Holdinglerin yarışında yine iki birinci çıktı

Holdinglerin yarışında yine iki birinci çıktı

Anadolu 500’ün holdingler sıralamasında geçen yıl olduğu gibi yine iki birinci çıktı. Listemize en çok şirket gönderen holdingler sıralamasının birincilik kürsüsünde Sanko Holding ve Boydak Holding var. Kayserili Boydak Holding ile Gaziantepli Sanko Holding, gönderdikleri 12’şer şirketle zirvede yer aldı.

MUSTAFA KEMAL ÇOLAK
mcolak@ekonomist.com.tr

Erdemoğlu Holding sekiz şirketiyle ikinci, Kipaş Holding altı şirketiyle üçüncü oldu. Anadolu 500’e en çok şirket gönderen holdingler sıralamasında geçen yılki liste değişmedi. Listenin ilk sırasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iki holding yer aldı. Gaziantepli Sanko Holding ile Kayseri merkezli Boydak Holding, listede yer alan 12’şer şirket ile sıralamada ilk sırada yer aldılar. Sıralamada Erdemoğlu Holding sekiz şirketiyle ikinci olurken, Kipaş Holding ise altı şirketiyle üçüncü sırada yer aldı.

12’ŞER ŞİRKETLERİ VAR
Gaziantep merkezli Sanko Holding, faaliyetlerine tekstil ile başlayan bir grup. Uzun yıllar bu alanda önemli yatırımları yöneten ve Türkiye hazır giyim sektörünün gelişimine destek sağlayan Sanko, son dönemde sanayicilik alanına yeni halkalar ekledi. Enerji ve çimento alanına yatırımlar gerçekleştirdi.

11 ayrı sektörde faaliyet yürütüyor ve 14 binin üzerinde istihdam yaratıyor. Yönetim kurulu başkanlığını Zeki Konukoğlu’nun yürüttüğü Sanko’da ağabey Abdulkadir Konukoğlu Sani Konukoğlu Vakfı ve üniversite ile ilgileniyor.

Temelleri 1957’de Kayseri’de atılan Boydak Holding, Türkiye’nin önde gelen sanayicilerinden biri. Lokomotif sektörü mobilya ve ekipmanları dışında yedi sektörde faaliyet yürütüyor. 41 şirketinin 12’sini Anadolu 500 sıralamasına gönderiyor. Toplam 14 bin çalışanı var. Geçen yıl 6,8 milyar TL ciro elde etti, bu yılki hedef ise 7,8 milyar TL. Boydak Holding’e, yürütülen FETÖ soruşturmasına yönelik olarak 18 Ağustos 2016 tarihinde kayyum ataması gerçekleşti. Grup daha sonra TMSF bünyesine alındı.

SASA İLE ATILIM YAPTI
Araştırmamızın holdingler bölümünün ikincisi olan Erdemoğlu Holding’in lokomotif alanı makine halısı. Bu alanda dünyanın da en büyük makine parklarından birine sahip. Erdemoğlu, son dönemde en büyük atılımını Sabancı Holding’ten aldığı Sasa ile yaptı. Sasa ile polyesterde de etkin oyunculardan biri olmayı planlayan Erdemoğlu Holding, Adana’daki tesislerinde yeni yatırımlara soyundu.

Holdingler listemizin en istikrarlı gruplarından biri de Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding. Anadolu 500 içinde altı şirketiyle boy gösteren Ki-paş, tekstil ile başladığı iş yaşamında enerji, çimento, kağıt gibi alanlarda da ilerleme kaydediyor. Kağıt tesisini 2014’te devreye alan Kipaş, geçen yıl bu alandaki üretimini ve dolayısıyla cirosunu artırmayı başardı. Kipaş’ın Anadolu 500 araştırmamızda bu yıl ciro ve ihracat artışı kategorilerinde de birer şirketini birincilik kürsüsüne çıkardığını belirtelim.

6037

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap