Kurumsallaşmaya geçiş kârda birincilik getirdi

Kurumsallaşmaya geçiş kârda birincilik getirdi

Anadolu 500’ün kârını en çok artıran şirketi Erçal Fındık oldu. Erçal Fındık, 2015’te vergi öncesi kârını 69 kat arttırarak 560 bin TL’den 38 milyon 448 bin TL’ye çıkardı. Yeni neslin başa geçmesiyle hızlanan şirket, otomotiv, inşaat ve fındıkta yaptığı yatırımlarla kârını artırdı.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

2015’te kâr artışında ikinciliğe Adese Alışveriş Merkezleri, üçüncülüğe ise Işbir Sentetik Dokuma yerleşti. Her yıl düzenlediğimiz Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında 2015 yılında kârını en çok artıran şirketler kategorisinde birincilik koltuğuna Erçal Fındık oturdu, Samsunda faaliyet gösteren şirket, 2014’te 560 bin TL olan kârını 2015’te 38 milyon 448 bine çıkartarak yaklaşık 69 katlık büyüme gösterdi, Bu başarısı şirkete kâr artışında şampiyonluk getirdi. Bu kategoride ikinci sırada Adese Alışveriş Merkezleri yer alırken, üçüncülüğe ise Işbir Sentetik Dokuma Sanayi yerleşti.

Bu yılın birincisi Erçal Fındık’ın temelleri 1940 yılında Hacı İbrahim Erçal tarafından atıldı. Ordu’nun Kumru ilçesinde tarımsal ürün alım satımı yapan Erçal, 1980 yılında yatırımlarını genişleterek otomotiv sektörüne adım attı.

1992 yılı şirket için önemli bir dönüm noktası oldu. Fındık, otomotiv ve inşaat alanında önemli adımlar atıldı. Önce Samsun’da ikinci el ağır vasıta satan bir merkez açan şirket, ardından ilk fındık kırma fabrikasını kurarak naturel iç fındık üretmeye başladı, 1998 yılında daha büyük kapasiteli ikinci fabrika hizmete girdi.

Fındıkta yatırımları devam eden Erçal, 2006 yılında Zonguldak Alaplı’ya yeni bir yatırım yaparken 2009 yılında ise Ordu Kumru’daki fabrikanın kapasitesini genişletti. Bugün Erçal Grup, fındık ticaretinden otomotive, inşaattan sigorta danışmanlığına, gayrimenkul alım satımından tarımsal yatırımlara kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyor.

KÂRINI NASIL ARTIRDI?
Fındık, gayrimenkul ve inşaat alanında yaptığı yatırımlarla yüksek ciro ve karlılığı yakalamayı başaran Erçal Fındık, 2014 yılında 265 milyon TL olan cirosunu 2015’te 332 milyon TL’ye çıkardı.

Şirketin büyümesinde inşaat alanında yaptığı iki önemli projenin de olumlu katkısı oldu. Samsun Atakum’da yaptığı bir projeyi kısa süre önce tamamlayan şirket, buradan 70 milyonluk ciro elde etmeyi hedefliyor. Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Erçal, diğer taraftan İstanbul Taşdelen’de ise 120 dairelik bir rezidansın yüzde 80’ini tamamladıklarını söylüyor. Erçal, “Yeni projelerle ilgili hazırlığımız devam ediyor. 2017 yılında da büyümemize devam edeceğiz” diye konuşuyor.

GENÇ NESİL BAŞA GEÇTİ
Erçal Fındık’ın en önemli dönüm noktalarından biri kurumsallaşma süreci oldu. Bir aile şirketi olduklarını ve dördüncü neslin de işin içine girmesiyle kurumsallaşma sürecini hızlandırdıklarını söyleyen Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Erçal, “Son altı yılımızı kurumsallaşmaya adamış durumdayız.

Şirketimiz son yıllarda yönetimi genç nesile devretmeye başladı. Genç neslin büyüklerin tecrübesinden yararlanarak profesyonel yeni çalışma ekibi oluşturmasıyla yönetim kadromuz güçlendi. Fındık, gayrimenkul ve inşaatta yaptığımız yatırımlarla yüksek ciro ve kârlılığı yakaladık” diyor.

6043İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap