Sudan’da iki santral birden yapıyor

Sudan’da iki santral birden yapıyor

Yenilenebilir ve konvansiyonel enerji santrallerinde anahtar teslim projelere imza atan Emta Enerji, Sudan’da iki ayrı lokasyonda 50 milyon dolarlık santral projesi üstlendi. Şirket, önümüzdeki dönemde yurtdışındaki işlere ağırlık vermeyi planlıyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

1974 yılında kurulan Emta Grup şirketleri çatısı altında bulunan Emta Enerji, yenilenebilir ve konvansiyonel enerji santrallerinin yanı sıra trafo merkezi, iletim hattı ve yer altı güç kablosu yatırımlarında anahtar teslim projelere imza atıyor.

Bugüne kadar 400’den fazla proje gerçekleştiren şirket, faaliyetlerinin yüzde 50’sini iç pazar, yüzde 50’sini yurtdışı şeklinde yürütüyor. Şirket, bu yıldan itibaren ağırlığı yurtdışı projelerine vermeyi planlıyor. Bu yönde adımlar da atılmaya başlanmış durumda.

Bugüne kadar yurtdışında Cezayir, Kanada, Kazakistan, Irak ve Türkmenistan’da anahtar teslimi projelere imza atan Emta Enerji, son olarak Sudan’da iki santral projesi aldı. Şirket bu iki projeden 50 milyon dolar kazanacak.

HEDEFİ SAHRA ALTI AFRİKA
Emta Enerji Genel Müdürü Orkun Özgencil, yurtdışında gerçekleştirdikleri en büyük projelerin Sudan’dakiler olacağını belirtiyor. Özgencil, bu konuda şunları söylüyor: “Biri Port Sudan diğeri Hartum’da iki ayrı lokasyonda toplam 875 MW’lık iki gaz santrali yapıyoruz.

Santralin biri tamamlandı, diğeri de yıl sonunda devreye gidecek. Toplam 500 milyon dolarlık bir proje bu. Biz projenin 50 milyon dolarlık kısmındayız. Bundan sonraki hedefimiz de Sudan büyüklüğünde yeni bir projeye başlamak.”

Emta Enerji, son 10 yıldır uluslararası pazarda büyüme odaklı bir stratejiyle hareket ediyor. Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde bugüne kadar birçok proje yaptıklarını belirten Orkun Özgencil, bu coğrafyaların halen odaklandıkları pazarlar olduğunu vurguluyor.

Özgencil, “İşbirliği yaptığımız şirketlerin uluslararası pazarlardaki etkinliğini artırmak ve müşteriye doğrudan ulaşmak için Libya, Irak ve Kanada’da ofisler kurduk. Özellikle Sahra Altı Afrika hedef pazarlarımız arasında. Kenya, Etiyopya, Mozambik, Tunus’ta bu yıl içinde projeler almayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

BİYOKÜTLE YATIRIMI
Türkiye’de biyokütle alanında 2017 yılı itibarıyla kurulu güç 634,2 MW civarında. Oysa biyokütlenin ülkemizdeki enerji potansiyelinin 8,6 milyon ton petrole eşdeğer olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de biyokütlenin enerji üretiminde kayda değer bir paya sahip olabileceğinin altını çizen Orkun Özgencil, 2018 yılı sonuna kadar iki ayrı biyokütle tesisi inşa etmeyi hedefledikleri belirtiyor.

200 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞTI
Artık 2 bin metre rakıma sahip lokasyonlarda bile projeleri rahatlıkla üstlendiklerini ifade eden Orkun Özgencil, şu anda TEİAŞ, Sancak Enerji, Limak, Ataseven Grup, Sur International, Alcazar Energy, RB Karesi gibi firmalarla farklı projeler için çalışmalarının devam ettiğini söylüyor.

Özgencil, “Geçen yıl 200 milyon dolar ciroya ulaştık. Her yıl Türkiye’nin büyüme hızının iki katı ciro artışı hedefliyoruz. Bu yıl da aynı hedefimiz var” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap