100 milyon Euro yatırım yapacak

100 milyon Euro yatırım yapacak

Ekol Lojistik, 2017 yılında yurtiçinde ve yurtdışında 100 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Şirket, yurtdışında yüzde 80’lik büyüme hedefliyor ve 2018 sonuna kadar bulunduğu ülke sayısını 38’e çıkarmak istiyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, “Özellikle Iran pazarına odaklanıyoruz. Bu ülkede 20 milyon Euro’luk yatırım yapıyoruz” diye konuşuyor.

Ahmet Musul, 1990 yılında sıfır sermaye ile kurduğu ve bugün 650 milyon Euro cirolu bir şirket haline getirdiği Ekol Lojistik’i yurtdışında büyütmeye hazırlanıyor. 2017’de Türkiye’de yüzde 15, yurtdışında ise yüzde 80’lik büyüme planlayan Ekol Lojistik, 2019’da 1,5 milyar Euro ciroya ulaşmayı hedefliyor. Yine hedef bu süre içinde cironun yarısını yurtdışı işlerden sağlamak.

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul’un verdiği bilgiye göre, şirketin faaliyet gösterdiği ülke sayısının 2018 sonuna kadar 14’ten 38’e çıkarılması hedefleniyor. Şirket, Doğu Avrupa ve Balkanların dışında Akdeniz, Adriyatik, Karadeniz ve Hazar’a kıyısı olan tüm ülkelerde kendi yapılanmasını kurmayı planlıyor.

İRAN’A HIZLI GİRİYOR
Ekol Lojistik, bu açıdan ilk adımını İran’da attı. İran’da 20 milyon Euro’luk yatırımla bir lojistik tesisinin inşaatını yapan şirket, Temmuz 2017’de bu tesisi açmayı planlıyor. Yaklaşık 65 bin metrekarelik bir arsa üzerinde kurulan merkezin ilk bölümünün 2017 yılının ilk yarısında hizmete sunulması hedefleniyor.

Slovakya, Slovenya, Hırvatistan, Rusya, Kazakistan ve Fas pazarlarına da girmeyi düşünen Ekol Lojistik, yurtdışı yapılanması için ilk aşamada 10 milyon Euro civarında yatırım planlıyor.

Ekol Lojistik, önümüzdeki yıl Türkiye’deki yatırımlarına da devam edecek. 2017’de sadece araç yenileme ve yeni filo için 40 milyon Euro civarında yatırım planlanıyor. Aksaray’da 20 bin metrekare üzerine depo inşaatına başlayan şirket, bu depo için 2017’de 10 milyon Euro harcayacak.

E-TİCARET YATIRIMI
Şirketin diğer önemli depo yatırımı ise Gebze/Şekerpınar’da yer alıyor. Ahmet Musul, iç donanımları ve otomasyonlarıyla birlikte Şekerpınar’daki toplam yatırımın 120 milyon Euro’yu bulacağını söylüyor. Musul, “E-ticaretteki büyümeye adapte olmak için yatırım yapıyoruz.

Kademeli olarak yapacağımız yatırımda sadece 2017’de 20 milyon Euro harcayacağız. 210 bin metrekarelik kapalı alana sahip bu depo Türkiye’nin en büyük kapalı deposu olacak” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap