Girişimcilikteki ‘ince’ dokunuş - Ekonomist

Girişimcilikteki ‘ince’ dokunuş

Girişimcilikteki ‘ince’ dokunuş

tyesılBu yıl 10’uncusunu düzenliyoruz. Başvuru sayısını henüz kesinleşmediği için geçen yılın verilerinden bazılarını paylaşacağım. Türkiye’de 100 bini yeni geçen kadın girişimci sayısının yaklaşık üçte birine ulaştık.

TALAT YEŞİLOĞLU
[email protected]

Bazıları mükerrer başvuru olabilir ama bu yılki yarışmayla birkaç bin kadın girişimciye daha ulaşmış olacağız.

Garanti Bankası ve KAGİDER ile birlikte düzenlediğimiz bu yarışmada jüri üyeliği yaptığım, kadın girişimcilerdeki işlerine ve fikirlerine olan tutkuya tanık olduğum için, toplantıdan ayrı bir iyimserlikle çıktığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu da yarışmanın kadın girişimci nüfusuna sağladığı olumlu katkıyı tekrar gözlemlememe yol açıyor.

Ayrıca 10 yıl önce yayın direktörü arkadaşım Rauf Ateş ile birlikte bu fikrimizi Garanti Bankası’yla paylaşarak ne kadar doğru bir adım attığımızı gösteriyor. 10 yıllık süreçte sponsorluk desteklerinden, taşıdıkları heyecandan dolayı Garanti Bankası özelinde sevgili Nafiz Karadere ve KAGİDER’in üç başkanı Gülseren Onanç, Gülden Türktan ve Sanem Oktar’a teşekkür ediyorum.

Bu sayımızda dokuz yılın birincilerini kapak haberine taşıdık. Her yılın birincilerinin alanlarına, yarışma sonrasındaki performanslarına bakarak büyüme hızlarına ilginizi rica ediyorum. Jüri doğru seçimde, tercihte bulunmuş diyebiliriz. Ama asıl beceri, hızlı büyüme temposunun dokuz birinci tarafından da sürdürülmesi.

Gerek Ekonomist dergisinde, gerekse Garanti Bankası’nın desteğiyle yayınladığımız KOBİ GİRİŞİM dergisinde olsun, bir yıldan beri sürekli olarak geçmiş dokuz yılın finalistlerine haberlerimizde yer veriyoruz. Haberlerimiz gösteriyor ki, kadın girişimcilerin bu ‘ince’ dokunuşlarını ne kadar artırabilirsek, ekonominin büyüme temposuna o kadar olumlu katkı sağlanacak. Yeter ki bir miktar daha onlara omuz verelim. Gerimizde kalmasınlar, bizlerle omuz omuza Türkiye’yi büyütmek için attıkları adımları çelmelemeyelim…

Kısa sürede dış politikada ciddi değişime gidildi. Önce İsrail, ardından da Rusya. Mayıs ayı başında görevinden istifa eden eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu sonrasında bu beklentimi, sizlerle 8 Mayıs tarihli köşemde paylaşmıştım. Merak edenler bu yazıya www.ekonomist.com.tr adresinden ulaşabilir.

Kişisel olarak bu adımları çok önemsiyor ve doğru olduğunu düşünüyorum. Politik arenada çok eleştirisi olabilir ama yanlışta ısrar etmek yerine gemiyi doğru rotaya sokmanın hepimizin yararına olduğunu düşünüyorum. Yine 8 Mayıs tarihli editör yazımda paylaştığım gibi, kısa sürede çok büyük bir performans beklememek gerekiyor. Fakat bir yıl içinde çok daha farklı bir noktada olacağımıza inanıyorum.

Atatürk Havalimanı’nda yaşamlarını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yararlılara da acil şifa diliyorum.

Sizlerin de ‘Şeker Bayramını kutluyorum…İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap