Gözünü uzaklardaki yeni pazarlara dikti

Gözünü uzaklardaki yeni pazarlara dikti

Kimya, Türkiye’nin otomotiv ve hazır giyimden sonra en fazla ihracata imza atan sektörü. Zor geçen 2016’nın ardından kimya sektörü, 2017’de alternatif pazarlara odaklanacak.

Rusya, AB ve Ortadoğu’daki olumsuz gidişi tersine çevirmek isteyen sektörün hedefinde yeni dönemde ABD, Güney Amerika, Kamboçya ve Vietnam olacak.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Sektör 2017’de yüzde 4 büyüme ve 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. 2016 yılında küresel ekonomideki yavaşlama, Avrupa’da büyümenin yetersiz kalması ve yakın pazarlardaki istikrarsızlığın sürmesi nedeniyle zor bir yıl geçiren Türk kimya sektörü, 2017’de ihracat odaklı büyümeye odaklandı.

Gelecek yıldan itibaren ABD, Güney Amerika ve Uzakdoğu’da Vietnam ve Kamboçya pazarlarına odaklanacak olan kimya sektörü, 2017’de yüzde 4 büyüme ve 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

UZAK PAZARLAR HEDEFTE
Türkiye’nin otomotiv ile tekstil ve hazır giyimin ardından ihracatta üçüncü büyük sektörü olan kimya sektörü, 2016’yı 15 milyar dolar ihracat ile kapatmaya hazırlanıyor. Sektör, 2017 ve sonrasında kimya ihracatının rotasını farklı bölgelere çevirecek.

Petrol fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilenen Rusya ekonomisindeki yavaşlama ve uçak krizi sonrası iyileşmenin zaman alması da bu bölgeye ihracat yapan firmaların hedeflerinde sapmalara yol açmış durumda.

Diğer taraftan Mısır, Iran gibi ülkelerde ihracatı sekteye uğratacak tarife dışı engeller de kimya sektörü açısından sorun yaratmaya devam ediyor. Türk kimya ürünleri üreticileri hala Mısır ve İran’dan satış ile ilgili izin alamıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, 2017 ve sonrasında kimya ihracatının yeniden ivme kazanması için alternatif pazar stratejisi uygulanacak.

KİMYA PARK İSTEĞİ
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, 2017 ve sonrasında sektörün üretim ve ihracatını artırması için Ege ve Akdeniz kıyılarında ‘Kimya Parkı’ kurulmasının önemine vurgu yapıyor.

Erk, “Öte yandan gelecek yıl AB ile ilişkilerin düzelmesi ve Gümrük Birliği’nin revi-ze edilmesi de sektörümüz açısında yakından takip edilecek konuların başında geliyor” şeklinde konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap