdi. Hedefinde Beyaz Rusya, Arnavutluk, Yunanistan, Moldova ve Karadağ gibi diğer Doğu Avrupa ülkeleri de var.

DOĞU AVRUPA’DA BÜYÜYECEK
Kosova’nın ilk rüzgar enerji santrali 32,4 megavatlık Kitka RES’i geçen yıl devreye alan Güriş, bu yıl da Ukrayna’da 55 milyon Euro yatırımla yaptığı 32,4 megavat kapasiteli Ovid RES’i hayata geçirdi.

Bu yatırımla Ukrayna’nın ilk Türk enerji yatırımcısı oldu ve ülkenin en büyük liman kenti olan Odesa’nın da ilk rüzgar enerjisi santralini kurdu. Holding, yılda 118 milyon kilovatsaat elektrik üreterek yaklaşık 32 bin hanenin elektriğini karşılayacak.

Ukrayna’da hayata geçirilmesi planlanan bir diğer proje de Karpatlar Bölgesi’nde inşa edilecek olan toplam 120 megavatlık rüzgar santrali olacak. 40 megavatlık ilk etabın 2020’de devreye alınması planlanırken, bu projenin toplam yatırım tutarı ise 180 milyon Euro’yu bulacak.

Holdingin Türkiye’ye yakın coğrafyada enerji alanında başlattığı yatırım hamlesi bunlarla sınırlı değil. Beyaz Rusya’da 25 megavatlık ve Arnavutluk’ta 30 megavatlık bir rüzgar santrali yatırımıyla ilgili süreç tamamlanmak üzere. Ayrıca holding, Yunanistan, Moldova ve Karadağ’da da rüzgar yatırımlarıyla ilgileniyor.

Güriş Holding’in Ukrayna’daki ilk rügar enerjisi santrali törenle açıldı.

HEDEFLER BÜYÜK
Holdingin üçüncü kuşak yöneticilerinden Güriş İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yamantürk, “Ukrayna’daki kurulu gücümüzü 220 megavat seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.

Üzerinde çalıştığımız projeleri önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi planlıyoruz” diyor. Rüzgar enerjisindeki 770 megavat kurulu güce sahip Ukrayna’da, kapasitenin yıl sonuna kadar bin megavata yükselmesi bekleniyor. Dolayısıyla Güriş, Ukrayna’nın rüzgar enerjisi kapasitesinin beşte birini tek başına karşılayacak.

İKİ GÜNEŞ SANTRALİ DE YAPACAK
Güriş Holding Genel Müdür Yardımcısı Cem Özkök, Ukrayna’da depolama ve güneş enerjisi alanında da çalışmaları olduğunu söylüyor. Özkök, bu ülkede 10 ve 19 megavatlık iki güneş santrali yapmak üzere görüşmelerini sürdürdüklerini ifade ediyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap