Farklı alana odaklı yedi yeni cihaz

Farklı alana odaklı yedi yeni cihaz

Son dönemde geliştirilen teknolojik ürünlerde küçük ebatlarda yapılan ve belli alanlara yönelik olanlar dikkat çekiyor. Bunlar arasında medikal sektörüne yönelik kamera, oyunculara özel kulaklık ve kargo drone gibi cihazlar bulunuyor.

1- OYUNCULARA ÖZEL KABLOSUZ KULAKLIK
Razer, yeni kablosuz kulaklığı Hammerhead True Wireless’ı tanıttı. iOS ve Android platformlarında mobil oyunlar için üretilen bu kulaklık, mobil oyunlardaki ses gecikmesini neredeyse ortadan kaldırdığı iddiasında.

Mobil platformlar özelinde Bluetooth 5.0 bağlantısı kullanarak çalışan bu mod, özellikle First Person Shooter (FPS: birinci kişi kamerasından oynanan oyunların genel adı) oyunlarında önemli olduğu bilinen ses gecikmesini 60 ms’ye düşürüyor.

Kulaklıkların her biri, tam dolu bir şarj ile üç saat kullanım sunuyor. Ayrıca kulaklıklara dört kez tam şarj sunabilen ek USB-C şarj kabı bulunuyor ve kap sayesinde kullanım süresi 15 saate kadar çıkarılabiliyor. Bunun dışında sıvı kaynaklı oluşabilecek hasarlardan korunma özelliği de bulunuyor. Bu kulaklığın fiyatı 99 dolar.

2- AKILLI TERMOS
Sıcaklık kontrolü sağlayan akıllı termos ürünüyle 2016 yılında piyasaya giren Ember, yeni modelini tanıttı. Ember Travel Mug 2, kahveyi ya da çayı ideal sıcaklıkta tutuyor. Kapağı sızıntılara karşı özel tasarlanan modelin farklılığı akıllı özelliklerinde bulunuyor.

Dokunmatik yüzeyi bulunan cihazın gövdesindeki LED lambalar kahvenin ya da çayın sıcaklığını ayarlamanıza yardımcı oluyor ve mevcut sıcaklığı gösteriyor.

Ayrıca akıllı telefon uygulamasıyla da bu ayarlamayı yapabiliyor, önceden belirlenmiş profiller oluşturabiliyorsunuz. LED ışıkların rengini değiştirebilir, termosunuzun üzerinde belirecek şekilde isminizi yazabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamayla aldığınız kafein miktarını da ölçebiliyorsunuz. Termosun üç saate varan kullanım süresi sunduğu belirtiliyor.

3- ELEKTRİKLİ SCOOTER
Son dönemde şehir içi trafikte elektrikli scooter’lar epey kullanılır oldu. Bunlara Swagtron tarafından iki model eklendi. Bunların ilki olan Swagtron Swagger 7, katlanabilir yapıda ve 399 dolara satılan üst düzey model. Bu model, 230 Wh piliyle yaklaşık olarak 13 km yol yapabiliyor.

Pili değiştirilebilir özelliğe sahip ve önde yer alan 250W motoruyla 25 km/s hıza çıkabiliyor. Önde dolma, arkada ise standart lastik bulunuyor. 120 KG taşıyabilen 12,4 kg toplam ağırlığa sahip model, arkada disk frenler kullanıyor. Öndeki frenler ise oluşan enerjiyi pile aktarabilen özelliğe sahip.

Scooter’da ufak bir bilgi ekranı da yer alıyor. Şirketin diğer modeli Swagtron Swagger 8 ise daha çok gençlere yönelik. Bu model, 16 km menzil sunuyor ve 25 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 68 kg’a kadar olan kişileri taşıyabilen bu model 200W motordan gücünü alıyor ve toplam 5,5 kg gibi düşük sayılacak bir ağırlığa sahip. Bu modelin fiyatı ise 199 dolar.

4- KARGO DRONE
Almanya merkezli Volocopter, uçan taksi geliştiriyor. Şimdi ise kendi uçan taksisini baz alan bir kargo drone’u tasarladı. Şirket, VoloDrone adı verilen araç ile lojistik, tarım, altyapı ve kamu hizmetleri alanlarına girmeyi hedefliyor. Tamamen elektrikli motorlarla çalışan VoloDrone pilotsuz bir biçimde uçuş yapabiliyor.

VoloDrone, saatte 80 km hıza ulaşabiliyor ve 200 kg ağırlığında bir yükü 40 km’lik mesafeye taşıyabiliyor. Araç, özel taşıma bağlantıları sayesinde çok farklı tipte kargolara hizmet verebilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Çapı 9,2 metreyi bulan 18 adetlik pervane sisteminin yerden yüksekliği 2,3 metre. Böylelikle aracın iniş kızakları arasına oldukça hacimli paketleri sığdırmak mümkün oluyor.

5- NOTEBOOK’LARA ÖZEL TAŞINABİLİR ŞARJ
Günümüzde akıllı telefonlar için taşınabilir şarj cihazları çokça kullanılıyor. Dizüstü bilgisayarları için de benzer cihazlar pazarda yer bulmaya başladı. Lenovo da bunlardan biri. Şirketin tanıttığı Lenovo Thinkplus taşınabilir şarj istasyonu 14000 mAh kapasiteli bataryalardan oluşuyor.

Klasik bir köşegen tasarımın benimsendiği şarj cihazında, iki adet USB Tip-A girişi ile akıllı telefonları ve bir adet USB Tip-C girişi ile dizüstü bilgisayarları şarj edebiliyorsunuz. Girişler toplamda 50W enerji sağlıyor. USB PD 2.0, Qualcomm QuickCharge 2.0 ve QuickCharge 3.0 desteği sayesinde hızlı şarj olanağı sunuluyor.

Ayrıca yüksek voltaj, yüksek ısı ve kısa devre koruma teknolojileri de bulunuyor. Aynı anda hem şarj olup hem şarj edebilen Lenovo Thinkplus, iki versiyon halinde sunulacak. Standart versiyonun fiyatı 43 dolar. Slim Port adındaki özel bir şarj yuvasına sahip olan versiyon ise 57 dolar olacak.

6- 4K ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ MONİTÖR
Dell, UltraSharp 27 4K Premier Color (UP2720Q) model yeni monitörünü duyurdu. 4K çözünürlüğe sahip 27 inçlik bu monitör, Dell’in kullanıcılara kalibrasyon işlemlerinde kolaylık sağlayacak dahili bir renk ölçere sahip ilk monitörü olarak lanse ediliyor. Renk ölçer, monitörlerin ortamdaki ışık ve diğer etkenlerden etkilenmeden, kullanıcıların renkleri kalibre edebilmesini sağlayan bir araç olarak tanımlanıyor.

Dell, cihaza dahili bir renk ölçer ekleyerek, kullanıcıların verimliliğini artırmayı hedeflediğini duyurdu. Cihazın bir başka özelliği ise daha hızlı veri aktarımı için Thunderbolt 3 bağlantısını desteklemesi. 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren piyasaya sürülecek olan Dell UP2720Q modelinin fiyatının ise 2 bin dolar civarında olacağı belirtiliyor.

7-KUM TANESİ KADAR KAMERA
Daha az yer kaplayan kamera sensörleri giderek artıyor. OmniVision tarafından üretilen OV6948 isimli özel kamera, dünyanın en minik kamerası olma özelliğini taşıdığı iddiasında. OmniVision OV6948, 0,575×0,575×0,232 mm boyutlarında.

Sadece kum tanesi büyüklüğündeki bu kamera, medikal alanda cerrahlar tarafından kullanılacak. Bu kamera, RGB Bayer arkadan aydınlatmalı bir yonga seti kullanarak 40.000 piksel renkli bir görüntü oluşturuyor.

Çözünürlüğü nispeten düşük olsa da bu özel kamera insan vücudundaki en küçük damarların içinden bile geçebilecek ve cerrahlara tanılar için yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bulunuyor.

Görüntü dizisi saniyede 30 kareye kadar 200×200 çözünürlüğünde görüntü ve video çekebilirken, minimum parazitlenme ile bu görüntüleri 4 metreye kadar iletebiliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap