2017’de 50 istasyon açacak

2017’de 50 istasyon açacak

2000518 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Lukoil, yatırımlarını sürdürüyor. Şirketin temmuzda göreve başlayan genel müdürü Arash Repac, “1.1 milyon tonu geçen petrol ve gaz satış hacmi ile Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 3,1’ini elimizde bulunduruyoruz.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

593 adet akaryakıt istasyonumuz var. 2017’de de asgari 50 istasyon açmayı hedefliyoruz var” diyor. Dünyada 35’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Lukoil, Rusya’nın en büyük özel petrol ve gaz üreticisi şirketi.

1998 yılından beri Türkiye petrol piyasasında da yer alan Lukoil, benzin istasyonları ağı üzerinden petrol ürünlerinin perakende ve toptan satışı, petrokim-ya, baz yağ ve ambalajlanmış yağların satışı, gemi ve uçaklara yakıt teslimatı alanlarında faaliyet gösteriyor.

Şirket, Türkiye’deki ilk büyük yatırımını ise 2008 yılında Akpet’i satın alarak gerçekleştirdi. Geçen yıl yaklaşık 1 milyar 600 milyon dolarlık ciroya ulaşan şirket, zor bir yıl olarak değerlendirilmesine rağmen bu yıl satışlarından yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyor.

Rusya ile ilişkilerin en gergin olduğu dönemlerde bile ‘Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz’ mesajı veren Lukoil’in yeni genel müdürü Arash Repac, “Türkiye, Lukoil için en büyük enerji pazarlarından biri. Dolayısıyla anlaşmazlık döneminin sona ermiş olması sevindirici.

1.1 milyon tonu geçen petrol ve gaz satış hacmi ile Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 3,1’ini elimizde bulunduruyoruz. Bugün itibarıyla 593 adet akaryakıt istasyonumuz var. Yeni istasyonlar açmaya devam edeceğiz. 2017’de asgari 50 istasyon açma hedefimiz var” diye anlatıyor.

ALTINCI SIRADA
Türkiye’de perakende satış alanında faaliyete geçtiği 10 yıl içerisinde, en büyük 10 akaryakıt şirketi arasına giren Lukoil, pompa satışlarına göre altıncı sırada yer alıyor.

Lukoil, Türkiye’deki 32 farklı dağıtım şirketine akaryakıt da satıyor. Türkiye pazarında satılan dizel yakıtın da yüzde 23’ünün tedarikçisi durumunda. Geçtiğimiz beş yıl boyunca şirket, satış hacmini yüzde 56 arttırmış bulunuyor.

BEKLENTİ 80 DOLAR
Son zamanlarda petrol fiyatlarında keskin bir düşüş yaşandı. Şirketlerin çoğu üretimlerinde kesintiye gitti. Ancak fiyatların artış göstereceği yönünde tahminler yapılıyor.

Hatta, 23’üncü Uluslararası Enerji Foru-mu’nda konuşan Lukoil Başkan Yardımcısı Leonid Fedun da, brend petrol fiyatının 80 dolar olmasının alıcı ve satıcılar için ideal olacağını belirtmişti. Arash Repac da bu değerlendirmeye katılıyor.

SÜLFİRİK ASİT SATIYOR
Dünyada sekiz rafinerisi bulunan Rus enerji devi, Sicilya’daki ISAB rafinerisinin kapılarını geçtiğimiz hafta bir grup Türk gazeteciye açtı. 50 yıllık bir geçmişe sahip olan rafinerinin 2013’ten beri yüzde 100’ü Lukoil’e ait.

ISAB, yıllık ortalama 9 milyon ton petrol işleme kapasitesine sahip. Burada sadece Rus petrolü değil, Arap ülkeleri ve Güney Amerika’dan ithal edilen petrol işleniyor. İhracat pazarları ise Kuzey Amerika’dan başlıyor ve Kuzey Afrika ülkelerine kadar uzanıyor.

Petrol ve dizel yakıt üretimi gerçekleştirdiklerini belirten ISAB Başkanı Oleg Durov, “Türkiye, ISAB için geleneksel bir pazar sayılmaz. Ancak altı ay kadar önce Türkiye’ye satışa başladık. Bizden sülfürik asit alıyorlar.

Sülfrik asit, sınırlı bir pazarı olan bir ürün. Dolayısıyla iş hacmimiz oraya yönelik. Tam olarak ticari bir ürün sayılmaz ancak oldukça özel bir ürün” diye anlatıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap