Bist 100
10739,94
2,57%
Bist 100
Dolar/TL
32,8344
0,0619%
Dolar/TL
Euro/TL
35,2033
-0,1976%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0702
0,0014%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2490,37
0,01%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

14 kurum 52 hissede ‘al’ diyor

27 Ekim 2022 | 21:28
14 kurum 52 hissede ‘al’ diyor
Ceren Oral Balaban coral@ekonomist.com.tr

Yılın ilk yarısını zayıf trend ile geride bırakan BİST'te yükseliş için yeni bir katalizöre ihtiyaç var. Mevcut seviyeler ise uzun vadeli yatırımcılar için yeni alım pozisyonları yaratabilir. 14 kurum 52 hissede 'alım' önerirken en çok Garanti, Tüpraş, T. Şişecam, Koç Holding ve Tofaş beğeniliyor.

11 Temmuz 2021 tarihli sayıdan 

Borsada 2021'in ilk yarısında genel tablo negatifti. 2021'e 1.495'ten başlayan, 17 Mart'ta 1.570 ile zirvesini gören BİST-100 için mart ayının ortasında, TCMB'deki ani başkan değişimin ardından düşüşler başladı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Martta gün içi hareketlerde 1.256'lara kadar gerileyen BİST; ikinci çeyrek boyunca dönem dönem yukarı ataklar yapsa da haziran ayını 1.356'dan tamamladı.

YENİ BİR HİKÂYE ŞART


Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, 2021'e başlarken 240 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan borsanın sonraki beş ayda değerinin düştüğü ve haziranda piyasa değerinin 185 milyar dolara gerilediği bilgisini aktarıyor.

TL bazında BİST'in getirisinin ilginç olduğuna da dikkat çeken Kaya, "Her aya yükselişle başlamasına karşın ocak, şubat ve nisanı getirisiz geride bırakan BİST, martta TCMB başkanı değiştiğinden yüzde 5,5 kayıp, mayısta yüzde 1,6 artış, haziranda yüzde 4,5 kayıp yaşadı" diyor. Böylece BİST'in ilk yarıdaki toplam kaybı ise yüzde 8,2 oldu.

BİST-100, uzun süredir 1.335-1.450 bandına sıkışmış durumda. Güçlenme ve para girişi için yeni bir hikâyeye ihtiyaç olduğu ancak piyasanın bunu üretemediği görüşündeki İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer; "Piyasada işlem hacmi düşük, yabancı ilgisi yok denecek kadar az" diyor.

1.400'ün üzerinde güçlenmekte zorlanan endeksin, düşük hacmin de etkisiyle 1.335'e gerileyebileceğini kaydeden Seda Yalçınkaya Özer, günlük işlem yapan yatırımcılara 1.400'ün altında temkinli olunması gerektiği uyarısında bulunuyor. "Daha stresli yatırımcılar 1.400'ün altında, stop- loss (zarar-kes) yapabilir" diyen Özer'e göre, uzun vadeli yatırımcılar için 1.335'den yeni alım pozisyonları açılabilir.

UZUN VADEDE FIRSAT MI?


Borsada güçlenmeyi sağlayacak yeni bir hikâyenin ortaya çıkması durumunda bu seviyelerden yukarı yönlü bir atak başlayabilir. Bu kapsamda mevcut seviyelerin uzun vadede alım fırsatı yaratabileceği görüşü ağırlık kazanıyor. Giriş haberimizde de okuyacağınız gibi uzmanların en çok önerdiği yatırım aracı da hisse olmaya devam ediyor.

Biz de aracı kurumlara hisseler bazında önerilerini sorduk. 14 kurum 52 hisse için 'alım' önerisinde bulundu. En çok dokuz kurumun portföyündeki Garanti BBVA ve sekiz kurumun portföyündeki Tüpraş ve T. Şişecam önerildi. Onları; Koç Holding ve Tofaş Oto izledi.

AVANTAJ SAĞLAYACAK SEKTÖRLER


Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu; portföydeki sanayi hisselerinin güçlü ve sürdürülebilir nakit akışı, öz varlık kârlılığı gelişimi ve cazip çarpanlardan işlem görmesi kriterlerine uygun olarak seçildiğini kaydediyor.

Akkoyunlu; yatırımcılara, primli ve yüksek çarpanlı hisselerde kâr realize etmelerini, portföy tercihlerini ekonomik gelişmelere paralel olarak en elverişli işletme yapısına sahip şirketlerden oluşturmalarını öneriyor.

Yatırımcılar, pandemi sonrasında yurtiçi ve küresel taleple avantaj sağlayacak şirketlere de yönelebilir. Ali Kerim Akkoyunlu; kısa-orta vadede gıda perakende, demir-çelik, beyaz eşya, telekom ve bilişimdeki güçlü trendlerin sürdüğünü aktarıyor.

Akkoyunlu, şöyle devam ediyor: "Demir-çelikte küresel talep ve çelik fiyatlarındaki artış, kârlılıklara olumlu yansıyacak. Telekomda abone kazanımlarının gelirlerdeki artışı desteklemesini, olumlu büyüme ve kâr gelişiminin devamını bekliyoruz.

Bilişim, artan dijitalleşmeden olumlu etkilense de sektördeki değerlemeler bu gelişmeleri önemli ölçüde fiyatladı. Beyaz eşya, yüksek ihracat oranıyla küresel satışlardan olumlu etkilenebilir. Portföyümüzdeki Mavi ise pandemi sonrası giyim perakendede olası tüketim harcama artışından en fazla etkilenecek şirketlerden biri."

DÖRT YENİ HİSSE PORTFÖYDE


BİST-100 şirketlerini bilançolara ve piyasa çarpanlarına göre değerlendiren Tera Yatırım, model portföy hisselerini sektörlerinde öne çıkma potansiyellerine göre seçiyor.

Tera Yatırım Araştırma Uzmanı Hüseyin Emre Tavacı, Vestel Elektronik'in kurdaki yükselişler ve İngiltere ile yapılan serbest ticaret anlaşmasıyla pozitif ayrışacağını tahmin ediyor.

Özak GYO'nun sektörünün diğer şirketlerden bilanço ve teknik analiz açısından önde olduğunu söyleyen Tavacı, Sabancı Holding'de güçlü fiyat performansının devamını öngörüyor.

Kordsa'nın yeni yatırım ve anlaşmalarla spesifik olarak üretim yaptığı ürünlerde pazar lideri olduğu bilgisini veren H. Emre Tavacı, 2021'de Kordsa'nın hasılat ve kârında büyüme bekliyor.

Tera Yatırım, son güncellemeyle portföyüne Eczacıbaşı İlaç, Enka İnşaat, Good-Year ve Petkim'i ekledi. H. Emre Tavacı, yüksek kârlılığa ek olarak Eczacıbaşı İlaç'in bir süredir yatay hareket ettiğinden yükseliş potansiyeli sunduğu görüşünde.

Enka İnşaat'ın nisan ortalarında başladığı yükselişe devam ettiğine dikkat çeken Tavacı, hissede yükseliş potansiyelinin sürdüğü analizini yapıyor. Good-Year'ın yükseliş potansiyeli ve güçlü büyümeyle öne çıktığını aktaran H. Emre Tavacı'ya göre, etilen-nafta fiyat makasının ikinci çeyrekte de güçlü kalması Petkim'in kârlılığına pozitif yansıyacak.

EN ÇOK ÖNERİLEN BEŞ HİSSEDE NE BEKLENİYOR?


GARANTİ BBVA
2020'de ve yılbaşından bu yana yurtdışı yerleşiklerin en çok sattığı hisse oldu. Güçlü yapısıyla portföy akımlarının olası geri dönüşünden en çok etkilenecek hisseler arasında sayılıyor.

TÜPRAŞ
Beklentilerin üzerinde ürün ve olası stok kârlılıkları, potansiyel destekleyici unsurlar. Aşı sürecinde hızlı ilerleme olmasıyla ulaşımın toparlamasından ve ulaştırma için kullanılan yakıtlara talebin artmasından olumlu etkilenecek.

T. ŞİŞECAM
Güçlü ilk çeyrek sonuçlarından sonra cam ev eşyası ve düz camdaki toparlanma ve düşük baz etkisiyle, güçlü kârlılığını ikinci çeyrekte de devam ettirmesi bekleniyor. Grup şirketlerinin T. Şişecam çatısı altında birleşmesi, uzun vadede değer artırıcı olabilir.

KOÇ HOLDİNG
Güncel iştirak değerlerinden hesaplanan net aktif değerine göre iskontosunun, son üç yıllık ortalama olan yüzde 15'in üzerinde, yüzde 36'ya ulaştığı aktarılıyor. Bu seviyelerin, dinamikleri güçlü şirketlerden oluşan holding portföyüne yatırım yapmak için fırsat sunduğu kaydediliyor.

TOFAŞ OTO
Yurtiçinde kârlılık odağı, yurtdışında ise 'al ya da öde' anlaşmalarının olumlu etkisiyle brüt kârlılığın ve FVAÖK marjının yüksek seyrini sürdürmesi bekleniyor. İhracatta olası toparlanma da hisseye olumlu yansıyacak.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2490,37 0,01%
  • ALTIN ONS 2359,09 -0,05%
  • BIST 100 10739,94 2,57%
  • DOLAR/JAPON YENI 158,912 -0,004%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36898 0,00438%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 87,375 0,0716%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,8344 0,0619%
  • EURO/DOLAR 1,0702 0,0014%
  • EURO/TURK LIRASI 35,2033 -0,1976%
  • STERLIN/DOLAR 1,2658 0,00474%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL