90 milyon dolara Kıbrıs’ta otel yapacak

90 milyon dolara Kıbrıs’ta otel yapacak

Altınbaş kardeşlerden Ali, Sofu ve Vakkas Altınbaş, Kuzey Kıbrıs’ta otel yatırımına soyundu. Girne’de 60 bin metrekarelik alanda 306 odalı olarak yapılması planlanan otelin 90 milyon dolara mal olması bekleniyor. Otelin iki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Altınbaş Holding, altı kardeş Ali, Vakkas, Sofu, imam, Hüseyin ve Nusret Altınbaş tarafından yönetilen, mücevherat, finans, enerji, lojistik ve eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yer alıyor.

Kardeşlerin holdingin dışında özel yatırımları da bulunuyor. Altınbaş kardeşlerden Ali, Sofu ve Vakkas Altınbaş, Kuzey Kıbrıs’ta otel yatırımına soyundu. Otel, Ali Altınbaş’ın şirketi F&S Invest Group tarafından yapılacak.

Şirketin CEO’luğunu ise Ali Altınbaş’ın oğlu Serdar Altınbaş yürütüyor. F&S Invest Group, son olarak Kuzey Kıbrıs’ta otel yatırımı yapacak. Girne’de 90 milyon dolar bütçeyle planlanan ve 60 bin metrekarelik alanda inşa edilecek otelin yüzde 30’u öz sermaye, geri kalanı krediyle yapılacak. 306 odalı olması planlanan otelin kendi sahili olacak.

ADADA BİR İLK OLACAK
Geçen yılı 220 milyon TL ciro ile kapatan şirketin CEOsu Serdar Altınbaş, otelin işletilmesi için Amerikalı bir otel zinciriyle iyi niyet anlaşması imzalandığını söylüyor.

Bu otel yatırımıyla ilk kez yabancı bir işletmenin adada yer alacağını belirten Serdar Altınbaş, Kuzey Kıbrıs’taki tapu problemlerine dikkat çektik¬ten sonra, bu arazinin tapusunun kendilerine ait olduğunu ve sıkıntısının olmadığını ifade ediyor.

ABD’li otel zinciriyle anlaşmak üzere olduklarını ve yatırıma başlayacaklarını anlatan Serdar Altınbaş, “Bu grup Türkiye’de de büyüme hedefinde. Türkiye’de önümüzdeki beş yıl içinde 35 otel açmayı hedefliyor. Kıbrıs da bunun bir parçası” diyor.

Otelin casinosunun işletmesinin ise Fransız bir gruba verilmesi planlanıyor. Serdar Altınbaş, misafirlerin otelde aileleriyle iyi vakit geçirmeleri için her detayı düşündüklerini belirtiyor.

KIBRIS’IN BÜYÜK YATIRIMCISI
Altınbaş Ailesi, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük yatırımcıları arasında yer alıyor. Bu ülkede banka, akaryakıt tesisi, turizm tesisleri gibi birçok alanda faaliyetleri var. Serdar Altınbaş, Kuzey Kıbrıs’a yatırımlarının süreceğini söylüyor.

Özellikle turizm alanında sezonun uzun olması nedeniyle Kıbrıs’ın ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirten Altınbaş, bu sektöre yönelik yatırımlara devam edeceklerini ifade ediyor.

PRAG’DA KONUT İŞİ YAPIYOR
F&S Invest Group, inşaat, gayrimenkul geliştirme, otelcilik ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Şirket bu yıl 300 milyon TL ciro hedefliyor. Şirket bir süre önce Çekya’nın başkenti Prag’da konut işine girdi ve üçüncü faz inşaat yatırımına başladı.

Şu ana kadar 100 villa yapıp sattı ve 46 villalık üçüncü faz da önemli ölçüde tamamlandı. Serdar Altınbaş, “Bunun 23’ü satıldı. Prag’da yeni projelere devam etmeyi istiyoruz. Gelişen bir pazar ve ekibimiz burada sistemi oturttu, iyi işler çıkarıyoruz” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap