Tarife dışı engelleri aşmaya çalışacak

Tarife dışı engelleri aşmaya çalışacak

En çok ihracat yapan üçüncü sektör olan kimya, 2017’yi 16 milyar dolar dolayında ihracatla kapattı. 2018’de 18 milyar dolarlık ihracat hedefleyen sektörün en önemli sorunlarını ise düşen emtia fiyatlarıyla Mısır ve İran’daki tarife dışı engeller oluşturuyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan kimya, pek çok sektöre ara malı ve hammadde temin eden bir sanayi dalı olarak, gerek üretim gerekse de dış ticarette ülke ekonomisine oldukça büyük fayda sağlıyor. Toplam ülke ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiren, yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlayan kimya sektörü, plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya tüm alt sektörlerinde 2017’de iyi bir performans sergiledi.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan üçüncü sektörü konumundaki kimya, yılın 11 aylık döneminde yüzde 16 artışla 14,7 milyar dolarlık ihracata ulaştı. 2017 sonunda kimya sektörü ihracatının yaklaşık 16 milyar dolar olarak gerçekleştiği tahmin ediliyor. 2018 yılında ise kimya ihracatının 18 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

EMTİA FİYATLARI DÜŞTÜ
Dünyada kimya sektörü ticaret hacmi yaklaşık 4 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Kimya sektörü ticaretinde en çok paya sahip ülkeler ise ABD, Almanya, Çin, Suudi Arabistan, Belçika, Rusya ve Hollanda olarak sıralanıyor.

2017 yılında Türkiye kimya sektöründe kilogram başına düşen ortalama ihracat değeri 0,87 dolar olurken, yıl boyunca sektörde olumlu gelişmelerle birlikte olumsuz gelişmeler de yaşandı.

Özellikle 2015 ve 2016 yıllarında petrol ve emtia fiyatlarında meydana gelen düşüş, kimya sektörü birim fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Ortadoğu’da ihracat için kilit noktada olan İran, Irak, Suriye gibi ülkelerde yaşanan sıkıntıların devam ediyor olması ve Mısır, Cezayir, İran gibi ülkelerde tarife dışı engellerin ortaya çıkması ihracatın daha fazla olmasını engelleyen faktörler olarak öne çıkıyor.

PLASTİKTE SON DURUM
Kimya sektörü içindeki en büyük alt segmentlerden biri olan plastik sektörü de 2017 yılının 10 ayında 2016’nın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 10,2, değer bazında yüzde 9,6 büyümeye jlaştı ve kendi alanında Avrupa ikinciliği ve dünya altıncılığını korudu.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “2018 yılında da plastik sektörümüzde en az yüzde 5’lik büyümenin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuşuyor.

MURAT AKYÜZ İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İKMİB) BAŞKANI
“İHRACAT 2018’DE 18 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR”
“2017’de büyümeyi destekleyen faktörlerin 2018’de de etkisini göstermesini bekliyorum. Kimya sektörü ihracatı 2018 yılında 18 milyar dolara ulaşabilir. AB ülkelerinin ekonomik performansındaki iyileşme, kimya sektörüne de olumlu yansıyacak.

İran, Irak, Suriye gibi komşu ülkelerde yaşanan gelişmelerin sektörümüze ve dolayısıyla ihracatımıza yapacağı etkilerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Jeopolitik ve siyasi risklerin ülkelerin ekonomi politikaları üzerinde etkili olduğu mevcut konjonktürde, ihracatta pazar çeşitliliğinin arttırılması ve katma değer sağlayan üretim politikalarıİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap