Dijital dünyanın kadınları buluşuyor

Dijital dünyanın kadınları buluşuyor

burcuDijital dünyanın farklı alanlarından kadınlar, Dijital Topuklar Zirvesi’nde bir araya geliyor. Zirvede, dijital dünyada fikir önderi olan kadınların başarı sırlarından dijital sektörde para kazanmanın etik boyutuna kadar birçok farklı konu ele alınacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Gerek sosyal medya gerekse dijital dünyada kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artıyor. Dijital dünyada tanınan ve ilham veren kadınlar, Dijital Topuklar Zirvesi’nde bir araya geliyor.

Kadın blog yazarları Elif Doğan (blogcuanne.com) ve Perihan Gürer (uyku-suzanneler.com) öncülüğünde düzenlenecek olan zirve, kadınların dijital alanda daha da güçlenmelerini ve deneyimlerini bir-birleriyle paylaşmalarını hedefliyor. Zirvede, dijital dünyada fikir önderi olan kadınların başarı sırlarından dijital sektörde para kazanmanın etik boyutuna kadar birçok farklı konu ele alınacak. Zirve, 1 Kasım’da The Marmara Taksim’de gerçekleştirilecek.

1026Elif Doğan ve Perihan Gürer, zirve ile ilgili sorularımızı şöyle yanıtladılar:

Dijital dünyada kadın girişimcilerin isimlerini sıkça duymaya başladık. Sizin bu zirveyi düzenlerken çıkış noktanız neydi?
Elif Doğan: 2010’da Emzirme Reformu adını verdiğimiz, çalışan kadınların doğum izinlerinin uzatılması gerektiğinin altını çizen sivil farkındalık hareketi sayesinde bir araya geldik.

Dijital dünyadaki vizyonlarımızın birbirini tamamlamasından hareketle Türkiye’nin ilk dijital kadın zirvesini düzenliyoruz.

Perihan Gürer: Dijital dünyada içerik üreten kadınları bir araya getirme fikrimiz uzun zamandan beri vardı. 2014’te Elifin Amerika’da katıldığı benzer bir konferanstan da aldığımız ilhamla geçtiğimiz yılın sonunda bu fikrimizi hayata geçirmek için bir araya geldik.

Zirvenin içeriği hakkında bilgi verir misiniz? Neler konuşulacak, tartışılacak?
Doğan: Dijital dünyada kadın, dijitalde başarılı kadınların iş modelleri, dijital oyunun kuralları ve etik boyutu, dijital dünyaya doğan nesil ve bu teknolojiyle sonradan tanışan neslin düşünce ve yaklaşım farklılıkları gibi başlıkları masaya yatıracağız.

Zirvenin ana teması kadın üzerine kurulu. Dijital hayatta kadınların ayak sesleri artıyor mu?
Doğan: Kadınlar gün içerisinde sosyal medyada daha aktifler. Günün her anı bildirimlere geri dönüş yapabiliyorlar ve erkeklere nazaran daha fazla haberi tüketip yayma eğilimindeler. Sosyal medyada erkeklere oranla markalarla da daha fazla etkileşimde bulunuyor, sosyal kaynaklardan haber okuyor ve trendleri mobil üzerinden takip ediyorlar.

Gürer: ABD’deki Pew Araştırma Merkezi’nin 2014’te yaptığı bir araştırmanın sonuçları son derece çarpıcı. ABD’de 2000 yılından bu yana interneti kullanan kadın ve erkek sayıları ilk kez eşitlenmiş ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Bu zirve ile neler hedefliyorsunuz?
Gürer: Zirve, dijital dünyanın fikir önderi kadınlarının ön plana çıkacağı, dijitalde yer alan ya da almak isteyen kadınların birbirleriyle iletişim kurup destek alabilecekleri, aynı zamanda dijital dünyadaki iş modellerini masaya yatırabileceğimiz, sektördeki son gelişmeleri tartışabileceğimiz bir referans noktası olacak.

ONLİNE GÜVENLİK KONUŞULACAK
Dijital Topuklar Zirvesi’nin bir oturumunda da Facebook ve Twitter yetkilileri söz alacak. Bu özel oturumda sosyal medyada alternatif söylem ve online güvenlik gibi konular üzerinde durulacak. Uzmanlık şartı aranmadan herkesin izleyebileceği Dijital Topuklar’a katılım ve diğer detaylar için www.dijitaltopuklar.com adresi ziyaret edilebiliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap