Yeni yatırımlarla çok hızlı büyüyor - Ekonomist

Yeni yatırımlarla çok hızlı büyüyor

Yeni yatırımlarla çok hızlı büyüyor

Gaziantepli Tekkeli Gıda, yem, hayvan doğal gübresi ile yumurta üretiyor ve hayvan yemi hammaddesi ticareti yapıyor. Devreye aldığı yeni yatırımların etkisiyle kapasitesini son beş yılda yüzde 850 artırdı. 2018’de Anadolu 500’de en hızlı büyüyen şirket oldu.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

2018’de Anadolu 500’ün en hızlı büyüyen şirketi Gaziantep’ten çıktı. Gaziantep merkezli Tekkeli Gıda, geçen yıl cirosunu yüzde 118,3 artışla 491 milyon TL’den 1 milyar 73 milyon TL’ye çıkardı.

Gaziantepli Vakkas Katırlı’nın 1975 yılında gıda toptancılığı ile temelini attığı Tekkeli Gıda, zamanla farklı alanlarda üretime soyundu.

1995 yılında Vakkas Katırlı’nın oğlu Yakup Katırlı’nın da şirkette görev yapmaya başlamasıyla birlikte iş hacminde büyüme gerçekleşti.

Tekkeli Gıda, yeni kuşağın yönetime gelmesiyle birlikte yeni yatırım hamleleriyle yükselişe geçti. Daha önce günlük 10 bin adet olan yumurta üretimi 2011 yılına gelindiğinde günlük 250 bin adede çıktı.

Ortadoğu’ya ihracata başlayan şirket, faaliyetlerine yağlı tohum ticaretini de ekledi.

Ardından da yem hammaddeleri konusunda ürün portföyünü geliştirdi ve soya fasulyesi, soya küspesi, ayçiçek küspesi, mısır ve buğday gibi ürünlerin ithalat ve ihracatına başladı. Ayrıca kendi öz sermayesi ile lojistik filosunu oluşturdu.

YATIRIM HAMLESİ
Yem, hayvan doğal gübresi ve yumurta üretiminin yanı sıra hayvan yemi hammaddesi ticareti de yapan Tekkeli Gıda, 2015 yılından bu yana yaptığı yatırımlarla kapasite artışına gitti.

Gaziantep’te iki tesisi bulunan şirket, Konya Kulu’da da yaklaşık 14 milyon TL’lik yatırımla yeni bir çiftlik kurdu.

Şirket, 2018 sonuna kadar bu tesise 70 milyon TL seviyesinde ilave yatırım gerçekleştirdi. Böylece şirketin günlük yumurta üretim kapasitesi günlük 2 milyon 350 bin adede yükseldi.

Tekkeli Gıda Şirket Ortağı ve Genel Müdürü Ahmet Altınok, üretimlerinin yüzde 95’ini 20’nin üzerinde ülkeye ihraç ettiklerini belirtiyor.

Altınok, “Yeni yatırımlarımızın etkisiyle kapasitemizde yıllık yüzde 38’lik artış yakaladık. Geçen yıl 1 milyar 73 milyon TL olan ciromuzu bu yıl 1 milyar 650 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Bu sıçramanın nedeni yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ve yurt-dışındaki pazar payımızın artması” diye anlatıyor.

2020 yılında da mevcut tesislerin geliştirilmesi ve kapasite artırımına devam edeceklerini söyleyen Ahmet Altınok, grubun 2020 ciro hedefinin ise 2,1 milyar TL olduğunu dile getiriyor.

20 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR
Tekkeli Gıda, 1991 yılından bu yana ihracat yapıyor. Ancak şirketin ihracattaki yükselişi 2009 yılında başlıyor. Şirket bugün Irak, Kuveyt, Katar, İran, Suriye, Kıbrıs, BAE gibi ülkelerin başını çektiği 20 ülkeye ihracat yapıyor.

Bu ülkelere yumurta, doğal hayvan gübresi, hayvan yemi ve hayvan yemi hammaddeleri satıyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkeleri hedef pazarlarını oluşturuyor. Geçen yıl 93 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bu yılki ihracat hedefi ise 150 milyon dolar.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap