2018’de kriz yurtiçi turizmi de vurdu

2018’de kriz yurtiçi turizmi de vurdu

2018 yılında yurtiçinde 78 bin 523 seyahat yapıldı. Bu sayı 2017 yılına göre yüzde 1,7’lik artışa karşılık geliyor.

DR. ORHAN KARACA 
okaraca@ekonomist.com.tr

Esasında yılın ilk yarısında ve özellikle de ilk çeyrekte yurtiçi seyahat sayısı önceki yılın aynı dönemindeki düzeyinin epey üzerindeydi.

İlk çeyrekte yüzde 22,3 ve ikinci çeyrekte yüzde 6,1 artış vardı. Ancak üçüncü çeyrekte yüzde 1,5 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 15,1 düşüş yaşandı. Hal böyle olunca yılın tamamındaki artış çok düşük kaldı.

Yurtiçi turizmde geçen yılın ortalarında başlayan düşüş hiç şüphe yok ki ekonomideki krizden kaynaklanıyor. Ekonomik krizler gelecek kaygısına düşen bireyleri harcamalarını azaltmaya sevk ediyor.

Seyahat harcamaları da böyle durumlarda ilk vazgeçilen harcamalar arasında yer alıyor. Geçen yıl Türkiye’de yaşananlar bunun
tipik bir örneğini oluşturuyor. Ekonomik kriz hala devam ettiği için muhtemelen bu yıl da yurtiçi turizmde düşüş göreceğiz.

Geçen yıl seyahat sayısı çok az arttığı halde seyahat harcamaları yüzde 14 artış göstererek 35,3 milyar TL’den 40,3 milyar TL’ye çıktı. Bu durum fiyat etkisinden kaynaklandı.

Artan fiyatlar yüzünden seyahate çıkanlar önceki yıla göre daha fazla harcama yapmak zorunda kaldı. 2017’de 457 TL olan kişi başına harcama tutarı 2018’de 513 TL’ye çıktı.

Fakat 2018’de tüketici fiyat endeksindeki yıllık ortalama artışın yüzde 16,3’ü bulduğu göz önüne alınınca yurtiçi seyahat harcamalarında reel olarak artış olmadığı ortaya çıkıyor. Buna göre 2018’de yurtiçi seyahat harcamaları reel olarak yüzde 2 düşmüş bulunuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap