Yazılım şirketiyle Avrupa'ya açılıyor - Ekonomist

Yazılım şirketiyle Avrupa’ya açılıyor

Yazılım şirketiyle Avrupa’ya açılıyor

Enka Şirketler Grubu’nun yazılım şirketi ENKA Systems, Avrupa’ya açılıyor. Şirket, dev şantiyeleri yöneten grupların yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere geçen yıl kurulmuştu. ENKA Systems, dünya çapında yazılımlar üreten bir teknoloji şirketi olmayı hedefliyor.

SİBEL ATİK
[email protected]

Enka Şirketler Grubu, geçen yıl, dev şantiyeleri yöneten grupların yazılım ihtiyaçlarını karşılamak üzere ENKA Systems adlı bir şirket kurmuştu. ENKA Systems şimdiye kadar altı yazılım üretti ve bunları her biri alanında dev olan beş inşaat şirketi kullanıyor. Dünya çapında yazılımlar üreten bir teknoloji şirketi olmayı hedefleyen ENKA Systems bu amaçla şimdi Avrupa’ya açılıyor. Bu açılım ise Hollanda üzerinden olacak.

DÜNYA ŞİRKETİ OLACAK
Enka’nın deneyimlerinden yola çıkılarak inşaat sektörüne özel yaklaşık 50 mühendisin ürettiği teknolojik çözümler bu alandaki diğer büyük şirketlerin de kullanımına sunuldu. Beş yıldır Enka’nın kullandığı yazılımlar şimdilerde Avrupa pazarına açılmak için de gün sayıyor.

Satış ve pazarlama ofisleriyle yurtdışına açılmak üzere girişimlerini hızlandıran şirket, ilk adımı ise Hollanda’dan atmayı hedefliyor. ENKA Systems CEOsu Kenan Özer Kılıçtepe, Türkiye’de üretilen bu yazılımların önemli bir ihracat geliri sağlayacağını ifade ediyor.

İnşaat sektörüne özel yazılımlar üreten ENKA Systems, önümüzdeki beş yılda dünyanın en büyük 250 müteahhidine ulaşmayı kendine hedef olarak belirledi. İlk yılda piyasaya altı yazılım sunma başarısını gösterdiklerini aktaran Kılıçtepe, “Hedefimiz, inşaat sektörüne odaklanmış dünyanın en büyük yazılım şirketi olmak.

Bu iştirakin grup şirketleri içinde 10 yılda en büyüklerden biri olmasını hedefliyoruz. Grup geliştirdiği yazılımlara beş yılda 10 milyon dolar kaynak aktardı. Bu, dünya çapında bir Türk teknoloji şirketi oluşturabilmek içindir” diyor.

İDDİALI UÇ URUN
Kenan Özer Kılıçtepe, geliştirdikleri yazılımlardan ilkinin EGEM yani ekipman yönetim sistemi olduğunu belirtiyor. Kılıçtepe, “Enka’nın dünya genelinde 250 milyon Euro’luk ekipmanı var. Bu kadar büyük bir araç havuzunu yönetmek ciddi bir operasyon gerektiriyor. Biz bunu sunuyoruz” diye konuşuyor.

Şirketin diğer ürünü ise satın alma yönetim yani EGPS. İnşaat projesinin en büyük maliyet kalemi satın alma. Malın alınacağı noktalar, lojistiği, ihalesi gibi bütün süreçleri yöneten bir ürün. Enka, dünya genelinde 20 şantiyeyi bu ürünlerle yönetiyor. Kılıçtepe,”Bir de iddialı olduğumuz EPS personel yönetim sistemimiz var. Enka, 20 ülkede 32 bin kişinin çalıştığı bir şirket. Dolayısıyla bu yazılım 20’ye yakın ülkenin mevzuatına göre çalışan bir sistem” diyor.

ŞARIK TARA’NIN 30 YILLIK HAYALİYDİ
Türkiye’nin müteahhitlikte dünya devi şirketlerinden Enka’nın onursal başkanı Şarık Tara’nın teknoloji şirketi kurma hayali, 30 yıl sonra geçen yıl gerçekleşmişti.

ENKA Systems CEO’su Kenan Özer Kılıçtepe, “Şirketi kurduğumuzda Şarık Tara’ya ‘Teknolojide dünya devi yaratmak üzere yola çıkıyoruz. Bize ne tavsiyeniz olur?’
dedim. Kendisi hayalinin gerçekleşmesinden mutlu olduğunu söyleyip ‘İşinizi doğru ve dürüst yapın. Zaten başarı kendiliğinden gelecektir’ dedi” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap