Kadın girişimcilere yüzde 50 indirim

Kadın girişimcilere yüzde 50 indirim

burcuKasap Döner, kadın girişimcileri desteklemek için bir yıl boyunca franchise giriş bedelini yüzde 50 indirimli alacak. 2017’de 35 restoran açmayı planlayan şirket, bu şubelerin yarısını kadın girişimcilere franchise olarak vermeyi hedefliyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Türkiye’de girişimcilik ekosistemi çok hızlı büyüse de hala yeterli sayıda kadın girişimci olduğunu söylemek mümkün değil. Son dönemde kadın girişimci sayısını artırmak için şirketler de çalışmalar yürütmeye başladı.

Bunlardan biri de Global Restoran Yatırımları oldu. Kasap Döner markasıyla Türkiye’nin geleneksel lezzetlerinden döneri marka haline getiren Global Restoran Yatırımları, kadın girişimcilere destek olmak için franchise giriş bedelinde yıl sonuna kadar yüzde 50 indirim yapma kararı aldı.

Franchise giriş bedeli 50 bin dolar olan şirket, kadın girişimcilerden 25 bin dolar talep ediyor. Kadın girişimcilerin kuracağı Kasap Döner şubelerinin personelinin yüzde 50’den fazlasının da kadın olması halinde, mal alımında da yüzde 5 indirim de sağlanacak.

Global Restoran Yatırımları Gen6030el Müdürü Bahar Özürün, Kasap Döner olarak kadın girişimciliğine ve kadın istihdamına destek vermeyi hedeflediklerini söylüyor. Özürün, “Kadın çalışan ve girişimci sayısını arttırmak için buna yönelik getirdiğimiz teşviklere firma olarak devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde döner ustası ve motorkurye gibi farklı alanlarda da kadınların çalışması için eğitimler vereceğiz” diyor. Kısa bir süre önce Adana ve İstanbul Pendik’teki bir AVM için iki kadın girişimciyle anlaşan şirket, yıl sonuna kadar bu rakamı 10’a çıkarmayı hedefliyor.

Tüm girişimcilere açılış, eğitim, işletme gibi süreçlerde ihtiyaç duydukları konularda destek veren şirket, kadın girişimcilere özel olarak ise restoran yönetimi eğitimi vermeyi planlıyor.

Gıda sektöründe kadın girişimci ve çalışan sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Bahar Özürün, “Kadın eli değen işletmelerin fark yarattığına inanıyor, döneri dünya markası yapmak için çıktığımız yolda kadın girişimcilerin varlığının ve sayısının artmasını önemsiyoruz” diye konuşuyor.

35 ŞUBE AÇACAK
Bünyesinde Kasap Döner’in yanı sıra İki Satır ve Köylü Güzeli markalarını bulunduran Global Restoran Yatırımları, Kasap Döner öncelikli olmakla birlikte bu iki markayı da büyütmeyi hedefliyor.

Halen 45 şubesi bulunan Kasap Döner’in 2016 yılını 55 şubeyle kapatması planlanıyor. 2017 sonuna kadar 25 Kasap Döner, 10 Köylü Güzeli şubesi açmayı hedefleyen şirket, Bursa, Eskişehir, Ankara başta olmak üzere Anadolu şehirlerine odaklanacak. Aynı indirimlerin diğer markalar için de geçerli olduğunu söyleyen Bahar Özürün, son dönemde Kasap Döner ve İki Satır’ın birlikte açıldığı karma konseptin öne çıktığını belirtiyor.

Bu konseptin franchise giriş bedeli 115 bin dolar. Bu giriş bedeli kadınlar için 80 bin dolara geriliyor. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar olan Köylü Güzeli’nde de yüzde 50 indirim yapılıyor.

Şirket, girişimcilerin yanı sıra genel merkezde de kadın çalışanlara öncelik veriyor. 12 üst ve orta düzey yöneticinin dokuzunu kadınlar oluşturuyor. Operasyon direktörü, franchise, iş geliştirme, finans, pazarlama, kurumsal iletişim müdürlerinin ve veteriner hekimin kadın olduğunu söyleyen Bahar Özürün, “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Çünkü yeme içme sektöründe çok başarılı olacaklarını düşünüyoruz” diyor.
İŞİN AYNASI
Uygun yer: Ankara, Eskişehir ve Bursa başta olmak üzere tüm Anadolu şehirlerinde büyüme hedefleniyor.
İlk sermaye: 150 metrekarelik bir şube için metrekare başına yaklaşık 4 bin 500 TL.
Kâr marjı: Brüt yüzde 55 Bayilerde aranan özellikler: İşin başında durabilecek, gelişime açık kişiler.
Başvuru için: info@kasapdoner.comİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap