Sektörün büyüklüğü 25 milyar TL’ye gidiyor

Sektörün büyüklüğü 25 milyar TL’ye gidiyor

Türkiye ilaç pazarının büyüklüğünün 2017’de 22,1 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Sektörde, 2018 yılında yüzde 12-15 arasında büyüme öngörülüyor. İlaç şirket yöneticileri, azami fiyat tespiti ve SGK geri ödemeleri konusunda devletten düzenleme bekliyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Türkiye ilaç pazarı, 2016’da hastane ve eczane kanalında toplam yüzde 16,5 büyümeyle 20,7 milyar TL’lik satış hacmine ulaşmıştı.

2017 yılında sektörün hacminin yüzde 7 dolayında büyümeyle 22,1 milyar TL’ye yükseldiği ve Türkiye’nin dünyanın en büyük 17’nci ilaç pazarı haline geldiği tahmin ediliyor. 2018 yılında ise sektörde yüzde 12-15 arasında büyüme öngörülüyor. Bu beklenti gerçekleşirse sektörün büyüklüğü 25 milyar TL’ye çıkacak.

71 ÜRETİCİ VAR
Türk ilaç sektöründe 331 şirket faaliyet gösteriyor. Bunlardan 71’i üretici konumunda bulunuyor. Bu 71 üreticinin 56’sını ise yerliler oluşturuyor. İlaç üretiminde kullanılan hammaddeler ağırlıklı olarak yurtdışından temin ediliyor.

Ancak altısı yerli olmak üzere yurtiçinde hammadde üretimi yapan 12 tesis de bulunuyor. Sektör 35 bin kişiye istihdam sağlıyor. 2018 yılında ilaç sektöründe istihdamın kısmen yükseleceği öngörülüyor.

Sektörde en önemli beklenti ise SGK ödemeleriyle ve ilaç fiyatlarıyla ilgili düzenleme yapılması. Döviz kurlarında yaşanan yükselişin bir kısmı 2018’de fiyatlara yansıyacak.

İlaç sektöründe 2017’deki büyümeye katkıda bulunan unsurlar fiyat artışları, artan talep ve pazara sunulan yeni ilaçlar olarak sıralanıyor.

Bunların yanı sıra yaşlanan nüfus, ilaca erişimin kolaylaşması ve sağlık politikalarında yaşanan olumlu gelişmelerde önceki yıllarda olduğu gibi büyümeye destek verdi. Buna karşılık döviz kurlarındaki yükselişin ise maliyetler üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği ifade ediliyor.

KATMA DEĞERLİ İHRACAT
2017’de sektörde uluslararası bir gelişme de yaşandı. 2020 yılında dünyanın en büyük 15 ilaç pazarından biri olmayı hedefleyen Türkiye, üyeleri arasında ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’nın da bulunduğu Uluslararası İlaç Denetim Birliği’ne kabul edildi. Bu gelişme Türkiye’de üretilen ilaçların kalitesinin uluslararası seviyede tescil edildiği anlamına geliyor. Buna bağlı olarak önümüzdeki dönemde katma değeri yüksek ilaç ihracatının artması bekleniyor.

AV. AHMET SAĞU EY TÜRKİYE SAĞLIK & YAŞAM BİLİMLERİ SEKTÖR LİDERİ
“GÜNDEMDE DÜZENLEMELER VAR”
“Temmuz 2015’te yapılan düzenlemeyle 2016 başından itibaren fiyat düzenlemelerinin sistemli hale getirilmesi, sektörün kâr marjının daha öngörülebilir olmasını sağladı. Ancak son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükselişin ilaç maliyetlerinde artışa neden olduğu gözlemleniyor.

Bunu dengelemek amacıyla azami fiyat tespiti ve SGK geri ödemeleri konusunda yaşanabilecek gelişmeler, 2018 yılında öne çıkan düzenleme alanları olabilir. Bununla beraber, kalkınma planları doğrultusunda desteklenen yüksek katma değerli biyoteknolojik ilaç üretimi, ilaç sektöründe dış ticaret dengesini sağlamaya yönelik teşvikler gibi düzenlemeler de önümüzdeki dönemde gündeme gelebilir.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap