Bist 100
9530,47
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,4793
0,2955%
Dolar/TL
Euro/TL
34,6846
0,3503%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0678
0,0393%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2478,63
0,63%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

16 kurumun önerdiği 56 hisse

Yeni yılla birlikte borsaya ve hisselere ilişkin beklentilerin güncellenmesiyle model portföylerde de değişiyor. 16 kurumun son listesinde 56 hisse yer alıyor. En çok önerilen hisseler ise Turkcell, BİM Mağazalar, YKB, CCİ ve Sabancı Holding olarak sıralanıyor.

09 Ocak 2024
16 kurumun önerdiği 56 hisse

 

07 Ocak 2024 - 20 Ocak 2024 tarihli sayıdan

Piyasalar açısından oldukça hareketli geçen 2023, borsada da hem rekorların hem dalgalanmaların yaşandığı bir yıl olarak geride kaldı. Ekim ayı içinde 8.562 ile rekor seviyelerini test eden BİST; yılın son üç ayında özellikle politika faizinin kademeli olarak yükselmesinin TL mevduat oranlarının cazibesini artırmasıyla baskılandı. Tahvil ve hisse piyasalarındaki yabancı alışları ve CDS'teki normalleşmeyle 7.000'lerden destek bulan BİST, 2023'ü 7.470'ten tamamladı.

NASIL BİR SENARYO?

Peki, 2024 öngörüleri nasıl şekilleniyor? Bu ortamda uzun vadeli tahmin yapmak zor olduğundan uzmanlara 2024 ilk çeyrek beklentilerini sorduk. Tablomuzda sekiz kurumun ilk çeyrek BİST öngörülerini inceleyebilirsiniz. Ağırlıklı 8.000-9.000 bandı öne çıkarken 9.000'in üzerini tahmin eden kurumlar da var.

BİST-100'de 8.500 bölgesinden gözlemlenen kâr satışlarının 7.500 bölgesinde dip oluşturduğu analizini yapan Yatırım Finansman Strateji ve Yatırım Danışmanlığı analistlerine göre; CDS primindeki geri çekilmeler, yabancıların tahvil ve hisse piyasalarında iştahlı alımları ve para politikası kapsamında enflasyonla mücadele ile normalleşme adımları BİST'te baskıyı nispeten hafifletmiş durumda. Yatırım Finansman; 2024 ilk çeyrekte küresel faiz oranlarındaki yumuşak iniş senaryosu ve TCMB'nin sıkılaşma hamlesinin sonuna yaklaşıldığı senaryoda BİST'te 8.560 olan zirve seviyelerinin üzerinde 9.0009.500 bandında fiyatlama öngörüyor.

Yeni yılla birlikte aracı kurumlar model portföylerinde de güncellemelere gidiyor. Biz de bu süreçte 16 kurumun en beğendiği hisseleri araştırdık. 16 kurum toplam 56 hisse için 'al' derken en çok önerilen hisseler, 11 kurumun portföyündeki Turkcell ve dokuz kurumun portföyündeki BİM Mağazalar oldu. Bu iki hisseyi sekiz kurumla Yapı Kredi (YKB), yedi kurumla Cola-Cola İçecek (CCI) ve Sabancı Holding takip etti.

NEDEN AKSA ENERJİ VE İŞ BANKASI?

Gedik Yatırım; Garanti BBVA, Ford Otosan, MLP Sağlık ve Tekfen Holding'i çıkarttığı model portföyüne Aksa Enerji'yi ve İş Bankası'nı ekledi. "MLP Sağlık'ı, şirketin faaliyetlerine ve sektöre olumlu bakış açımıza rağmen, artması olası hisse arzından dolayı portföyden çıkarttık" diyen Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu; Tekfen Holding'te zayıf hisse performansı akabinde zarar kestikleri bilgisini veriyor. 

Garanti BBVA'dan kâr aldıklarını söyleyen Akkoyunlu; İş Bankası'nı hem daha düşük çarpanlar hem de 2024'te iştiraklerin bankadan 'kısmi bölünme' işlemiyle ayrılmasının İş Bankası için hikâye yaratma potansiyeli taşıması nedenleriyle portföye eklediklerini kaydediyor.

Ali Kerim Akkoyunlu; Aksa Enerji ile ilgili şu analizi yapıyor: "Aksa Enerji, Özbekistan'da yakın zamanda imzalandığı 430 MW'lik santral anlaşmasından kaynaklanan bir büyüme potansiyeline sahip. Asya'da genişleme hikayesiyle enerji üreticileriarasında büyüme profili sunarken yurtdışı operasyonlardan dolar cinsinden FVAÖK katkısı da olumlu bir katalizör. 

Aksa Enerji'nin mevcut üretim portföyü, Göynük'teki 270 MW'lik kurulu kapasiteli kömür/linyit santralini içeriyor. Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) Mekanizması'nın uzatılmamasıyla Göynük Kömür (linyit) Santra-li'nin yerel operasyonlara ivme kazandırmasını bekliyoruz."

ÖNE ÇIKAN DÖRT SEKTÖR

Hisse seçimlerinde özellikle bulundukları sektörlerde rekabetçi, maliyetlerindeki artışlarını ürün fiyatlarına yansıtabilen, dengeli ve sağlıklı satış potansiyeli olan şirketleri öne çıkardıklarını belirten Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş; gıda, içecek, perakende ve telekomu öncelikli tercih ettikleri sektörler olarak sıralıyor. 

Demirtaş; "Birinci grupta Coca-Cola İçecek (CCİ), Migros, Sabancı Holding, Şok Marketler, Tüpraş, Turkcell, Ülker Bisküvi; ikinci grupta Aksa Enerji, Aygaz, BİM Mağazalar, TAV Havalimanları, Tofaş Oto olmak üzere 12 şirket en beğendiğimiz hisseler listesinde" diyor. 

Önceki yıllara göre bankalara daha sıcak baktıklarına ve özel bankalardan Akbank ve YKB'yi tercih ettiklerine değinen Cemal Demirtaş; holdinglerde ise Anadolu Grubu Holding ile Koç Holding'in tercih edilebileceğini de sözlerine ekliyor.

BANKALAR VE HOLDİNGLER

InvestAZ Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan; sıkılaştırıcı ekonomi politikalarının 2024'te büyümede baskı oluşturması beklentisi dikkate alındığında otomotiv ve dayanıklı tüketim gibi büyüme sektörlerinin görece ikinci planda kalabileceği, perakende gibi defansif sektörlerin görece pozitif ayrışabileceği görüşünde.

Havacılığın 2024'te de olumlu tablo çizebileceğini kaydeden Bircan; enflasyon muhasebesinin ise şirket bazında ayrışmaları öne çıkarabileceğine de işaret ediyor.

Mehmet Bilal Bircan; yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisinin artacağı beklentisiyle 2024'te holding ve bankaların portföylerde yer alması gerektiğine dikkat çekiyor. 

Bircan; bankalarda enflasyon ile kredi-mevduat faizleri arasındaki sağlıklı dengenin kurulmaya başlanmasının ve bankaların aktif yapısındaki güçlü seyrin yanında kârlılığın devamına yönelik beklentilerin önemli olduğunun da altını çiziyor.

EN ÇOK ÖNERİLEN 5 HİSSENİN ÖZEL ANALİZİ

TURKCELL
Abone birim gelirlerinde yeni tarifelerin desteğiyle yüksek büyüme hızı elde ettiği kaydediliyor. 2024'te FVAÖK'te önemli bir büyüme beklenirken benzerlerine ve birçok sanayi şirketine göre daha güçlü büyüme potansiyeli sunduğu aktarılıyor.

BİM MAĞAZALAR
Mevcut konjonktürde defansif duruşuyla dikkat çektiği analizi yapılıyor. FVAÖK büyümesindeki devamlılık, büyüme iştahının sürmesi, iş modeli ve artan sepet hacminin olumlu etkisiyle öne çıkarılıyor.

YAPI KREDİ
Artan faizlere karşın mevduat maliyetlerini göreceli iyi yönettiği kaydediliyor. Marj yönetiminde başarılı olduğu, TÜFE'ye endeksli tahvil portföyünün de net faiz marjı gelişimine destek sunduğu bilgisi veriliyor.

COLA-COLA İÇECEK (CCI)
Yüksek gıda enflasyonu ve güçlü iç pazar talebinin destekleyici olduğu belirtiliyor. Efektif büyüme stratejisiyle yeni pazar kazanımları, ihracat satış hacimlerinde güçlü görünüm ve güçlü operasyonel büyümeyle iyileşen kârlılık marjlarıyla öne çıkarılıyor.

SABANCI HOLDİNG
Sermaye tahsisiyle ve yeni platformlara yatırım yapma odaklı stratejisiyle beğeniliyor. Güçlü beklenen iç verim oranının temettü büyümesini hızlandırabileceği, hisse geri alım programının da payları destekleyici nitelikte olduğu ifade ediliyor.

 

0


  • ALTIN GRAM - TL 2478,63 0,63%
  • ALTIN ONS 2373,4 0,51%
  • BIST 100 9530,47 0%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,254 -0,081%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,37531 -0,13687%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 94,075 -0,2145%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,4793 0,2955%
  • EURO/DOLAR 1,0678 0,0393%
  • EURO/TURK LIRASI 34,6846 0,3503%
  • STERLIN/DOLAR 1,2468 0,11523%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL