Serbest bölgelerden yatırım daveti

Serbest bölgelerden yatırım daveti

Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren serbest bölgeler, ihracatın 2017’de yükselişe geçmesiyle yeniden gözde oldular. Geçen yıl 7 milyar doları aşan ihracata imza atan 2 binden fazla şirketi bünyesinde barındıran serbest bölgelerde bu yıl en az yüzde 10 büyüme bekleniyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr
Özellikle ihracat odaklı üretim yapan küçük ve orta boy şirketler için tüm teşvik sistemlerinden daha fazla avantaj sağlayan serbest bölgelerde yüz binlerce metrekare arazi yatırımcısını bekliyor. Ekonomist Dergisi olarak Türkiye’deki 18 serbest bölgenin yatırım avantajlarını ortaya koyduk.

Üretim ve ihracatta kan kaybının yaşandığı 2015 ve 2016 yıllarından sonra 2017’de çarkları yeniden hızlandıran Türkiye özel sektörü, üretim koşullarında sağladığı büyük avantajlar nedeniyle serbest bölgelere yöneliyor.

1990’lı yıllardan itibaren kurulmaya başlanan ancak bir dönem verimsiz oldukları gerekçesiyle özel sektörün pek ilgi göstermediği serbest bölgeler, özellikle ihracat odaklı üretim yapan şirketler için yeniden gözde hale geldi.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Biz de Ekonomist Dergisi’nin bu haftaki kapağında, yüzbinlerce metrekarelik alanda yatırımcılara hiçbir organize sanayi bölgesi ya da teşvik sisteminde yer almayan avantajlar sunan serbest bölgeleri mercek altına aldık. Türkiye’de faaliyet gösteren 18 serbest bölgenin her birinde yatırımcılara sunulan fırsatları okuyucularımız için derledik.

İhracatçı firmalara dünya pazarlarında rekabet güçlerini arttırmak, Türk sanayiine ileri teknoloji ve ucuz hammadde girişini hızlandırmak üzere kurulan serbest bölgelerin en önemli özelliği, kurulmuş olduğu ülkenin siyasi sınırları içerisinde olmakla birlikte gümrük hattı dışında sayılması ve böylece sınai ve ticari faaliyetler için daha geniş teşvikler sunması.

Ülkede geçerli ticari, mali ve ekonomik alanlara yönelik hukuki ve idari düzenlemeler, serbest bölgelerde ya uygulanmıyor ya da kısmen uygulanıyor.

19 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ
Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’nün Ekonomist Dergisi için özel olarak hazırladığı verilere göre, 2016 sonu itibariyle Türkiye sınırları içerisindeki serbest bölgelerde 530’u yabancı menşeili olmak üzere toplam 2 bin 25 şirket faaliyet gösteriyor. Serbest bölgelerde istihdam edilen çalışan sayısı 66 bini geçerken, serbest bölgelerden yapılan ihracat ise geçen yıl 7 milyar doları aştı. 18 serbest bölgedeki toplam ticaret hacmi ise 19 milyar doları buluyor.

2016 yılında yurtdışından serbest bölgelere 5,9 milyar dolar, Türkiye’den serbest bölgelere 2,2 milyar dolar, serbest bölgelerden Türkiye’ye 4 milyar dolar ve serbest bölgelerden yurtdışına 7 milyar dolar olmak üzere toplam 19 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratıldı.

Serbest bölgelerde gerçekleştirilen ticaret hacminin sektörel dağılımı incelendiğinde ise ticarete konu ürünlerin yüzde 89’unu sanayi ürünlerinin, yüzde 10’unu tarım ürünlerinin, yüzde 1’ini de madencilik ürünlerinin oluşturduğu görülüyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap