Amerika pazarına Meksika’dan yayılacak

Amerika pazarına Meksika’dan yayılacak

Kırşehirli Ünal Kardeş’in 1963 yılında kurduğu Kardeş Elektrik, ikinci kuşağın da başarısıyla şalter üretiminde en önemli oyunculardan biri haline geldi. Meksika’da şirket kuran Kardeş Elektrik, bu ülkede Amerika pazarı için üretim yapmayı planlıyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

ardeş Elektrik, 1963 yılında Kırşehirli Ünal Kardeş tarafından uruldu. Bugün ikinci kuşağın ellerine emanet olan şirket, enerji, savunma sanayi, beyaz eşya, otomotiv, makine imalatı ve konut sektörlerinde üretici olarak faaliyet gösteriyor.

Kardeş Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Kardeş, Almanya, Polonya, Cezayir, Tunus, Hollanda, İtalya, Macaristan, Meksika ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler ağırlıklı olmak üzere toplam 27 ülkeye ihracat yaptıklarını söylüyor.

Bu yıl Çin’e de ihracata başlanacak. Ayrıca Meksika’da bir şirket kuran Kardeş Elektrik, burada Kuzey Amerika pazarı için üretime geçmeyi planlıyor. Bu yatırımların da etkisiyle, 2017 yılında yaklaşık 80 milyon TL olan cironun 2018’de 130 milyon TL’ye çıkarılması hedefleniyor.

AMERİKA’YA AÇILIYOR
Kardeş Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Kardeş, Kuzey Amerika pazarına imalat yapan müşterilerine daha hızlı sevkiyat yapabilmek için Meksika’nın Monterrey şehrinde bir şirket kurduklarını söylüyor.

Kardeş, “Bu sayede hem önemli ana tedarikçi firmalara hizmet verebiliyor hem de o bölgedeki yenilikleri takip edebiliyoruz. Meksika ile 2,5 milyon dolarlık bir ihracat anlaşması yaptık. Meksika’da üretim yapma planımız var” diye konuşuyor.

Kardeş Elektrik, 10 milyon TL yatırımla Sefaköy’deki fabrikasını Yassıören Arnavutköy’e taşıdı. 11 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretim de yüzde 100 artmış durumda. Toplam 370 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Sırrı Kardeş, hedeflerine ilişkin olarak ise şunları söylüyor: “Biz özellikle cam sanayiinde büyümeyi hedefliyoruz. AR-GE’ye büyük önem veriyoruz.

KOSGEB ve TÜBİTAK destekli çeşitli projeleri başarıyla tamamladık. Kardeş Elektrik’te otomotiv grubu ürünlerinin kalıplarının imalatına başladık. Diğer şirketimiz SKC Karbon’un gelişen işleme imkanlarıyla yeni pazarlara ulaşabiliyoruz. Bir başka şirketimiz olan Acel Elektrik tarafında ise enjeksiyon parkının genişletilmesiyle ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz.”

BÜYÜK FİRMALARLA ÇALIŞIYOR
Kardeş Elektrik, başta Kraus & Naimer marka pako şalter üretiminin yanı sıra ‘Mega’ markasıyla oto kömürü ve kömür yuvaları imalatı konusunda da faaliyet gösteriyor. Ayrıca Avrupa’nın önemli üreticileri olan, Hellermann Tyton, Efen, Cembre, Iboco, Schlegel ve Pflitsch’un tek yetkili distribütörlükleri ile alçak gerilim şalt, enerji, makine, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerine ürünler sunuyor. Şirketin Türkiye genelinde 40’ın üzerinde şalt bayisi ve toptan üzerine faaliyet gösteren beş otomotiv bayisi bulunuyor.

İKİ İŞTİRAKİ VAR
1- Kardeş Elektrik’in iştiraki SKC Karbon, karbon & grafit ürün ve uygulamalarında Türkiye’de yüzde 100 tek yerli sermayeli üretici konumunda.

2- Bursa Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren ACEL Elektrik ise Phoenix Contact Gmbh Co. KG ile gerçekleşen ortaklıkla imalat hattını genişletti. Türkiye’de üretilen 500’ü aşkın çeşit klemenslerin tümü ihraç ediliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap